XV rocznica śmierci bp. Edwarda Samsela

We wspomnienie św. Antoniego Kościół diecezji ełckiej we wszystkich parafiach modlił się w intencji zmarłego bp. Edwarda Samsela. Mszy św. w katedrze ełckiej przewodniczył bp Jerzy Mazur.

Na wspólną modlitwę z Myszyńca przybyła rodzina zmarłego Biskupa. Homilię wygłosił ks. dr Andrzej Pieńkowski. Przybliżył życie i działalność śp. bp. Samsela. „Jego życie było służbą ludziom. Ks. bp Edward realizował ideał służby na różnych płaszczyznach. Wielu ceniło jego kazania mądre i uczące życia, jak i ojcowską troskę. Wszyscy natomiast, od przyjaciół po osoby spotkane okazjonalnie, podkreślali szczególną cechę jego osobowości: nie liczył się z czasem, nie skąpił go dla nikogo. Własne zmęczenie odsuwał na drugi plan”- wspominał duchowny.

Kaznodzieja zauważył, że biskupie zawołanie „Spes unica” (Jedyna nadzieja), nie było tylko teoretycznym zawołaniem. „ W zamyśle bp. Samsela zawołanie od początku wiązało się z krzyżem Chrystusa. Przez całe życie łączył to hasło z bezkompromisowym oddaniem się służbie Bogu i człowiekowi”- mówił kapłan.

„Już po raz 15 obchodzimy rocznicę śmierci śp. ks. bp. Edwarda Eugeniusza Samsela, który tak mocno wpisał się w historię naszej młodej diecezji”- podkreślał ks. Pieńkowski. Duchowny stwierdził także, że „tacy ludzie, chociaż od nas odchodzą, to jednak nie umierają, bo żyją w wieczności i w naszych sercach”.

Podczas Mszy św. zebrani modlili się także za zmarłych kapłanów całej diecezji, kapłanów którzy odeszli w ostatnich dniach o. Jana Cebulskiego SVD, wieloletniego misjonarza w Chorwacji, o. Eugeniusza Juretzko OMI, pierwszego biskupa diecezji Yokadouma w Kamerunie, oraz zmarłego Jana Mazura – ojca bp. Jerzego.

W diecezji ełckiej jest jedna szkoła, której patronuje bp Edward Samsel. Zespół Szkół im. ks. Bpa Edwarda Samsela w Wiśniowie Ełckim kultywuje nauczanie ś.p. Biskupa.

Bp Edward Samsel zmarł w piątek 17 stycznia o godz. 5.50, mimo ogromnych wysiłków lekarzy Kliniki Kardiochirurgii w Białymstoku. Jego ziemska pielgrzymka trwała 63 lata, w tym 39 w kapłaństwie. Urodził się 2.01.1940 roku w Myszyńcu. Dnia 23 maja 1964 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Sakrę biskupią otrzymał 30 maja 1982 roku w Łomży. Od 25 marca 1992 roku był biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, następnie dnia 16.11.2000 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował Biskupa Edwarda Samsela Biskupem Ełckim. Ingres do ełckiej katedry odbył się 16.12.2000 r.

rr/Ełk (KAI)