XXIII marsz milczenia w obronie życia i rodziny przeszedł ulicami Ełku

„Każdy człowiek jest ważny, bo każdy jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga i każdy jest odkupiony przez Chrystusa. Człowieczeństwo każdej osoby nosi w sobie Chrystus” – mówił ks. dr Paweł Tober, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej w czasie Mszy św., sprawowanej w ełckiej katedrze we wspomnienie Świętych Młodzianków.

Od wielu lat we wspomnienie liturgiczne Świętych Młodzianków, ulicami Ełku przechodzi marsz milczenia w obronie życia i rodziny. Tegoroczny, zorganizowany po raz 23., rozpoczął się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa modlitwą ekspiacyjną za wszystkie grzechy przeciwko życiu i świętości rodziny. Dziękowano również Bogu za dzieci uratowane przez podjęcie Duchowej Adopcji, wszystkich obrońców życia i rodziny oraz budujących cywilizację miłości.

Jako znak modlitwy, aby zamanifestować i pokazać przywiązanie do życia, uczestnicy marszu, niosąc zapalone lampiony, w milczeniu przeszli do katedry św. Wojciecha.  Uwieńczeniem marszu była Msza św. w ełckiej katedrze pod przewodnictwem  bp. Jerzego Mazura. Homilię wygłosił ks. dr Paweł Tober, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej.

„Każdy człowiek jest ważny niezależnie od jego poglądów, wykształcenia, niezależnie od tego kim jest, niezależnie od tego czy jest małym dzieckiem jeszcze nienarodzonym, czy jest starcem pozbawionym już świadomości.  Każdy człowiek jest ważny, bo każdy jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga i każdy jest odkupiony przez Chrystusa, i człowieczeństwo każdego nosi w sobie Chrystus” – podkreślał ks. Tober.

Kaznodzieja dziękował Bogu za wszelkie dobro, które dzieje się w diecezji ełckiej na rzecz obrony życia. Za konkretne postawy i konkretne inicjatywy, takie jak Okna Życia czy Dom Samotnej Matki, jak również za osoby, które włączają się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. „To są konkretne dzieła, konkretne sytuacje i inicjatywy, które wspierają życie, i które sprawiają że cywilizacja miłości i życia może naprawdę się rozwijać na naszej ziemi”- mówił.

Ks. Tober zachęcał, byśmy w naszej codzienności, codziennych gestach, postępowaniu okazywali szacunek każdemu człowiekowi. „Niezwykle ważne jest także, żebyśmy nie tylko krytykowali i piętnowali tych, którzy tworzą cywilizację śmierci, ale nade wszystko sami tworzyli i budowali cywilizację miłości, cywilizacje życia. Abyśmy angażowali się w sprawy ludzkie. Abyśmy afirmowali życie, wspierali wszystkich, który potrzebują naszej pomocy. I w tym również przejawia się nasze zaangażowanie w sprawę obrony życia każdego człowieka”- tłumaczył dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin

Wyrażając wdzięczność osobom zaangażowanym w działania na rzecz obrony życia, wartości małżeństwa i rodziny oraz uczestnikom marszu i zgromadzonym wiernym na Eucharystii, bp Jerzy Mazur, biskup ełcki życzył umocnienia w Duchu Świętym, by „być gorliwymi świadkami życia, świadkami nadziei i z odwagą dawać świadectwo budowania cywilizacji życia i miłości”.

„W marszu milczenia uczestniczymy już z po raz 23. Jesteśmy  tu bo taka jest nasza wiara. Maszerujemy z myślą o dzieciach nienarodzonych. Swoją milczącą modlitwą, marszem pragniemy prosić Boga, aby pokazał osobom, które dokonują aborcji, że zabijanie dzieci poczętych, czyli tych najbardziej bezbronnych jest złe” – mówią państwo Teresa i Czesław, członkowie Domowego Kościoła

Organizatorami Ełckiego Marszu w Obronie Życia i Rodziny są Ełcka Kuria Diecezjalna, Stowarzyszenie Obrony Życia „Evangelium Vitae” oraz Diakonia Obrony Życia Domowego Kościoła diecezji ełckiej.

rr