Wolontariusze przy szpitalnych łóżkach

Dzień 11 lutego obchodzony jest jako Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Ełku odwiedzili chorych w szpitalu Pro-Medica oraz 1-szym Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Ełku.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest w tym roku po raz 27. Przypada tradycyjnie we wspomnienie objawień Matki Bożej z Lourdes. Jest on okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację chorych i cierpiących. Jednocześnie – jak napisał Ojciec Święty Franciszek w orędziu na ten dzień – jest zachętą dla tych, którzy poświęcają się na rzecz chorych, „do dziękowania za otrzymane od Pana powołanie towarzyszenia chorym braciom”.

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas im. św. Jadwigi Królowej przy Zespole Szkół nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w  Ełku kolejny raz odwiedzili pacjentów szpitala wojskowego oraz miejskiego w Ełku. Była to dobra okazja, aby porozmawiać, obdarować uśmiechem  i bezinteresownym gestem osoby chore, niejednokrotnie pogrążone w bólu i cierpieniu.  Czas spędzony przy szpitalnych łóżkach pozwolił młodym ludziom dowiedzieć się czegoś nowego o przeżywaniu choroby, bólu i cierpieniu, a zarazem czegoś nowego o sobie. Odwiedzający przekazali  pacjentom okolicznościowe własnoręcznie wykonane kartki z przesłaniem Ojca Świętego  Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego oraz złożyli życzenia zarówno pacjentom,  jak i personelowi, który z poświęceniem służy podopiecznym placówki. Wizyta wolontariuszy sprawiła wiele radości i uśmiechu. Zarówno pacjenci szpitala, jak również personel medyczny, z ogromną radością przyjęli odwiedziny wolontariuszy.

To spotkanie skłoniło młodych ludzi biorących udział w tej akcji do refleksji nad własną postawą w kontekście potrzeby niesienia pomocy innym. Pomaganie to odruch człowieczeństwa, okazja do przekraczania podziałów, różnic, zrozumienie i dawanie dobra, które wraca. Każdy powinien dążyć do niesienia pomocy. Cierpienie wyzwala w ludziach miłość, a modlitwa w cierpieniu ma ogromna siłę i przywraca nadzieję życia. Ludzie poprzez swoje cierpienie niosą Krzyż Chrystusowy. Chorzy to świątynia cierpienia, która ma sens – tak mówił Jezus, który zbawił świat przez swoja śmierć na krzyżu i cierpienie. Wydawać się może, że zwykła wizyta, uśmiech, wręczenie drobnego upominku czy po prostu chwila rozmowy jest mało znaczącym odruchem serca, jednak dla chorego często bywa to najważniejsza i najprzyjemniejsza chwila dnia. Chwila, w której na moment zapomni o swojej chorobie. Zatem odwiedziny chorych w szpitalu to czas ważny zarówno dla chorych, jak i wolontariuszy, dlatego też warto doświadczać go częściej niż jeden raz w roku.

Serdecznie dziękujemy za pomoc i otwartość personelowi medycznemu, ks. Ryszardowi – koordynatorowi wolontariatu Caritas Diecezji Ełckiej, a przede wszystkim kapelanowi ełckich szpitali – ks. Zbyszkowi Kamińskiemu, bez którego ta wizyta nie miałaby miejsca.

Hanna Gutowska
opiekun Szkolnego Koła Caritas im. św. Jadwigi Królowej