Pawłówka – Parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej

Rys historyczny: Dnia 4 stycznia 1923 roku Ks. Biskup Romuald Jałbrzykowski, Biskup Pomocniczy Sejneński, erygował parafię Pawłówka, wydzieloną z parafii Przerośl i Jeleniewo. Z parceli majątku poziemiańskiego Sadowskiego, notarialnie przekazano parafii 12 ha gruntów na plebanię i budynki gospodarcze. Kościół został wybudowany w 1905 r. w Teolinie i przeniesiony w 1923 r. do Pawłówki.

Wyposażenie: Budynek drewniany na fundamentach z kamieni ociosanych. Świątynia zbudowana jest w stylu bazylikowym o trzech nawach. Ołtarz główny w stylu bizantyjskim (z pocz. XX w.). Ołtarz główny z obrazem Trójcy świętej sprawia wrażenie, że został przekomponowany, tzn. złożony z elementów, które pierwotnie stanowiły inną całość, np. ołtarz lub ikonostas (kościół został przerobiony z dawnej cerkwi, przeniesionej prawdopodobnie z częścią wyposażenia z Teolina w 1923 r. (informacje konserwatora zabytków). Ołtarz boczny po lewej stronie poświęcony jest Najświętszemu Sercu Jezusowemu, natomiast w ołtarzu po prawej stronie znajduje się figura MB Niepokalanej.

Msze Święte: dni powszednie: 17.00, niedziele: 8.00, 11.00

Grupy parafialne: Koła Żywego Różańca, Ministranci i Lektorzy.

Odpusty: Trójcy Przenajświętszej, MB Różańcowej – 7 października

Księgi parafialne: od 1923.

Plebania: Budynek murowany, z pomieszczeniem mieszkalnym dla proboszcza.

Cmentarz: Na terenie parafii są dwa cmentarze: stary parafialny oraz nowy komunalny.

Do parafii należą miejscowości: Bachanowo, Błaskowizna, Iwaniszki, Kruszki, Łanowicze Duże, Malesowizna, Morgi, Pawłówka Nowa, Pawłówka Stara, Śmieciuchówka

Wyposażenie kościoła: Kościół murowany z cegły pełnej o fundamencie kamiennym. Świątynia posiada trzy nawy z prezbiterium zakończonym poligonalną absydą. W prezbiterium, nad tabernakulum znajduje się duży krzyż. Ołtarz soborowy wykonany jest z drewna, z artystycznymi okuciami metalowymi. Po stronie lewej ołtarza znajduje się wnęka z obrazem Jana Chrzciciela, natomiast po prawej stronie wisi obraz MB Częstochowskiej, zwanej MB Krechowiecką.

Adres:

Nowa Pawłówka