Ustanowienie nowego dekanatu w diecezji ełckiej

USTANOWIENIE NOWEGO DEKANATU W ORZYSZU – DEKANAT ŚW. JANA PAWŁA II

Dnia 30 września 2020r. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jerzy Mazur Ordynariusz Diecezji Ełckiej podczas uroczystej Mszy Św. sprawowanej w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Orzyszu ogłosił ustanowienie nowego dekanatu w naszej Diecezji. Nowy Dekanat jest pod wezwaniem Św. Jana Pawła II i został ustanowiony w roku Jubileuszowym 100-lecia urodzin Św. Jana Pawła II.

Na początku Mszy św. ks. dr Marcin Maczan, kanclerz Kurii przeczytał dekrety erygujące nowy Dekanat. Ksiądz Biskup w swojej homilii przybliżył zebranym wiernym istotę i rolę jaką odgrywa dekanat w dobrym funkcjonowaniu i organizowaniu pracy duszpasterskiej w Diecezji. Wyraził nadzieję, na zawiązanie wspólnoty dekanalnej, aby Słowo Boże docierało do wszystkim naszych wiernych.

Dziekanem nowego Dekanatu został mianowany ks. kan. dr hab. Roman Szewczyk, Proboszcz Parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Orzyszu. W skład nowego Dekanatu wchodzą następujące parafie: Matki Bożej Szkaplerznej w Orzyszu, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Orzyszu, , Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Klusach, Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w Kociołku Szlacheckim, Matki Bożej Królowej Polski w Miłkach, Niepokalanego Serca NMP w Okartowie.

Na zakończenie Mszy św. podziękowania na ręce Księdza Biskupa skierował nowy Dziekan Ks. Roman Szewczyk, następnie przedstawiciele Rady Parafialnej zapewniając o podjęcia trudu tworzenia dobrej współpracy w nowym Dekanacie. Uczestniczący w uroczystości Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski i Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Pilarczyk wyrazili wielką radość z powołania Dekanatu w Orzyszu składając podziękowanie Księdzu Biskupowi i zapewnili o dalszej dobrej i owocnej współpracy. W uroczystości uczestniczył również Ks. Piotr Butrymowicz, Dziekan dekanatu Biała Piska, do którego do dnia dzisiejszego przynależały Parafie orzyskie.