Zakończenie peregrynacji relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej w diecezji ełckiej

Mszą św. w katedrze ełckiej pod przewodnictwem biskupa Jerzego Mazura zakończyła się peregrynacja relikwii krakowskiej pielęgniarki bł. Hanny Chrzanowskiej w diecezji ełckiej. Homilie wygłosił ks. Zbigniew Kamiński, kapelan szpitali ełckich. W liturgii uczestniczyli kapelani szpitalni z całej diecezji, przedstawiciele służby zdrowia oraz pielęgniarki i położne.

Od 29 maja do 28 września 2018 r.  w diecezji ełckiej trwała peregrynacja relikwii błogosławionej pielęgniarki, które nawiedziły kaplice szpitalne, hospicja, domy opieki społecznej i inne placówki lecznicze w całej diecezji.

Wyrażając wdzięczność wszystkim zaangażowanym w pomoc chorym i cierpiącym, biskup ełcki tłumaczył, że aby być znakiem nadziei dla chorego, trzeba ciągle zanurzać się w Chrystusie. „Błogosławieni i święci wołają o naszą świętość i są wielkim przykładem do naśladowania na drodze do świętości, do której wszyscy jesteśmy zaproszeni w tej rzeczywistości, w tej chwili, w której się znajdujemy. Bł. Hanna Chrzanowska szczególnie dla pielęgniarek, położnych, służby zdrowia jest świadkiem jak pochylać się nad chorym człowiekiem, jak pomagać jak leczyć ciało i nie zapominać o duszy człowieka. Jest przykładem jak zanurzać się w źródle nadziei i miłosierdzia którym jest Jezus Chrystus” – tłumaczył

„Dziękuje wam za waszą służbę, za waszą misję, którą wypełniacie. Za dawanie choremu człowiekowi nadziei, której tak bardzo potrzebuje, kiedy jest w szpitalu, w hospicjum czy w domu” – mówił biskup ełcki.

Ks. Zbigniew Kamiński, w homilii przybliżył życiorys błogosławionej pielęgniarki z Krakowa. „Towarzyszenie chorym było jej życiową misją. Bł. Hanna była przekonana, że gdy ciało jest pielęgnowane to i dusza z czasem otworzy się na Boga. Ta niezłomna pielęgniarka i dzisiaj uczy nas, że życie ma niepodważalną wartość i sens. Bł. Hanna Chrzanowska pozostaje wzorem do naśladowania i sumieniem służby zdrowia” – mówił.

Kaznodzieja wskazał, że beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej to wielka radość dla całego środowiska pielęgniarskiego, z którego wywodziła się nowa błogosławiona:  „Stanowi to  wyraz uznania i trudu pielęgniarki, która jest przecież najbliżej pacjenta, udzielając mu wsparcia nie tylko medycznego, ale także duchowego”.

„Peregrynacja to przede wszystkim wspólna modlitwa i poznanie pięknych wzorów do naśladowania dająca wszystkim uczestnikom: personelowi szpitala, chorym  i ich najbliższym dużo siły i nadziei”- mówił ks. Jarosław Pierzgalski, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia.

Na zakończenie Mszy św. pielęgniarki zawierzyły swoją posługę chorym wstawiennictwu błogosławionej pielęgniarki z Krakowa.

Hanna Chrzanowska, urodziła się 7 października 1902 r. Polska pielęgniarka, swoje życie poświęciła chorym, potrzebującym, biednym. Działaczka charytatywna, nazywana krakowską Matką Teresą. Pedagog, instruktorka i prekursorka pielęgniarstwa rodzinnego, domowego, parafialnego. Inspirowała przyszłego papieża św. Jana Pawła II. Prowadziła wykłady dla pielęgniarek, przygotowywała dla nich programy szkolne. W latach 1929-39 redagowała miesięcznik „Pielęgniarka Polska” – pierwsze w Polsce czasopismo zawodowe dla pielęgniarek. Uczestniczyła także w pracach nad przygotowaniem Ustawy o pielęgniarstwie, uchwalonej przez Sejm w 1935 r. – uznawanej za jedną z najlepszych na świecie. Zmarła w Krakowie 29 kwietnia 1973 r.

28 kwietnia 2018 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach  pielęgniarka  – Hanna Chrzanowska, w 45 rocznicę śmierci, została ogłoszona błogosławioną. „Hanna była latarnią światła w ciemności ludzkiego bólu” – tak o Hannie Chrzanowskiej, krakowskiej pielęgniarce, mówił abp Angelo Amato podczas kwietniowych uroczystości beatyfikacyjnych.

Diecezja ełcka, jako pierwsza po beatyfikacji miała zaszczyt gościć bł. Hannę Chrzanowską w jej relikwiach. W sobotę relikwie zostaną przekazane do diecezji warszawsko – praskiej.

rr