Zimowisko – ferie zimowe po harcersku w Janówce.

Szczep harcerski „Pokolenie JP II” w tym roku zorganizował swój wypoczynek w ferie zimowe w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Janówce. Dzięki życzliwości dyrekcji ponad 100 harcerzy uczyło się służby: Bogu, Ojczyźnie i bliźnim oraz pogłębiało wiedzę o zwierzętach.  Program zimowiska był bardzo ciekawy i absorbujący. W pierwszym dniu harcerze zapoznali się z historią Raczek i odwiedzili ruiny pałacu Ludwika Paca w Dowspudzie. Oficjalne rozpoczęcie nastąpiło: uroczystym harcerskim apelem, hymnem Związku Harcerstwa Polskiego, modlitwą harcerską i zuchową. Patrole harcerskie kilkuosobowe rywalizowały ze sobą przez cały czas pobytu. Każdy wieczór to wspólny śpiew pieśni harcerskich, gawędy i dzielnie się przeżyciami dnia.

Niewątpliwie ciekawe były odwiedziny dużego gospodarstwa rolnego w Janówce. Harcerze i zuchy mogły zobaczyć na żywo jak funkcjonuje nowoczesna obora w której znajduje się około 80 krów. W dniu wyjazdowym  odwiedziliśmy i poznaliśmy historię Matki Bożej Hetmańskiej w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Augustowie oraz diecezjalne sanktuarium w Studzienicznej. W ramach współpracy i realizacji programu harcerzy odwiedzili nas pracownicy Nadleśnictwa  Lasów Państwowych w Ełku prowadząc zajęcia edukacyjne na temat zwierząt i owadów w lesie. Bardzo ciekawe i pouczające przyrodniczo okazało się muzeum leśne w Studzienicznej.

Będąc w Janówce nie sposób nie odwiedzić Muzeum Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Każdy eksponat to historia konkretnych osób, które poświęciły swoje życie walcząc o wolność Ojczyzny. Uroczystą Eucharystią w świątyni w której został ochrzczony  były nasz biskup pomocniczy Romuald Kamiński zakończyliśmy pobyt w janowskiej parafii.

ks.hm Tadeusz Białous
Komendant Szczepu „ Pokolenie JP II”