Wigilia Caritas – By nikt nie czuł się samotny

Już dzisiaj 22 grudnia 2018 r. na Placu Jana Pawła II w Ełku Caritas Diecezji Ełckiej przygotowała szczególną wigilię – „By nikt nie czuł się samotny”. Wśród zgromadzonych osób ubogich, samotnych i pragnących przeżyć świąteczną atmosferę we wspólnocie nie zabrakło przedstawicieli samorządów. Przygotowany stół z potrawami wigilijnymi i opłatki pobłogosławił bp Jerzy Mazur. Przypomniał zgromadzonym: – „Pan Jezus narodził się w stajence betlejemskiej, żeby wszyscy mieli dostęp, mogli przyjść i biedni, i bogaci, samotni i ci, którzy pozbawieni są wielu rzeczy. Dzisiaj, gromadząc się tutaj, na wigilii dla osób, które pragną we wspólnocie spotkać się z nowonarodzonym Chrystusem, prośmy Jezusa, aby nas wszystkich umacniał swoim duchem, aby dodawał nam radości, pokoju i wielkiej nadziei” – mówił biskup

Wszyscy uczestnicy przełamali się opłatkiem, składając sobie życzenia. Biskup życzył mieszkańcom Ełku, aby pomimo trudności w codziennym życiu mieli w sobie Bożą radość taką, która była udziałem pasterzy i mędrców, którzy w Chrystusie rozpoznali Zbawiciela. „Niech Boże Narodzenie będzie tym czasem, w którym będziemy żyli tą radością i dzielili się nią z innymi” – mówił bp Mazur.

Życzenia skierował także Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku: „By Dobro narodzone w Betlejem zagościło w sercach i było obecne przez cały rok. Dzielmy się tym Dobrem w dostatku i niedostatku z bliskimi, rodziną, sąsiadami i spotykanymi osobami każdego dnia. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia”.

Nie jest to nowa inicjatywa diecezjalnej Caritas. Jak wyjaśnia ks. dr Ryszard Sawicki, wicedyrektor ełckiej Caritas: – „Już od wielu lat Caritas organizuje wigilijne spotkania dla wszystkich, którzy z różnych przyczyn pozbawieni są świątecznego stołu i rodzinnej atmosfery. Nasi pracownicy wraz z wolontariuszami przygotowali potrawy świąteczne, aby i w ten sposób być blisko tych, którym trudniej jest cieszyć się z Narodzenia Pana Jezusa. Chcemy, aby w tych dniach nikt nie czuł się zapomniany, głodny. Staropolskim zwyczajem łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, aby też w tych prostych gestach przypomnieć sobie i drugiemu człowiekowi, że Jezus pragnie narodzić się w naszych sercach”.

Podczas wigilii na Palcu Jana Pawła II niosły się kolędy pod kierunkiem p. Daniela Szejdy. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani produktami spożywczymi, które przydadzą się w radosnym przeżywaniu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Najmłodsze dzieci otrzymały również pluszami.

Ełcka Caritas jest jednym z 24 miast, które włączyły się w ogólnopolską akcję „Wigilia Caritas – by nikt nie czuł się samotny”, która swoim działaniem obejmuje ok. 10 000 osób. Akcję wspiera ogólnopolska sieć hal handlowych Selgros Cash&Carry.

To wyjątkowe spotkanie niech przypomina nam wszystkim, jak wielka jest miłość Boga do ludzi. Tak jak chleb jest naszym codziennym pożywieniem, tak pożywieniem dla chrześcijanina jest miłość. Otwierajmy się na nawet najdrobniejsze gesty miłości.

mr