Budry – Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej

Rys historyczny: Budry dawniej były zamieszkałe przez protestantów. Zamiar budowy kościoła ewangelickiego powstał w roku 1724. Upłynęło jednak kilkanaście lat, zanim go postawiono. Kamień węgielny położono 6 maja 1738, a budowę ukończono w roku 1739. Wieża była drewniana i w roku 1882 została rozebrana. Po drugiej wojnie światowej wyemigrowali protestanci, a osiedlili się katolicy, którym oddano do użytku kościół. Parafię erygowano kanonicznie w 1962 roku.

Wyposażenie kościoła: Świątynia murowana w stylu neogotyckim, kryta dachówką. W prezbiterium znajduje się ołtarz drewniany z obrazem przedstawiającym Ostatnią Wieczerze.  Boczne ołtarze wykonane z drewna poświęcone są Matce Bożej (z lewej strony) i Jezusowi Miłosiernemu (z prawej strony). Nad zakrystia wisi obraz malowany na płótnie przedstawiający scenę Jezusa chodzącego po wodzie. W oknach znajdują się witraże. Na wieży są trzy dzwony z 1924 r.

Odpust: Trójcy Przenajświętszej,                                                                                                                                            Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia

Księgi parafialne: od 1950 r., kronika parafialna również od 1950 r.

Adres:

Konopnickiej 3
11-606 Budry
Telefon: (087) 427-80-13

Msze święte:

w niedziele i święta: 9:00; 11:30; 13:00 ( kościół w Dąbrówce Nowej);

w dni powszednie: 17:00 (w okresie wakacyjnym 18:00)