XX Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę

Jubileuszową, 20-stą pielgrzymkę na Jasną Górę przeżywały w sobotę, 7 października, kobiety po chorobie nowotworowej piersi. 20. Pielgrzymka Amazonek zgromadziła w Częstochowie ok. 7 tys osób. Przyjechały również delegacje amazonek z Czech i z Niemiec. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Amazonki – cenny diament w koronie Matki Bożej”.

Grupa 30 kobiet  z Suwalskiego Stowarzyszenia Amazonka, wraz z zaproszonym księdzem, wyruszyła na tę uroczystość już  05.10.2017 r. przemierzając autokarem trasę Suwałki – Wrocław – Książ – Krzeszów– Częstochowa – Suwałki. Pierwszego dnia zwiedziłyśmy Wrocław, gdzie miałyśmy okazję podziwiać Panoramę Racławicką, Afrykarium, Palmiarnię i inne atrakcje miasta .

6 października udałyśmy się do miejscowości Książ i tam wraz z przewodnikiem przemierzyłyśmy  ogromny zamek, a następnie w Krzeszowie zatrzymałyśmy się dłużej w zabytkowym opactwie Cystersów. Dodatkowo miałyśmy okazję podziwiać, usytuowany w bliskim sąsiedztwie, piękny kościół pw. św. Józefa.  Jadąc do Częstochowy zatrzymałyśmy się jeszcze w Świdnicy, gdzie zwiedziłyśmy Kościół Pokoju.

07.10.2017 uczestniczyliśmy w XX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę. W tym niecodziennym spotkaniu Amazonek brały udział kobiety z Polski  – reprezentantki ponad 200 klubów z naszego kraju. W godzinach porannych wzięłyśmy udział w prezentacji poszczególnych klubów, która polegała na przejściu grup kobiet pod szczyt Jasnogórski. Jako Amazonki z Suwałk niosłyśmy transparent z nazwą naszego miasta oraz stowarzyszenia. Bezpośrednio przed Mszą św. wszystkie uczestniczki powitała Elżbieta Markowska prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek  mówiąc: „Mamy dzisiaj 20. Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet po raku piersi na Jasną Górę. Jest to wielkie święto dla Amazonek, jest to jedyny dzień w roku, kiedy możemy się tak licznie spotkać, podziękować Mateńce za to, że jesteśmy, za łaski, jakie otrzymujemy. Chcemy, żeby wreszcie kobiety pomyślały o sobie, żeby wiedziały, że zdrowie jest najważniejsze, i świadomość – matka zdrowa, żona zdrowa, to i rodzina zdrowa. I tak apelujemy, żeby zadbać o siebie, bo to jest bezcenne, zdrowie jest bezcenne. Mamy czas na wiele rzeczy, ale powinniśmy mieć czas przede wszystkim na to, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu, o profilaktyce. I tutaj namawiam wszystkie Panie – zadbajcie o siebie”.

Specjalny list do amazonek przesłał Ojciec Święty Franciszek – słowa przesłania przekazał bp Antoni Długosz. W liście Ojciec Święty życzył każdej z kobiet odwagi, wiele sił i mocy ducha, wyraził nadzieję, że ich ufne zawierzenie Bożej woli choroby, cierpienia, trudów, przyczyni się do nawrócenia ludzkich serc i przemiany świata. Papież Franciszek zawierza wszystkie kobiety zmagające się z chorobą nowotworową, członków Stowarzyszenia Amazonek i ich rodziny, wstawiennictwu Matki Bożej Częstochowskiej, którą wzywamy jako Uzdrowicielkę Chorych i Pocieszycielkę Strapionych.

W imieniu ojców i braci paulinów amazonki powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. Oto jego słowa: „Ktoś powiedział: ‘Gdy dowiadujesz się, że masz raka, wali się cały świat. Gdy go pokonujesz, rodzisz się na nowo, a wtedy najważniejsze jest mieć wokół siebie ludzi, którzy cię wspierają i pomagają, dają nadzieję, oparcie, pomagają budować wiarę, pielęgnować optymizm’. Dziś dziękujemy za tych wszystkich, których Pan Bóg postawił na waszej drodze, za rodzinę, lekarzy, koleżanki doświadczające podobnych problemów. Razem z nimi stajemy przed Maryją, która doznaje czci we wszystkich pokoleniach wierzących, a jednocześnie jest ich nauczycielką i przewodniczką. Będąc na Jasnej Górze, czujemy na sobie wzrok Matki”.

Amazonki wzięły udział we Mszy św. o godz. 11.00 na szczycie jasnogórskim. Eucharystię sprawował i wygłosił homilię bp Antoni Długosz z Częstochowy.

„Kochane panie, patrząc na was, widzę najpiękniejszą koronę, jaką Matka Boża otrzymuje na 300-lecie swojej koronacji – mówił w homilii .

Powiedział m.in.: „Jesteście żywymi świętymi, bo poprzez udział w pielgrzymce, mówicie za Matka Bożą Bogu  fiat, a z Chrystusem łączycie się w Jego modlitwie w Ogrójcu mówiąc: „Ojcze nie moja, ale Twoja wola niech się stanie”. I jeszcze dodał: „Kocham was bardzo, póki będę żył, zostanę waszym bratem i największym przyjacielem. Niech Bóg wam we wszystkim błogosławi.”

Na zakończenie uroczystości Ksiądz Biskup przygotował śpiewaną katechezę dedykowaną Amazonkom. Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka wzbogacała muzycznie spotkanie tworząc niepowtarzalny nastrój.

Na zakończenie uroczystości Słowa zawierzenia podczas 20. Jubileuszowej Pielgrzymki Amazonek wypowiedziała Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

W pogodnych nastrojach, ubogacone duchowo szczęśliwie dotarłyśmy do Suwałk.

***

Suwalskie Amazonki co roku mają  możliwość uczestniczenia w pielgrzymce dzięki dofinansowaniu przez Urząd Miejski w Suwałkach oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Korzystając z okazji składamy serdeczne podziękowanie władzom naszego miasta oraz przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego. Wyrażamy też wdzięczność sponsorom, którzy dofinansowują nasze  różnorodne inicjatywy. W dużym skrócie pragniemy je zaprezentować, by po raz kolejny zachęcić  kobiety zmagające się z chorobą nowotworową do większej aktywności życiowej –  w trosce o własne zdrowie.

W naszej całorocznej działalności priorytetem są zajęcia rehabilitacyjne, prowadzone przez odpowiednio przeszkolonych fizjoterapeutów w formie indywidualnej i grupowej. W miarę posiadanych środków finansowych oferujemy także masaże limfatyczne przeciwdziałające powstawaniu obrzęku. Mamy też możliwość  uczestniczenia w zajęciach na basenie i seansach w grocie solnej. Korzystamy również ze wsparcia psychologicznego pod kierunkiem współpracującego ze stowarzyszeniem psychologa. Swoją wiedzę możemy też poszerzać na wykładach prowadzonych przez lekarzy onkologów oraz dietetyków. Organizowane przez stowarzyszenie zajęcia cieszą się dużą popularnością wśród członkiń stowarzyszenia i są wysoko oceniane przez uczestniczki spotkań.

Raz w miesiącu (w każdy trzeci wtorek)  spotykamy się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. O godzinie 15.00 uczestniczymy w Koronce do Miłosierdzia Bożego prowadzonej przez suwalskie Amazonki. Następnie bierzemy udział w parafialnej Mszy św. w intencji osób chorych na raka. Bezpośrednio po Eucharystii odprawiane jest nabożeństwo do św. Peregryna. To włoski zakonnik, żyjący w latach 1265 – 1345, który jest patronem chorych na nowotwory, znany z niezwykłego rozmodlenia i bardzo surowego, ascetycznego życia. Chory, który w cudowny sposób został wyleczony przez Boga z raka nogi, a dziś skutecznie wstawia się za wszystkimi doświadczonymi chorobą nowotworową i uprasza dla nich łaskę uzdrowienia.

Chętnie uczestniczymy w wyjazdach turystycznych i spotkaniach integracyjnych, by wzmocnić naszą kondycję fizyczną i psychiczną oraz wspólnie podziwiać piękne, polskie, zwłaszcza podlaskie krajobrazy. W bieżącym roku miałyśmy okazję gościć  w Suwalskim Parku Krajobrazowym w Turtulu, zorganizowałyśmy też wyjazd do Opery i Filharmonii  Podlaskiej w Białymstoku na piękny i przejmujący musical pt. „Doktor Żywago”.

Swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą chcemy dzielić się z kobietami, które niedawno usłyszały, tę trudną do akceptacji, diagnozę. W sierpniu bieżącego roku 8 pań  z naszego stowarzyszenia uczestniczyło w szkoleniu z zakresu wolontariatu. We wrześniu br. zostało podpisane porozumienie o współpracy ze Szpitalem Wojewódzkim im. L. Rydygiera i w miarę potrzeb ochotniczki-wolontariuszki gotowe są do udzielania porad kobietom po operacji  na Oddziale Chirurgii. Opracowałyśmy też 2 rodzaje ulotek, które wskazują na konieczność systematycznej  rehabilitacji oraz stosowania automasażu. Zawierają również pomocnicze rysunki instruujące jak wykonywać poszczególne ćwiczenia.

Ulotki zostały rozesłane do  gminnych ośrodków zdrowia powiatu suwalskiego oraz przekazane do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Jesteśmy przekonane, że dotrą one do  kolejnych kobiet, które  zechcą uczestniczyć w prowadzonych przez nas działaniach.

Pragniemy przypomnieć, że  w każdą środę, w Centrum Trójki w Suwałkach /ul. Kościuszki 71 A/ w godz. 16.30 – 17.30 dyżurują panie, które udzielają porad oraz informują o bieżących inicjatywach podejmowanych przez Suwalskie Stowarzyszenie Amazonka.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 691 845 258 i 512 077 617.

Zachęcamy także wszystkie zainteresowane  osoby do korzystania z naszej strony internetowej:

www.amazonkisuwalki.pl

Suwalskie Amazonki

fot. www.amazonkisuwalki.pl/