Uroczystości ku czci bł. Marianny Biernackiej, patronki teściowych w Lipsku

Całe rodziny, a przede wszystkim teściowe oraz pielgrzymi przyjechali do Lipska, by 14 lipca, dzień po wspomnieniu bł. Marianny Biernackiej – patronki teściowych, wspólnie modlić się w Sanktuarium Matki Bożej Bazylianki. Mszy św. przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur

„Dzisiaj jesteśmy tutaj, by z jednej strony dziękować bł. Mariannie za świadectwo życia, a z drugiej strony uczyć się od niej jak dać się prowadzić Duchowi Świętemu, jak żyć Duchem Świętym (…) Dzisiaj jesteśmy tutaj, by modlić się za małżeństwa i rodziny, by były Bogiem silne, by były domowymi Kościołami, by kobiety były dobrymi synowymi, teściowymi ” – mówił w homilii bp Mazur.

Patronką teściowych jest pochodząca właśnie z Lipska bł. Marianna Biernacka. Coraz więcej kobiet, zwłaszcza wdów,  teściowych i synowych, zwraca się do niej, jako do swej patronki i orędowniczki. O jej wstawiennictwo u Boga proszą całe rodziny, a także małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci oraz kobiety w ciąży. W czasie II wojny światowej bł. Marianna Biernacka oddała życie w zamian za ocalenie ciężarnej synowej.

Nawiązując do dzisiejszej Liturgii Słowa, ordynariusz podkreślił, że Jezus wybrał Mariannę Biernacką, by przynosiła obfity owoc i rzeczywiście owoc ten przynosi. Wspominając życie błogosławionej Marianny, wpisał je w wydarzenia historyczne naszej Ojczyzny, kiedy to 13 lipca 1943r. została ona rozstrzelana z synem Stanisławem  i 48 mieszkańcami Lipska za wsią Naumowicze.

Bp Mazur zadał zebranym pytanie i zarazem sam na nie odpowiedział: „Czego uczy nas dzisiaj bł. Marianna Biernacka?” (…) Umiłowania Boga, zawierzenia siebie Bogu przez Maryję, pokładania ufności w Bogu, umiłowania życia, drugiego człowieka, pokonywania trudności życiowych mocą Ducha Świętego, dawania świadectwa”. W sposób szczególny ordynariusz ełcki podkreślił, że nasza błogosławiona uczy nas, jak przekazywać wiarę, jak ją formować, jak żyć wiarą w rodzinie. „To rodzina winna być podmiotem przekazywania wiary” – zaznaczył bp. Mazur.

Hierarcha zebranym przedstawił świadectwo wiary człowieka, na którego patrzy cały piłkarski świat, trenera drużyny Chorwatów, Zlotko Dalića. „Dla niego najważniejsza jest osobista relacja z Bogiem, która pomaga mu być lepszym człowiekiem, lepiej spełniać obowiązki ojca, męża i selekcjonera.” – powiedział bp. Zaznaczył też wartość różańca w życiu selekcjonera.

Przed  Eucharystią młodzież z Teatru Pneumatycznego przedstawiała wzruszający spektakl, zatytułowany „Marianna”. Traktował on o życiu bł. Teściowej, z perspektywy dziecka, młodego i dojrzałego człowieka.

Ks. kan. Waldemar Sawicki, proboszcz parafii w Lipsku wyraził wdzięczność pielgrzymom za przybycie na to wyjątkowe spotkanie teściowych. Zachęcał, aby wypraszać u bł. Marianny łaskę bycia zarówno dobrą synową jak i dobrą teściową.

Po uroczystej Eucharystii parafia podjęła pielgrzymów agapą.

13 czerwca 1999 roku Jan Paweł II ogłosił Mariannę Biernacką błogosławioną w grupie męczenników II wojny światowej. Beatyfikacja przyniosła wzrost zainteresowania jej życiem nie tylko w diecezji ełckiej, ale także w całej Polsce i poza jej granicami.

Jako wotum wdzięczności za heroiczną postawę, oddanie życia za synową w stanie błogosławionym, imieniem bł. Marianny Biernackiej został nazwany Dom Samotnej Matki w Ełku. Dom ten – funkcjonujący pod auspicjami Caritas Diecezji Ełckiej – pomaga kobietom w najtrudniejszym okresie życia.

Duchowość bł. Marianny przybliża modlitewnik dla teściowych „Ja pójdę za nią” wydany staraniem ełckiej Caritas.

Ks. KZ