Zakończenie Roku Miłosierdzia w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku

„Pragniemy dzisiaj przyjąć Chrystusa jako Króla i Pana. Wczoraj w Łagiewnikach Biskupi z udziałem najwyższych władz państwowych przyjęli Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Dzisiaj my jesteśmy tutaj w tej świątyni, by ugiąć kolano i wyznać z wiarą, że Jezus jest naszym Królem, Panem i Zbawicielem, a nawet więcej, chcemy Go przyjąć za Króla i Pana.” – mówił w homilii bp Jerzy Mazur, biskup ełcki w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ełku.

Przyjęcie jubileuszowego aktu wieńczy Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia w Polsce. Pasterz diecezji podkreślił, że „zamknięty został Jubileusz. Prawdziwa Brama Miłosierdzia – Serce Jezusa pozostaje zawsze otwarte”.

Bp Mazur wyraził niepokój, jak wiele jest teraz ataków i jak wielu ludzi zatraciło się wybierając drogę bez Boga: „Jesteśmy świadkami zagrożeń, ataków na Kościół, rodzinę małżeństwo, młodzież. Szatan nie śpi też chce szerzyć swoje królestwo kłamstwa, nienawiści, zazdrości….”. Wyjaśniał, że aby się przeciwstawić złu, musimy się nawrócić, a do tego potrzebujemy mocy Chrystusa i dlatego przyjmujemy Go jako Pana i Króla. Zdaniem bpa Mazura uznając Chrystusa za naszego Króla i Pana winniśmy podjąć zarazem „wielki wysiłek pracy nad sobą, a także pracy apostolskiej”. „Zmiany nie dokona jednak sama proklamacja Jubileuszowego Aktu. Trzeba podjąć dzieło przemiany i uporządkowania życia po Bożemu, na miarę Jezusa i Jego Ewangelii. Aby Chrystus mógł królować, my najpierw musimy się wybudzić.”- nauczał hierarcha i wzywał za bpem Czają „Jednorazowa proklamacja nic nie zmieni, jeśli nie podejmiemy radykalnego nawrócenia. Bo przecież jest to akt zawierzenia wszystkiego co Polskę stanowi Bożemu miłosierdziu. Trzeba więc obudzić się i uderzyć w dzwony. Oby był to akt wybudzenia nas z pewnej śpiączki.”. A nawiązując do słów papieża Franciszka z ŚDM, dodał, że „trzeba zostawić wygodną kanapę, włożyć wyczynowe buty i podjąć wysiłek pogłębionej formacji i głoszenia jego orędzia”.

W nawiązaniu do nowego roku kościelnego który rozpocznie się od pierwszej Niedzieli Adwentu biskup Mazur zaapelował aby podjąć konkretny trud i wysiłek apostolski w myśl hasła tego roku „Idźcie i głoście”, które będzie nam towarzyszyć.

Na zakończenie Eucharystii bp Jerzy Mazur, biskup ełcki wraz z wiernym zebranymi w świątyni  odmówił przed Najświętszym Sakramentem Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Po Mszy św. Pasterz błogosławił indywidualnie dzieci, które licznie zgromadziły się na Świętej Liturgii.

Renata Różańska