W Gołdapi dziękowano za plony w diecezji ełckiej

W Gołdapi, niedaleko granicy polsko-rosyjskiej, odbyły się w sobotę coroczne dożynki diecezji ełckiej. Z tej okazji Mszy świętej przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur.

– Trwamy na dożynkowych uroczystościach tutaj w Gołdapi. To na tej ziemi wyrosło drzewko bożonarodzeniowe, które stanęło w ubiegłym roku na Placu św. Piotra w Rzymie, jako nasz dar dla Ojca świętego i wiernych całego świata. Swoim pięknem radowało serca ludzi całego świata i do dzisiaj wielu mówi, była to najpiękniejsza choinka bożonarodzeniowa, która stanęła przed Bazyliką św. Piotra.  Ona miała w sobie piękno tych ziem i bogactwo kultur ludzi tutaj żyjących i naszych sąsiadów. – mówił bp Mazur do blisko półtoratysięcznej rzeszy wiernych.

W Gołdapi słowa wdzięczności wyrażali Bogu rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, wszyscy, którzy trudzili się, aby pole zaorać, posiać ziarno i zebrać obfite plony.

– Jako rolnicy doświadczaliście Bożego błogosławieństwa, bo umiłowaliście Boga i zawierzyliście siebie i waszą pracę Bogu. – podkreślił ks. biskup.

Wdzięczność wyrażali także ludzie z miast, ludzie, którzy żyją z pracy rąk rolnika.

W kazaniu biskupa ełckiego nie zabrakło również odniesień do aktualnych, tegorocznych problemów w rolnictwie. – Te żniwa dla jednych były dobre, dla innych trochę słabsze. Za to wszystko dzisiaj dziękujemy. Tegoroczna susza, słabsze zbiory, trudności w sprzedaży, nie najlepsza polityka rolna i inne problemy, które nękają wieś nie mogą zniszczyć postawy wdzięczności rolników wobec Boga. W takich sytuacjach jeszcze bardziej prośmy Boga o Jego błogosławieństwo i o dar mądrości dla rządzących w rozwiązywaniu problemów rolników, dla rolników, aby nie tracili nadziei – apelował hierarcha.

Ks. biskup zwrócił słuchaczom szczególną uwagę na wartość chleba w życiu codziennym. – Wszyscy podziwiamy najpiękniejszy owoc pracy rąk ludzkich ‒ chleb i modlimy się, aby w waszych sercach zawsze panowały radość i nadzieja pomimo wielu trudności dnia codziennego. Modlimy się, aby nigdy nie zabrakło chleba na naszych stołach i aby chleb był zawsze szanowany i dobrze dzielony.  Modlimy się, byśmy umieli dzielić się z tymi, którzy tego chleba potrzebują. Miliony ludzi głoduje na świecie, umiera z głodu. Nie zapominajmy o nich.  – apelował ordynariusz

– Dzieląc się chlebem umiejmy sobie wybaczyć wszelkie zadry, nieporozumienia. Dzieląc się chlebem życzmy sobie, aby nigdy nie zabrakło naszego chleba powszedniego i abyśmy umieli dzielić się nim z potrzebującymi. Dzieląc się chlebem dzisiaj i spożywając go każdego dnia pamiętajmy, że jest to ten sam chleb, który Chrystus daje nam w Eucharystii – dodał kaznodzieja.

Hierarcha w swoim wystąpieniu podkreślił dar radości w życiu rolnika, w życiu każdego człowieka. – Dożynki są „radością dziękczynienia”. O tej radości mówią nam także przepiękne wieńce dożynkowe, a przede wszystkim nasze pełne wdzięczności serca! O tej radości dziękczynienia mówi nam bochen chleba przyniesiony przez starostów dożynek. Trwając w Jezusie uczymy się od Niego radości, bo radość Ewangelii napełnia serca tych, którzy spotykają się z Jezusem, którzy trwają w Jezusie.

Ks. biskup odniósł się również do pięknego daru, jakim jest Eucharystia. Ciało Pańskie, które spożywamy, jest dla nas gwarancją życia wiecznego, naszego zbawienia. – Jezus mówi dojdziesz do nieba, zostaniesz zbawiony, kiedy będziesz przyjmował Komunię św., kiedy będziesz karmił się Eucharystią. – powiedział ks. biskup. – Dlatego Jezus powołuje kapłanów, którym daje moc, że na ich słowa chleb staje się Ciałem Chrystusa i wino staje się Krwią Chrystusa. To kapłani karmią nas Eucharystią, przebaczają nam grzechy i są naszymi przewodnikami do Nieba. Dzisiaj zauważamy jak niektórzy drwią z Eucharystii, szydzą ze spowiedzi, demonizują duchownych. Proszę was nie pozwólcie, by media wrogie Kościołowi kreowały wam obraz kapłana. Módlcie się za nas. – dodał.

Podczas Mszy św. zostały poświęcone ziarno na zasiew oraz chleby, którymi współcelebrujący kapłani podzielili się z uczestnikami uroczystości.

Osoby szczególnie zaangażowane w krzewienie wiary na ziemi diecezji ełckiej, za świadectwo chrześcijańskiego życia, zostały uhonorowane medalami przez bp. Jerzego Mazura.

Po Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na wspólną agapę. Organizatorzy przygotowali także część artystyczną. Został także przeprowadzony konkurs na wieńce dożynkowe. W tym roku do konkurencji zgłoszono 45 wieńców

Rolnicy, dziękując Bogu za plony, prezentowali również w Gołdapi to, co na Mazurach najlepsze: zdrową, naturalną żywność.

Tradycja świętowania diecezjalnych dożynek ma już ponad dziesięcioletnią historię. Co roku wyznaczona parafia wraz z gminą otacza modlitwą oraz angażuje się w przygotowanie dziękczynienia rolników. Tym razem Matkę Bożą, świecę oraz różaniec, symbole diecezjalnych dożynek przejęła parafia pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie, która zorganizuje przyszłoroczne diecezjalne święto plonów.

ks.kz