Inauguracja Lata z Chrystusem na Mazurach

W sobotę, 3 lipca, w Giżycku, już po raz dwunasty przeżywać będziemy Rozpoczęcie Lata z Chrystusem na Mazurach. W tym dniu, na historycznym Wzgórzu św. Brunona odbędzie się  uroczysta Msza św., rozpoczynająca wypoczynek z Bogiem. Na wspólną Eucharystię zaproszeni są  mieszkańcy Giżycka, turyści, odwiedzający Mazury, diecezjanie oraz żeglarze, aby zawierzyć  Bogu ten letni czas. Mszy św. o godzinie 18.00 sprawowanej na Wzgórzu św. Brunona będzie przewodniczył bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.  

Ks. dr Zbigniew Chmielewski, proboszcz a także kustosz sanktuarium św. Brunona wyjaśnia, że czasy pandemii wymagają ożywienia kultu tego świętego, który jest również jednym z patronów diecezji ełckiej. „Św. Brunon jest patronem parafii, ale przede wszystkim nasz kościół jest sanktuarium diecezjalnym, jest on również patronem miasta Giżycko. To zobowiązuje do ożywiania kultu tego świętego. Czas pandemii koronowirusa nie sprzyjał jakimś spektakularnym wydarzeniom. Pomimo to wprowadziliśmy w poniedziałki nabożeństwo ku jego czci” – mówi kustosz.

Wikariusz parafii pw. św. Brunona w tym roku dziękuje Bogu za dar 10 lat kapłaństwa. Jako wotum wdzięczności przygotował kapsułę, w której zostanie usytuowana figura św. Brunona. Jak mówi ks. Chmielewski: „zostanie ona usytułowana na parkanie kościelnym, w ten sposób, aby zapraszać wszystkich do sanktuarium. Będzie tam widniał napis: Św. Brunonie, módl się za nami.”

Ks. Chmielewski od roku pełni posługę proboszcza i kustosza w diecezjalnym sanktuarium św. Brunona. O idei wydarzenia: „Lato z Chrystusem na Mazurach” mówi: „Po raz pierwszy będę uczestnikiem i zarazem gospodarzem tego wydarzenia. Giżycko to miejsce, gdzie w czasie wakacji przybywa wielu turystów. Widzę, że niektórzy pojawiają się w naszym sanktuarium. Jest to czytelny znak, że przynajmniej część z odwiedzających nasze miasto nie zapomina o kontakcie z Bogiem. Mam nadzieję, że przyczyni się to do zachęty także dla innych, a może przede wszystkim dla mieszkańców Giżycka” – mówi ks. Zbigniew Chmielewski.

Kustosz diecezjalnego Sanktuarium św. Brunona w Giżycku dostrzega też potrzebę prowadzenia duszpasterstwa turystycznego. „Warto byłoby, podobnie jak to jest w innych miejscach wypoczynkowych, zorganizować rekolekcje dla turystów. W późniejszych godzinach wieczornych można byłoby zorganizować konferencje, adoracje itp.” – zauważa kapłan.

Po Mszy św. odbędzie się również Wieczór Uwielbienia z adoracją Najświętszego Sakramentu poprowadzony przez ks. Piotra Paliwodę z Ełku.  

Pozostałe artykuły