We wtorek, 2 czerwca, w katedrze pw. św. Wojciecha, spotkali się kapłani diecezji ełckiej, aby wspólnie łączyć się na modlitwie o świętość.
Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu, prowadzoną przez ks. kan. Jacka Uchana: „Przychodzimy do Ciebie, my, kapłani, przeżywając Dzień Świętości Kapłańskiej. Pragniemy z Tobą być, przed Tobą trwać i Cię naśladować”. Obecni księża podczas adoracji złożyli swoje dziękczynienie za dar kapłaństwa, modlili się o nowe, święte powołania kapłańskie, a także wykonali rachunek sumienia.
Następnie kard. Gerhard Ludwig Müller wygłosił konferencję ascetyczną do zebranych, którą rozpoczął wspomnieniem o historii św. Maksymiliana Kolbe, po czym dodał: „Teraz druga historia – twoja. Może trudniejsza. Wyobraź sobie siebie za dziesięć lat. Jesteś zmęczony. Może rozczarowany. Może zraniony przez tych, którym służyłeś. Może walczysz z pokusą, z rutyną, z poczuciem, że „nic się nie zmienia”. I wtedy przychodzi do Ciebie Jezus – nie w wielkiej wizji, ale w cichym momencie przed tabernakulum. Patrzy na ciebie i pyta tym samym pytaniem, co Piotra nad Jeziorem Tyberiadzkim: Czy kochasz Mnie bardziej niż ci? Nie pyta: Czy jesteś skuteczny? Czy masz dobre statystyki? Czy ludzie cię lubią? Pyta o miłość. Tylko o miłość”.
„Drodzy bracia, nie jesteśmy tylko urzędnikami Kościoła. Jesteśmy ludźmi, których Chrystus wybrał, by kontynuować Jego kapłaństwo – kapłaństwo piękne, kapłaństwo ofiary, kapłaństwo całkowitego oddania. W tym Dniu Świętości Kapłańskiej prośmy Maryję, Matkę Kapłanów, aby uczyła nas płonąć, nawet gdy nikt nie widzi, dawała nam odwagę, by stawać zawsze po stronie Jej Syna i przede wszystkim – byśmy codziennie mogli odpowiadać Jej Synowi: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Niech wasza świętość nie będzie nigdy idealnym obrazkiem do wystawienia. Niech będzie raną, przez którą prześwituje Chrystus” – dodał kard. Müller na zakończenie wystąpienia.
Po konferencji i czasie na przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller, który wygłosił również homilię do zgromadzonych kapłanów. W Mszy św. wzięli udział również bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki oraz bp Dariusz Zalewski.
„Jezus Chrystus, Najwyższy i Wieczny Kapłan, w swojej miłości zechciał nas dzisiaj zgromadzić tutaj, w katedrze św. Wojciecha w Ełku, ku swojej chwale i naszemu wzrostowi w świętości. Ten Dzień Świętości Kapłańskiej przeżywamy w czasie trwania Kongresu Eucharystycznego naszej diecezji ełckiej, którego zakończenie będzie w całej diecezji ełckiej w Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa. Dziękujmy już dzisiaj w gronie całego prezbiterium za ten czas łaski dany nam od Pana. Dziękujmy za szafarzy Eucharystii i wypraszajmy nowe, dobre i święte powołania kapłańskie” – powitał zgromadzonych bp Jerzy Mazur.
W homilii kard. Müller zwrócił się do zebranych kapłanów: „W tym Dniu Świętości Kapłańskiej otwieramy nasze serca i umysły na tajemnicę realnej obecności Boga: w stworzeniu świata, w historii Jego nadoru wybranego, w Jego Słowie, które stało się ciałem, w Kościele świętym i w Eucharystii”.
„Kapłan uświęca, prowadzi i naucza lud Boży w imię Chrystusa. Charyzmat monastyczny i władza kapłańska są różne, ale można je też połączyć w jednej osobie w specyficzny sposób, który sprzyja budowaniu całego Kościoła. Władza kapłańska służy bowiem zbawieniu ludzi tylko wtedy, gdy słudzy Chrystusa gotowi są przez Ducha Bożego prawdy i miłości podlegać wewnętrznej przemianie na kształt Chrystusa, Najwyższego Kapłana Nowego Przymierza” – mówił kardynał.
W homilii kard. Müller zwrócił również uwagę na istotę zła: „To nie klerykalizm, jakikolwiek by nie był, ale odejście od prawdy i moralna rozwiązłość są korzeniami zła. Zepsucie doktryny zawsze pociąga za sobą i przejawia się w zepsuciu moralności. Ciężki grzech przeciwko świętości Kościoła bez wyrzutów sumienia jest wynikiem relatywizacji dogmatycznego fundamentu Kościoła. To jest prawdziwa przyczyna szoku i rozczarowania milionów wiernych katolików”.
„Prawdziwym zagrożeniem dla ludzkości są dziś gazy cieplarniane grzechu i globalne ocieplenie niewiary oraz posthumanistyczny rozkład moralności, gdy nikt już nie zna i nie uczy różnic między dobrem a złem. Najlepszym ekologiem i miłośnikiem przyrody jest głosiciel Ewangelii i jej wiecznej prawdy, że przetrwanie jest tylko u Boga i to nie tylko ograniczone i na najbliższą przyszłość, ale na wieki wieków” – podkreślił kard. Müller.
Na zakończenie Mszy św. bp Jerzy Mazur wygłosił Słowo Pasterskie do zebranych, które zostanie odczytane we wszystkich parafiach diecezji ełckiej podczas Uroczystości Bożego Ciała: „Inaugurując Kongres Eucharystyczny Diecezji Ełckiej Mszą Krzyżma Świętego w 28 marca 2024 r. w katedrze ełckiej św. Wojciecha powiedziałem: Wsłuchując się w głos Ducha Świętego i odczytując wyzwania, które stoją przed Kościołem ełckim, pragnę zaprosić wszystkich diecezjan, duchownych i świeckich, a także przybywających na terenie naszej diecezji do podjęcia drogi eucharystycznej odnowy diecezji ełckiej, do ożywienia eucharystycznej żarliwości w nas, naszych rodzinach i wspólnotach parafialnych poprzez Kongres Eucharystyczny. Już dzisiaj pragnę podziękować, że to moje zaproszenie potraktowaliście poważnie i przez ponad dwa lata realizowaliśmy program w trzech etapach, by uwieńczyć go poszczególnymi Statio w rejonie: Sejny, Augustów, Giżycko, Olecko, Pisz, Suwałki, Studzieniczna, Ełk i w poszczególnych parafiach, a także Statio Kongresowe Dzieci i Statio Kongresowe Młodzieży”.
„Każdy człowiek ochrzczony potrzebuje Eucharystii, rodziny potrzebują Eucharystii, nasze parafie potrzebują Eucharystii, nasza diecezja ełcka potrzebuje Eucharystii, nasza kultura potrzebuje Eucharystii, by na nowo stać się kulturą miłości” – mówił Ordynariusz Ełcki.
Po Mszy św. odczytane zostały komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego oraz komunikatu Ełckiej Kurii Diecezjalnej, a całe spotkanie zakończyło się wspólną agapą.
WT