Wydział Misyjny

Dyrektor: ks. Krzysztof Karski

Kontakt: Tel. 504025012

 

7-9 lutego 2017r.  spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych w Szklarskiej Porębie

WSPÓLNIE O MISJACH

W dniach 7-9 lutego br. w Szklarskiej Porębie (diec. legnicka) odbyło się spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną Eucharystią, której przewodniczył ks. dr Bogdan Michalski – legnicki dyr. diecezjalny PDM. W homilii, wychodząc od biblijnego zachwytu nad stworzeniem, ks. Michalski wskazywał na drogi realizacji misyjnego dzieła we współpracy i animacji misyjnej. Bóg dał nam siłę, zdolności i czas, byśmy byli wierni temu posłannictwu. Wieczorem w spotkaniu wziął udział bp Zbigniew Kiernikowski, Biskup Legnicki, który wprowadził nas w specyfikę tego lokalnego Kościoła. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy refleksji na temat roli ochrzczonych w misji wspólnoty Kościoła.

Diecezjalni dyrektorzy PDM uczestniczący w spotkaniu Rady stwierdzili, że istnieje potrzeba uformowanych, świadomych parafian i animatorów, którzy przykładem życia wskażą na żywego Boga i żywą wspólnotę wiary. Wielkim zadaniem dla wszystkich, jest aktywizacja młodzieży, ponieważ w prawie każdej diecezji pojawiają się pytania: Co zrobić, aby nasi młodzi katolicy byli prawdziwie świadkami wiary?

Rozmowy dotyczyły zagadnień związanych przede wszystkim z ożywieniem prac PDM. Kapłani dzielili się doświadczeniem lokalnego Kościoła. W ramach spotkania Rady została również zorganizowana pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Pielgrzymów powitał kustosz, ks. prał. Marian Kopko oraz siostry benedyktynki. Wielkie wrażenie wywarły mury opactwa cystersów – „chrzcielnica Śląska”. To miejsce urzekło nas, a jednocześnie zawstydził fakt, że tak mało wiemy o perłach baroku sakralnego, a jeszcze mniej o początkach misyjnych w naszym kraju. Eucharystii przewodniczył i homilię skierował do pielgrzymów bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy. Hierarcha podkreślał zadanie PDM w Polsce, jakim jest animowanie współpracy na polu misyjnym.
Kapłani zawierzyli wszystkich członków PDM oraz ofiarodawców i współpracowników opiece Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Wieczorne spotkanie panelowe dotyczyło pracy diecezjalnego dzieła misyjnego. Dzieliliśmy się radościami i troskami związanymi z działania w swoich rodzinnych diecezjach na rzecz Kościoła misyjnego.

W ostatnim dniu, wspólnej Mszy św. przewodniczył ks. prał. Tomasz Atłas, dyrektor krajowego PDM. W homilii przypomniał o wyjątkowym miejscu kobiety w dziele ewangelizacji, nawiązując do liturgii słowa, ale też do śmierci polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, która została zamordowana w Boliwii. Sprawozdania finansowe ukazały wymiar materialny posługi PDM za rok 2016. Wśród wniosków pojawiły się tematy dotyczące akcji AdoMiS, Kolędników Misyjnych, współpracy z Żywym Różańcem, czy wspólnotowej formacji kapłanów.
Ks. Krzysztof Karski, Diecezjalny Dyrektor PDM

24 – 31 stycznia Wizyta pastoralna na Madagaskarze

Bp Jerzy Mazur SVD wśród polskich misjonarek i misjonarzy na Czerwonej Wyspie.

         Z Tanzanii ks. bp Jerzy Mazur oraz o. Kazimierz Szymczycha i ks. Zbigniew Sobolewski udali się na Madagaskar. Pobyt od 24 do 31 stycznia obfitował w spotkania z wiernymi, wspólną modlitwę oraz rozmowy z misjonarzami. Goście z Polski zamieszkali w Domu Episkopatu Madagaskaru, gdzie mieli możliwość spotkać przewodniczącego Konferencji Episkopatu Madagaskaru oraz kilku innych biskupów, którzy przybyli na spotkanie z kard. Parolinem. Jednym z pierwszych spotkanych był bp Zygmunt Robaszkiewicz  ordynariusz diecezji Morombe.

W dzielnicy stolicy Ambatote, parafii prowadzonej przez Księży Werbistów, ks. bp Jerzy Mazur odprawił Mszę św. dla licznej rzeszy wiernych. Po Mszy św. odbyła się prezentacja tańców i pieśni malgaskich, którą przygotowały grupy parafialne. W środę, wczesnym przedpołudniem, ks. bp Jerzy Mazur odwiedził Nuncjaturę Apostolską i spotkał się z abp Paolo Rocco Gualtieri. Nuncjusz wspominał Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz wspaniałe wspomnienia, jakie pozostawiły w sercach młodych z Madagaskaru. Dużo uwagi poświęcono formacji duchowieństwa oraz trosce o powołania zakonne i kapłańskie. – Madagaskar cieszy się licznymi powołaniami, ale trzeba starannie ej kształtować – mówił nuncjusz. – Jest to Kościół młody, dynamiczny, otwarty na działanie Ducha Świętego, stąd jest wiele pracy dla duszpasterzy. Madagaskar ma ducha misyjnego, posyła już swych misjonarzy – dodał abp Gualtieri. Tego samego dnia ks. bp Jerzy odprawił Mszę św. i spotkał się w Itaosy z misjonarzami. Na spotkanie przybyli oblaci, werbiści, saletyni, ojciec jezuita, siostry franciszkanki, siostra orionistka i duchacze.

Następnego dnia goście z Polski udali się Antsirabe, gdzie odwiedzili szpital prowadzony przez siostry franciszkanki misjonarki Maryi, misję saletynów, a wieczorem spotkali z kolejną grupą misjonarzy.

W piątek, 27 stycznia ks. bp Jerzy Mazur dotarł do Fianarantsoa, a następnie spotkał się z kamilianami w Fianar. Tutaj odbyło się spotkanie z misjonarzami pracującymi w regionie. Przewodniczący Komisji misyjnej odprawił mszę św. i spotkał się z trędowatymi i ich rodzinami w kaplicy, w której posługują ojcowie kamilianie.

W sobotę goście z Polski odwiedzili szpital kamilianów, a następnie udali się do leprozorium i modlili się w Maranie, w szpitalu dla 200 chorych stworzonym przez bł. Jana Beyzyma SJ. Pielgrzymi z Polski modlili się na grobie o. Beyzyma, ciesząc się, że mogą tu być w Światowym Dniu Chorych na Trąd. Polskim akcentem w świątyni jest wspaniały obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Kolejne dni pobytu na Madagaskarze wypełniły spotkania z seminarzystami ojców oblatów, orionistów, kamilianów i werbistów. Odwiedzając miejsca formacji młodych zakonników, ks. bp mówił o wierności powołaniu. Zachęcał do tego, by zatroszczyć się o silną więź z Chrystusem, by uczyć się na uniwersytecie jakim jest klęcznik. – Będziecie wtedy mogli, jak św. Jan Vianey dawać ludziom właściwe odpowiedzi na ich pytania i wątpliwości. Będziecie wspaniałymi kapłanami – mówił ks. bp Jerzy. Podczas Mszy św. w parafii werbistowskiej bp Jerzy Mazur pobłogosławił 250 młodych, przygotowujących się do chrztu w Wielką Sobotę.  – Spotkaliśmy wspaniałych, życzliwych i bardzo przyjaznych ludzi. Malgasze są niezwykle uprzejmi i uczynni. Cieszy nas to, że Kościół tu jest młody, spragniony Boga, bogaty w modlitwę. Dowiedzieliśmy się, że mimo, iż na Madagaskarze brakuje jeszcze kapłanów, Kościół ten już wysyła swoich misjonarzy. To piękny i budujący znak ducha misyjnego – stwierdza bp. Jerzy Mazur.

PAPIESKA INTENCJA MISYJNA – Luty

Za wszystkich ludzi cierpiących, szczególnie za ubogich, uchodźców i społecznie wykluczonych, aby w naszych wspólnotach znaleźli przyjęcie i pocieszenie.

Żywy Różaniec dla Misji

 

Żywy Różaniec ma korzenie misyjne. Jego założycielka – sł. Boża Paulina Jaricot – zainicjowała również Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, dzieło wspierające misje powszechne Kościoła. Papieskie Dzieła Misyjne zachęcają wszystkie Róże Różańcowe do powrotu do pierwotnych korzeni i wspierania modlitwą i ofiarą misji na całym świecie.

 

Sprawa misji i budowania wspólnoty Kościoła były dla sł. Bożej Pauliny Jaricot najważniejsze, dlatego całe swoje życie, czas, talent i osobisty majątek poświęciła tej sprawie. Po głębokiej modlitwie i duchowym zawierzeniu siebie Maryi, wraz ze współtowarzyszami powołała w roku 1822 Dzieło Rozkrzewiania Wiary, a w 1826 r. Żywy Różaniec. Do osób skupionych w tych dziełach mówiła: Jesteśmy katolikami, więc nie powinniśmy pomagać tylko takiej czy innej misji, ale wszystkim misjom świata;.

 

Członkowie Róż Różańcowych mogą pomóc misjom poprzez:

– codzienną modlitwę,

– pogłębianie wiedzy za pośrednictwem czasopism,( Misje dzisiaj, Różaniec)

– wspieranie powołań kapłańskich,

– systematyczną, niewielką ofiarę na rzecz misji (1 zł miesięcznie).

Więcej informacji można znaleźć na stronie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary: www.pdrw.missio.org.pl