Informacje i komunikaty
Sesja Jesienna Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Ełckiej
W sobotę, 19 października 2024 r. w Ełku spotkali się Biskup Ełcki, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego, Dekanalni Duszpasterze Rodzin, Doradcy Życia Rodzinnego, Para Diecezjalna Domowego Kościoła na Sesji Jesiennej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Ełckiej. Organizatorem wydarzenia był Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Główny temat spotkania ściśle wiązał się z trwającym Kongresem Eucharystycznym Diecezji Ełckiej i dotyczył bliskości dwóch sakramentów: Eucharystii i Małżeństwa.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Ełckiej. Wszystkich zebranych powitał ks. Michał Puczyłowski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. We wprowadzeniu nawiązał do prośby Pana Jezusa z ustanowienia Eucharystii: Gorąco pragnąłem spożyć Paschę z wami (Łk 22,15) wskazując na niezwykle mocne pragnienie Oblubieńca na wspólne sprawowanie Eucharystii i zjednoczenie nas z sobą i siebie z nami.
W homilii Bp Jerzy rozpoczął od wspomnienia bł. Ks. Jerzego Popiełuszki: „Gromadzimy się w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Kapłan odważny, bezkompromisowy w walce o prawdę, wolność i miłość do bliźnich. Ciągle powtarzał, aby być wolnym od nienawiści, a maksymę swojego życia zaciągnął od św. Pawła: Zło dobrem zwyciężaj. Dzisiaj w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Papieski w hołdzie bł. Ks. Jerzego. Od wczoraj w kaplicy seminaryjnej znajdują się jego relikwie, ale znajduje się on również na tym łuku przymierza w prezbiterium tej kaplicy. Za jego wstawiennictwem wypraszajmy potrzebne łaski dla was, jako tych, którzy angażujecie się w swoich parafiach, dekanatach, miastach, by pełnić misję. Razem z dekanalnymi duszpasterzami rodzin, pomagając przygotowującym się do małżeństwa, pomagając małżonkom, pomagając rodzinom”. Biskup ełcki podkreślił, jak istotna jest rola zebranych podczas tej sesji: „Dzisiaj ważna to jest misja, kiedy tak mocno atakowane jest małżeństwo, atakowana jest rodzina”.
„To w mocy Ducha Świętego wszelkie zło, wszelkie trudności, które spotykamy na naszej drodze. Źródłem dla nas jest Eucharystia, to jest nasza siła, nasza moc. Bo Eucharystia to sakrament miłości, sakrament jedności. Jednoczymy się z Ojcem, przez Chrystusa w Duchu Świętym i jednoczymy się z naszymi braćmi i siostrami. Sakrament miłości, bo Chrystus z miłości do nas ofiarował Siebie na Krzyżu i ofiarowuje się na ołtarzu, także i dzisiaj. Z miłości posyła nas, którzy zostaliśmy przez niego wybrani, by iść i głosić w tym dzisiejszym świecie. Świecie, który jest niełatwy. Idźcie głosić orędzie o życiu wiecznym, o Królestwie Bożym, o Niebie. Niech Eucharystia zawsze będzie dla was źródłem i szczytem waszego chrześcijańskiego życia i waszej działalności z małżeństwami i rodzinami” podkreślał Bp Jerzy, nawiązując tym samym do trwającego Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej: „Niech pomoże on wam umocnić wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Uczcie się jeszcze bardziej, że na Eucharystii spotykacie Żywego i Prawdziwego Chrystusa, obecnego pod postacią Chleba i Wina. Że na adoracji spotykacie osobę, Jezusa Chrystusa Żywego i Prawdziwego, obecnego pod postacią Chleba”.
W nawiązaniu zarówno do misji, którą powierza się Doradcom Życia Rodzinnego, jak i do Niedzieli Misyjnej (20.10.2024r.), Biskup Ełcki cytował słowa kanadyjskiego kapłana, Jamesa Mallona: „Mówił on, że przywrócenie tożsamości misyjnej to ogromne zadanie dla Kościoła. Ten temat, jest mi bardzo bliski i wierzę, że parafia, winna być misjonarską parafią. Nie tylko te parafie, gdzie zgromadzenia misyjne pracują, ale w każdej, czyli żyć w przekonaniu misjonarskiego posłania. Wyjść na zewnątrz, współpracować ze świeckimi i czynić z nich uczniów. To w naszych parafiach musi odbywać się ewangelizacja”.
„Moi drodzy, ja również dostrzegam i podziwiam waszą wiarę, waszą miłość, wasze zaangażowanie i w czasie tej Mszy św. wyrażam Bogu wdzięczność za te misje, które wypełniacie, które są bardzo ważne w Kościele Ełckim, w poszczególnych parafiach. I tak, jak św. Paweł mówił o tej nadziei: Niech da wam światłe oczy serca, tak, byście wiedzieli, czym jest nadzieja, do której Pan wzywa, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa. Niech ta nadzieja napełnia wasze serca, abyście mogli stawać się pielgrzymami nadziei. […] Duch Święty pouczy was w tej właśnie godzinie, w której trzeba powiedzieć. Kiedy spotykacie się z małżonkami, rodzinami wzywajcie Ducha Świętego, dajcie się prowadzić. Żyjcie Duchem Świętym, a wtedy rozpoznacie wolę Bożą i będziecie ją wypełniać w codziennym życiu i w tej misji, do której Bóg was powołał” zakończył Bp Mazur.
Po Mszy św. uczestnicy sesji zebrali się w sali konferencyjnej Centrum Pastoralno-Administracyjnego. Ta część spotkania rozpoczęła się od wręczenia misji kanonicznej doradcom życia rodzinnego przez Biskupa Ełckiego. Doradcy Życia Rodzinnego posługują w poradniach rodzinnych i tam spotykają się z narzeczonymi i małżonkami. W tym roku misję kanoniczną otrzymało 41 doradców. Również dekrety od Biskupa otrzymali dekanalni duszpasterze rodzin rozpoczynający w tym roku swoją 3-letnią kadencję.
Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosiła Monika Gredel ze Stowarzyszenia Rodzina Rodzin, ponieważ to Stowarzyszenie obchodzi 20 lat swojego istnienia. Jubileusz został uczczony przygotowanym na tę okazję tortem.
Po smacznym torcie i dobrej kawie zebrani wysłuchali konferencji nt. Bliskość dwóch sakramentów: Eucharystia i Małżeństwo, którą przedstawił ks. Puczyłowski. W swoim wystąpieniu przypomniał nauczanie papieża Benedykta XVI, który już w 2007 r. napisał, że „Koniecznością szczególną naszych czasów jest pogłębienie tego związku [między Eucharystią a małżeństwem] (SaCr 27). Prelegent zachęcał, aby podczas trwającego Kongresu Eucharystycznego zgłębiać temat związku między tymi dwoma sakramentami. Zauważył, że bliskość, która jest nam zaproponowana, bardzo mocno zakorzeniona jest w imieniu Boga = JESTEM! Zaś Eucharystia i Małżeństwo to dwa sakramenty, które są owocem działania i konsekracji przez Ducha Świętego. Dzięki temu Jezus staje się obecny podczas Mszy św. i jest stale obecny w parze małżeńskiej. Zgłębianie związku między w/w sakramentami oraz ich bliskość prowadziła również do wskazania czterech filarów odnowy eucharystycznej małżeństw i rodzin diecezji ełckiej oraz przedstawienie inicjatyw kongresowych dedykowanych małżeństwom i rodzinom.
Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem, na który zaprosił Biskup Ełcki.
Rekolekcje biblijne dla małżeństw
Tematem naszych tegorocznych październikowych rekolekcji dla małżeństw, które odbędą się w dniach 25-27.10.2024r. jest Księga Proroka Jeremiasza. Jeremiasz jest jednym z głównych proroków Starego Testamentu, a jego posługę można określić jako nawoływanie do ożywienia pamięci i miłości.
Pod tym względem może się wydawać, że przynajmniej niektóre jego proroctwa nie różnią się od pouczeń innych proroków. Jednak Jeremiasz bierze na siebie konsekwencje swoich proroctw, przyjmując cierpienia zadawane mu przez naród, któremu pragnie pomóc. Ze strony narodu Jeremiasz ciągle spotyka się z poniewieraniem i z oporem. Naród Izraela ciągle myśli, że wie lepiej od Pana Boga, jak należy żyć i przeżyć każdy kryzys. Jeremiasz zatem pojawia się jako nauczyciel i odnowiciel życia duchowego oraz sumienia. A to okazuje się jednym z najbardziej potrzebnych aspektów szczęścia. Bez tego, każda pułapka życiowa prowadzi do porażki. Pochylając się nad słowami i dziejami Jeremiasza zobaczymy, jak łaska Boża nie tylko wspomaga, ale również i przemienia małżeństwo, gdy małżonkowie pokładają całą swoją ufność w Bogu. W naszych refleksjach posłużymy się przemyśleniami św. Jana Pawła II, Ojców Kościoła i świętych. Zapraszamy zatem na wzgórze wigierskie, aby tu skosztować opieki Matki Bożej Niepokalanej nad małżonkami, którzy do tego miejsca przychodzą, by umocnić swoją więź małżeńską i katolicką wiarę*.
Rozpoczęcie rekolekcji o godz. 16:00. Zapraszamy!
***
*Rekolekcje prowadzi ks. dr Jacek Stefański, urodzony w Izraelu, kapłan diecezji ełckiej, biblista, były wieloletni seminaryjny ojciec duchowny kleryków oraz wykładowca Pisma świętego i języka hebrajskiego. Obecnie posługuje jako kierownik duchowy i zajmuje się formacją rekolekcyjną oraz biblijną w pokamedulskim klasztorze i Wigierskim Areopagu Nowej Ewangelizacji.
19. Pielgrzymka Kobiet do Rajgrodu
W trzecią sobotę miesiąca, 20 lipca, już po raz 19. do Matki Bożej Królowej Rodzin pielgrzymowały kobiety z diecezji ełckiej oraz z archidiecezji białostockiej. W akcie zawierzenia u stóp Matki Bożej Królowej Rodzin w Rajgrodzie pątniczki złożyły swoje zawierzenie, dziękczynienie i prośby. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.
Kobiety swoje spotkanie u Matki Bożej Rajgrodzkiej rozpoczęły od wspólnej drogi krzyżowej ścieżkami Kalwarii Rajgrodzkiej. Przygotowane rozważania zachęcały uczestników do przeżywania swojej codzienności w świetle Słowa Bożego i czułej obecności Matki Bożej.
Przygotowaniem do Mszy św. była konferencja ks. Radosława Orchowskiego o tym, że każda kobieta może dążyć do spełnienia marzenia o byciu królową jak Maryja. „Jeżeli miałaś kiedyś takie marzenia aby być królową, to dziś możesz powrócić do tego marzenia. Naprawdę, możesz upodobnić się do najwspanialszej Królowej – Maryi” – mówił kapłan.
Zachęcał, aby chociaż w jakieś części, w jakieś przestrzeni swojego życia chociaż trochę upodobnić się do Matki Bożej Królowej, ucząc się od Niej. „Maryja uczy Nowego Początku. Ile razy w swoim życiu podjęłaś decyzję której żałowałaś. Ile razy była to decyzja, która przyniosła złe, a nawet fatalne skutki w twoim życiu. Maryja uczy nas dziś, że można od nowa, że Bóg już znalazł rozwiązanie. On chce na nowo przypominać naszą godność i wielką wartość w Jego oczach” – wyjaśniał ks. Orchowski.
Wskazał, że Maryja uczy nas też właściwie rozumianej służby, którą nie jest robienie wielu rzeczy niby dla kogoś, ale w głębi serca jest szukaniem siebie. „Służba polega najpierw na wsłuchaniu się w potrzeby tych, którym służę. Jak Maryja wsłuchała się w słowo Boga, które zwiastował jej anioł. To zadawanie pytania Bogu, czego dziś ode mnie oczekujesz? To wsłuchanie się w potrzeby swoich najbliższych. Czasem te potrzeby są tak nieoczywiste, a jednocześnie tak zaniedbane” – mówił prelegent.
Kapłan zachęcał również do zachowywania w sercu różnych wydarzeń i głębszej refleksji. „W Piśmie Świętym czytamy, że Maryja wszystko zachowywała w swoim sercu. Ona uczy nas rozróżniania, czym jest podzielenie się radością, czy nawet trudem z Bogiem, czy z zaufaną osobą, a niekontrolowane wypowiadanie się na różne tematy, mówienie wszystkim wszystkiego, bez rozróżnienia komu wypada, a komu nie, zwłaszcza niesprawdzonych informacji, swoich domysłów czy interpretacji lub zbytniego interesowania się życiem innych”.
„Maryja swoim życiem uczy uwielbiać Boga. Maryja w swoim Magnificat”, uczy nas dziś dostrzegać w swoim życiu małe i wielkie rzeczy, w których jest Bóg. Warto zachować w sercu, a nawet zapisać co mnie dotknęło, co należy wziąć na warsztat, aby zaraz tego nie utracić” – zachęcał do refleksji ks. Orchowski.
Dopełnieniem konferencji było świadectwo Marty Sowińskiej Guziejko. „Pan Bóg ma zupełnie inny plan na nas niż my to sobie wyobrażamy. Odkąd zawierzyłam się Maryi Ona zaczęła mnie uczyć od nowa mojej kobiecości tego, że Bóg już znalazł rozwiązanie i niezależnie gdzie jestem, ile mam lat i jaką pełnię rolę, to chce na nowo przypomnieć mi moją godność i jaką mam wartość w Jego oczach” – mówiła p. Marta.
Z perspektywy trzynastu lat małżeństwa i pracy w szpitalu zwracała uwagę na to, że nie musimy porównywać się z innymi kobietami. „Bóg mnie kocha taką jaką mnie stworzył. Każda z nas jest jedyna, niepowtarzalna i wyjątkowa. Nie potrzebujemy walczyć z innymi kobietami. Potrzeba, abyśmy się wzajemnie wspierały w czynieniu dobra” – wyjaśniała uczestniczkom pielgrzymki.
Nawiązując do konferencji ks. Orchowskiego podkreślała, że wszystkie jesteśmy córkami króla, córkami Maryi. „Dzisiaj potrzeba, aby Pan Bóg pokazał nam co jest naszym pięknem. Bo ono jest w nas. Aby być apostołką piękna w codzienności musimy: rozważać i żyć słowem Bożym, często spowiadać się, często uczestniczyć w Eucharystii i trwać na adoracji Najświętszego Sakramentu. Dzisiaj światu bardzo potrzeba tego, w co Bóg uposażył kobietę” – mówiła, zachęcając kobiety do refleksji i zawierzenia Maryi.
W słowie wprowadzenia do Eucharystii ks. kan. dr Maciej Gilewski, proboszcz rajgrodzkiej parafii i kustosz sanktuarium zachęcał, by z ufnością zawierzać siebie i swoje rodziny Pani Rajgrodzkiej. „Nieraz w sowich rodzinach przechodzicie z waszymi bliskimi drogę krzyżową, tak jak przeszliśmy ją po rajgrodzkich ścieżkach kalwaryjskich. Ale na tej drodze nie jesteście same, jest z wami Matka. Uczmy się do naszej codzienności zapraszać Maryję. Jesteśmy u Matki, czyli jesteśmy w domu” – mówił ks. Gilewski.
W homilii bp Zalewski zwrócił uwagę, że Kościół zawsze bronił godności kobiety. I chociaż w świecie żydowskim miały określoną rolę, to Jezus wobec kobiet zachowuje się inaczej. „W tej dziedzinie rzuca swoim współczesnym wyzwanie, łamie dotychczasowe normy. „Nauczyciel z Nazaretu swoja nauką i postępowaniem wnosi na świat nową wizję kobiety. Ustala równość mężczyzny i kobiety. Broni je i naucza, że mają one prawo, jak każdy mężczyzna do słuchania Słowa, do poszukiwania prawdy” – wyjaśniał biskup.
Przywołując tłumaczenie Rene Laurentina, biskup zwrócił uwagę, że Chrystus dla kobiet wybrał lepsza cząstkę. „Mężczyznom powierzył to, co zewnętrzne – kościół widzialny, jego obrzędy, jego dogmatykę, jego władzę. Dla kobiet zachował dary bardziej ukryte, często nieznane, po stronie serca, życia wewnętrznego, poufałości z Nim… Oby kobiety zdołały zachować i rozwijać te wartości, którymi się wyróżniają, zamiast zazdrośnie lub ślepo naśladować męskie wzory, do których dzisiaj popychają je feministyczne ideologie” – zachęcał biskup pomocniczy.
Biskup zwracając się do uczestniczek Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet wskazywał na Maryję, jako tę, która najpełniej uczy jak dzisiaj być kobietą i realizować zamysł Boga. Biskup wyraził wdzięczność za tak liczny udział w tym spotkaniu. Podkreślał, że życie wiarą rodziny kształtuje kobieta i zachęcał, aby Święta Rodzina była wzorem ich zawierzenia i wierności Bogu.
Pod koniec Eucharystii przedstawicielki kobiet dokonały Aktu Zawierzenia Matce Bożej Królowej Rodzin.
Nad organizacją 19. Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet czuwał Wydział Duszpasterstwa Rodzin. Ks. Michał Puczyłowski, dyrektor WDR zauważył, że z każdym rokiem przybywa coraz więcej kobiet, a nawet pielgrzymują całe rodziny. Budujące jest rozmodlenie pielgrzymów. „Dobrze, że tu się gromadzimy. Matka Boża jest Matką cierpliwie słuchającą. To, czego każdy wierzący, kobieta i mężczyzna, może uczyć się od Maryi to słuchanie. Papież Franciszek w adhortacji Amoris laetitia zauważył, że „w skarbcu serca Maryi są wszystkie sprawy każdej z naszych rodzin, które Ona troskliwie zachowuje. Dlatego może nam Ona pomóc w ich interpretacji, aby rozpoznać w rodzinnych dziejach Boże orędzie” (por. AL 30). Być może dzisiaj najważniejszym wyzwaniem dla duszpasterstwa kobiet jest to, żeby to właśnie one były podmiotem tego duszpasterstwa. W całym Kościele, jak i w naszej diecezji, nie brakuje kobiet, które warto słuchać i z którymi razem możemy tworzyć Kościół” – wyjaśniał ks. Michał Puczyłowski.
W tym roku, w pielgrzymce uczestniczyło ponad 600 osób. Rajgrodzka Pielgrzymka Kobiet łączy ludzi i pokolenia, dlatego w tym wyjątkowym dniu można było spotkać tu kobiety w każdym wieku: matki, żony i młode dziewczęta, a nawet całe rodziny. Uczestniczki, w niektórych przypadkach wspierane przez swoich mężów przyjechały w grupach zorganizowanych, indywidualnie, a z sąsiednich parafii także jako uczestniczki pieszej pielgrzymki. W tym roku po raz pierwszy parę osób przyjechało rowerami z Suwałk. Największe grupy przybyły m.in. z Białegostoku – Choroszczy z ks. Aleksandrem Dobrońskim, Z Grajewa, Ełku, Rydzewa z ks. Cezarym Rozmusem, Pisza, Kalinowa, Bargłowa Kościelnego, Jamin, Smolan, Becejł, Pruski, Filipowa.
Po Mszy św. pielgrzymi spotkali się na wspólnej agapie.
MAŁŻEŃSKA MAJÓWKA AMORIS LAETITIA
W dniach od 1 do 4 maja 2024 r. w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Smolanach odbyła się Małżeńska Majówka Amoris laetitia 2024. Organizatorem rekolekcji byli Paulina i Maciej Sparzak oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Województwem Podlaskim.
Małżeńska Majówka Amoris laetitia to rekolekcje dla sakramentalnych par małżeńskich, które zawarły związek małżeński w kościołach parafialnych na terenie diecezji ełckiej w latach 2013 – 2024.
Głównym celem tego wydarzenia było umocnienie i pogłębienie wiary w sakrament małżeństwa, praca pary nad relacją małżeńską oraz poznanie się i integracja młodych małżeństw mieszkających na terenie diecezji ełckiej. W majówce wzięło udział 14 par małżeńskich razem ze swoim dziećmi, a było ich aż 29. Wśród uczestników najwięcej małżeństw, bo aż 3, wzięło ślub w 2020 r., następnie po 2 małżeństwa, które wzięły ślub w 2013 r., 2014 r., 2016 r., 2018 r. i w 2019 r., oraz 1 para w 2017 roku.
Uczestnicy majówki sakramentalny związek małżeński zawarli w kościołach parafialnych w następujących miejscowościach: Suwałki, Wigry, Pisz, Bajtkowo, Giby, Żarnowo Drugie, Puńsk, Augustów, Studzieniczna. Konferencje i warsztaty dla młodych małżeństw poprowadzili Marlena i Łukasz Paliwodowie z Fundacji Czuły Dom. Dzielili się oni swoim doświadczeniem wiary, pracy nad relacją z Bogiem i relacją małżeńską oraz sposobami przekazywania wiary w rodzinie. Na warsztatach były poruszane tematy dotyczące sakramentu pokuty, rozeznawania w podejmowaniu decyzji oraz sposobów wychowywania dzieci w wierze. Wartościowe były warsztaty o skupianiu się na mocnych stronach swoich i współmałżonka.
Najważniejszym wydarzeniem każdego dnia była Msza święta podczas której homilie wygłosili ks. Michał Puczyłowski, ks. Krzysztof Pachucki i ks. Szymon Wysocki.
W trakcie Małżeńskiej Majówki, w piątek 3maja, odbył się Piknik rodzinny, w którym udział wzięło blisko 150 osób. Spotkanie rozpoczęło się wspólną Mszą świętą w kościele parafialnym. Dzieciom i rodzicom przygotowano wiele atrakcji, m.in. animacje, dmuchańce, tańce, grill.
Organizatorzy zadbali także o to, żeby czas spędzony przez dzieci w Smolanach był bardzo atrakcyjny. Opieka dla dzieci, dzięki doskonałej pogodzie, w większość odbywała się na dworze. Do dyspozycji dzieci była dobrze wyposażona świetlica, trampolina, boiska do piłki nożnej i piłki siatkowej oraz plac zabaw i piaskownica. Oprócz tego dzieci wzięły udział w animacjach poprowadzonych przez PIÓROPUSZ Animacje & Animatorzy dla dzieci. Dziękujemy wszystkim darczyńcom i sponsorom za wsparcie Małżeńskiej Majówki Amoris laetitia 2024 w Smolanach.
wdr