W RAMIONACH OSTROBRAMSKIEJ MATKI

Zakończyła się XXVII Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza z Suwałk do Wilna, odbywająca się pod hasłem „Idźcie i głoście”.

Rozpoczęła się ona 14lipca wieczornym Apelem Maryjnym w Kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach, któremu w przeddzień wymarszu przewodniczył ks. dr Andrzej Wujek , przełożony warszawskiej Inspektorii Salezjanów. Następnego dnia, po porannej Mszy św., sprawowanej pod przewodnictwem ks. biskupa Jerzego Mazura, Ordynariusza Diecezji Ełckiej, barwny korowód wyruszył na pielgrzymi szlak liczący ponad 260 km długości.

Całą trasę pielgrzymki pokonaliśmy w ciągu 10 dni. Została ona podzielona na 50 odcinków o długości od 3 do 7 km, pomiędzy którymi były przerwy na odpoczynek lub posiłek.
Organizatorzy powiązali tematycznie szlak pielgrzymi z najważniejszymi wydarzeniami w życiu Kościoła i naszej ojczyzny.

Uwieńczeniem pątniczego wysiłku było spotkanie z Maryją w Ostrej Bramie. Przed Jej tronem w dniu 24 lipca złożyliśmy trudy pielgrzymowania, troski dnia codziennego, intencje i swoje życiowe losy.

Do Ostrobramskiej Pani w tym roku szło pod kierownictwem Tomasza Pełszyka  SDB i ks. Jarosława Wąsowicza SDB ponad 800 pielgrzymów, uformowanych w siedmiu grupach, w tym trzech salezjańskich (pomarańczowej z przewodnikiem ks. Michałem Chorążym, białej z ks. Marianem Chaleckim i żółtej z ks. Piotrem Pączkowskim), dwóch pallotyńskich (niebieskiej z ks. Waldemarem Pawelcem i zielonej z ks. Andrzejem Dębskim), sercańskiej (czerwonej z o. Bogusławem Śmierciakiem) i diecezjalnej (złotej z ks. Józefem Majewskim).
Posługę ewangelicznej Marty( Łk, 10, 38-42) w czasie pielgrzymki pełnił personel kuchni polowej na czele z p. Bożeną Kamińską oraz służby: medyczna, porządkowa, sanitarna, techniczna i informacyjna.

Pielgrzymi szlak wiódł najpierw otuliną Wigierskiego Parku Narodowego, następnie obrzeżem Puszczy Augustowskiej, a po przekroczeniu granicy ostępami Puszczy Mereckiej, Rudnickiej wśród pól, jezior, rzek i lasów.
Ukojenia doznawaliśmy w promieniach słońca, przyjemnym cieniu drzew, lekkim powiewie wiatru, śpiewie ptaków,  woni ziół i kwiatów.

Po drodze spotykaliśmy się na terenie Polski z wielką gościnnością mieszkańców Nowej Wsi, Krasnopola, Sejn i Berżnik, a po przekroczeniu granicy – naszych rodaków mieszkających na terenie obecnej Litwy.

Nasze pielgrzymowanie to prawdziwe rekolekcje w drodze. Każdy dzień rozpoczynaliśmy apelem porannym, śpiewem godzinek i innych pieśni maryjnych. W marszu odmawialiśmy różaniec, Litanię Loretańską , Koronkę do Bożego Miłosierdzia, słuchaliśmy konferencji tematycznych. Mieliśmy też codzienne spotkania z Panem w Eucharystii podczas Mszy św. Były również etapy milczenia i czas na rozmowy i spotkania z ciekawymi ludźmi. Księża służyli pątnikom w sakramencie pojednania.

Był to czas modlitwy, śpiewu i przemiany serca.

Po dziesięciu dniach pielgrzymowania z Suwałk do Wilna wreszcie dotarliśmy do Ostrej Bramy z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny, Matki Miłosierdzia.

Przez okna kaplicy, znajdującej się nad Ostrą Bramą, dostrzegliśmy świecący blaskiem wspaniałych szat cudowny obraz Matki Bożej, otoczony srebrną okładziną ścian z licznymi medalionami, ryngrafami, tabliczkami i innymi wotami.

Każdy z nas dziękując za wszystko, co go spotkało w życiu, powierzył się Jej przemożnej opiece i wstawiennictwu.

Dodatkową radością napełnił nas widok pielgrzymów, którzy dotarli na nasze powitanie autokarami i rowerami.

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Romuald Kamiński, biskup pomocniczy Diecezji Ełckiej.

Razem z nami modlił się też ks. dr Andrzej Wujek, przełożony generalny warszawskiej Inspektorii Salezjanów. W płomiennym wystąpieniu dziękował pątnikom za ich pielgrzymi trud. Przekazał też pozdrowienia od Rady Generalnej Salezjanów, ks. Bosko z Rzymu, które przesłał na jego ręce ks. radca Tadeusz Rozmus SDB.

Modliliśmy się też w intencjach naszej ojczyzny, prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki oraz premier Beaty Szydło.

Mirosław Hartung