XV Diecezjalna Pielgrzymka w intencji trzeźwości do Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej (zapowiedź)

W sobotę, 12 sierpnia 2017 roku odbędzie się XV Diecezjalna Pielgrzymka w intencji trzeźwości do Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej. Program spotkania rozpoczyna się już o godzinie 10.00, a zakończy się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp Romualda Kamińskiego będzie sprawowana o godzinie 11.00. Przed Eucharystią będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

W sierpniu Episkopat Polski tradycyjnie zwraca się z apelem o podjęcie daru abstynencji i promowanie postaw trzeźwościowych w rodzinach, życiu osobistym i zawodowym. „Trzeźwość obowiązuje nas wszystkich zawsze i wszędzie. Jeśli ktoś nie jest abstynentem, to może spożywać alkohol w bardzo małych ilościach i bardzo rzadko, wtedy zachowuje cnotę trzeźwości. Natomiast wielu ludzi podejmuje abstynencję, całkowicie rezygnuje z używania alkoholu, czy to przez całe życie, czy też przez pewien jego okres. Niech ten sierpień będzie miesiącem, w którym damy przykład zwłaszcza młodemu pokoleniu, że jesteśmy ludźmi wolnymi, a alkohol nas nie zniewala” – wyjaśniał bp Tadeusz Bronakowski przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

W tym roku akcji towarzyszy hasło: „Przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich”. Uchwałę o ustanowieniu roku 2017 rokiem specjalnej troski o trzeźwość narodu podjął Sejm RP. Według statystyk, aż 14 proc. dorosłych Polaków pije ryzykownie i szkodliwie, ponad milion osób jest uzależnionych, a co najmniej dwa miliony dzieci żyje w rodzinach, mających problem z uzależnieniem. Ludzkie dramaty, których źródłem jest alkohol dobitnie mówią, że jest on jednym z ważniejszych problemów naszego narodu.

WDO