Wolontariusze SKC nad Zatoką Gdańską

Młodzież działająca w Szkolnym Kole Caritas im. św. Jadwigi Królowej przy Zespole Szkół nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ełku przez cały rok podejmowała trud niesienia pomocy tym, którzy na nią oczekiwali. Czynnie włączyli się m.in. w kampanię „Pola Nadziei” na rzecz hospicjum dla dzieci chorych onkologicznie, w dzieło ,,Adopcja na odległość” i „Razem na Święta” oraz wiele innych ważnych i potrzebnych akcji na rzecz potrzebujących. W ramach podziękowania za wysiłek włożony w wolontariat w lipcu 2019 r. wzięli udział w dwóch 5-dniowych rejsach żeglarskich po Zatoce Gdańskiej. Opiekę nad młodzieżą sprawowali: p. Hanna Gutowska – nauczyciel religii i opiekun SKC oraz p. Piotr Wocial – nauczyciel wychowania fizycznego.

Rejsy odbywały się pod bacznym okiem p. Jana Piernikarczyka – wyszkolonego instruktora (skippera), zwycięzcy wielu zawodów regatowych. Młodzież uczyła się współdziałania, dyscypliny, odpowiedzialności, partnerstwa, węzłów żeglarskich i podstaw wielu dziedzin wykorzystywanych w żeglarstwie, m.in. nawigacji, meteorologii, lokacji oraz zasad bezpieczeństwa na morzu. Codziennie cumowano na nocleg w innej marinie. Pływano głównie po Zatoce Gdańskiej: Gdynia, Sopot, Gdańsk, Hel. Projekt „Polska Morska Niepodległa” wiązał się z elementami historyczno-patriotycznymi. Uczestnicy rejsu odwiedzili m.in. Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu oraz wiele innych miejsc historycznych Trójmiasta.

Takie wyjazdy to także wielkie duchowe przeżycie młodzieży. To okazja do doświadczenia piękna przyrody i kontemplacji mądrości Stwórcy. Wspólna modlitwa i zawierzenie Bożej Opatrzności dodawały im odwagi. Po dopłynięciu do mariny był czas na samodzielne przygotowywanie posiłków, spacery, kąpiel, plażowanie czy inne atrakcje.

Niezwykła przygoda, w której uczestniczyli dzielni wolontariusze, odbyła się dzięki Fundacji Rozwoju Polskiego Żeglarstwa Regatowego w Gdyni. Program unikalnych szkoleń żeglarskich skierowanych m.in. do wolontariuszy Caritas wsparty został przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Fundację PZU. Jego głównym celem jest popularyzacja żeglarstwa jako aktywnego trybu życia połączonego z integracją społeczną, edukacją i budową więzi społecznych.

Hanna Gutowska i ks. Ryszard Sawicki