Być razem z naszą Matką – Różaniec na wodzie

Modlitwa w intencjach zakończenia wojny w Ukrainie, pokoju w naszej Ojczyźnie, Europie i na świecie  oraz powołań do kapłaństwa i życia sakramentalnego – to główne prośby zanoszone podczas tegorocznego „Różańca na wodzie”. To wyjątkowe nabożeństwo odbyło się w diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej. Bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej, witając zgromadzonych u stóp Pani Studzieniczańskiej mówił: „Każdy z nas czeka na swoje wniebowzięcie, to jest nasze przeznaczenie – bycie razem z naszą Matką w niebie”.

We wtorek 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,  w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej odbyło się nabożeństwo: „Różaniec na wodzie”. Wspólną modlitwę rozpoczęła Msza św. w kaplicy na wyspie, przed obrazem Matki Boskiej Studzieniczańskiej. W czasie Mszy św. zostały poświęcone wiązanki sporządzone z tegorocznych zbóż, ziół i kwiatów. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.

Przybyłych pielgrzymów powitał ks. kan. Wojciech Stokłosa, proboszcz parafii i kustosz diecezjalnego sanktuarium w Studzienicznej. „Bądźmy duchowo piękni jak Maryja. Skorzystajmy z sakramentu pokuty i pojednania, aby mieć udział w pełni” – zachęcał ks. proboszcz. Wśród pielgrzymów należy podkreślić trud pieszego podążania do Matki Bożej. Pątnicy szli w grupie ponad 100 osób w IX Pieszej Pielgrzymce Szlakiem bł. Kard. S. Wyszyńskiego ze Sztabina, Jamin, Krasnegoboru i z Grodziska. Byli również pielgrzymi z Dąbrowy Białostockiej, z Białegostoku, Dobrzyniewa, ze Skoczowa, Sokółki, a także Koło Emerytów, Inwalidów i Rencistów z Suchowoli oraz Koło Gospodyń Wiejskich  – Suchowolanki. Bardzo wielu uczestników przyjechało indywidualnie.

W homilii bp Zalewski zauważył, że dzisiaj salony mody są pełne ludzi, którzy chcą być piękni, ale jest to piękno tylko zewnętrzne. „Podążając za takim, narcystycznym pięknem kwestionujemy piękno Boga, który nas stworzył” – wyjaśniał biskup.

Bp Dariusz Zalewski wskazał, że to sierpniowe święto łączy Wniebowzięcie Matki Bożej z wątkami patriotycznymi. „Nie trzeba przypominać o istnieniu tego święta, tak mocno osadzone jest w tradycji naszego narodu. Można jednak przypominać o właściwym sposobie jego przeżywania. Błędem będzie, gdy zatrzymamy się tylko na podziwianiu Maryi. Jaka jest Ona śliczna i wspaniała. Błędem będzie jeśli poprzestaniemy tylko na oddawaniu Jej czci i modleniu się za Jej wstawiennictwem” – mówił bp Zalewski.  

„W przeżywaniu tego święta powinniśmy widzieć drogę, którą przeszła Maryja i w tej drodze trzeba nam dostrzec własną, którą każdy z nas ma do przebycia. Bóg wybrał Maryję, bo była pokorna i umiała służyć. To właśnie w Jej pokorze i służbie powinniśmy naśladować Maryję, jeśli chcemy być w niebie” – tłumaczył biskup.

Zwracając się do licznie zgromadzonych uczestników spotkania u Matki Bożej w Studzienicznej, biskup zachęcał, aby popatrzeć w głąb swego serca i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jestem już podobny do Maryi – naszej Matki? „Niech Magnificat wyśpiewany przez Matkę Bożą, będzie dla nas pomocą w podążaniu za naszą Matką” – mówił bp Zalewski.

Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo różańcowe na jeziorze Studzieniczne. Na oświetlonych lampionami, pochodniami i świecami jednostkach pływających, uczestnicy odmawiali różaniec. Nabożeństwo zakończyło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Po zejściu na ląd min. Panie z KGW Suchowolanki przygotowały agapę przy najdłuższym na Podlasiu stole z jednej deski.

Oprawę muzyczną uroczystej Eucharystii jak i nabożeństwa różańcowego poprowadził zespół muzyczny Effatha z Sejn. Organizatorem wydarzenia jest parafia pw. MB Szkaplerznej na czele z proboszczem ks. kan. Wojciechem Stokłosą.

„Różaniec na wodzie” to już wieloletnia tradycja modlitwy na urokliwym jeziorze Studzieniczne, położonym wśród borów Puszczy Augustowskiej. Od 24 lat przybywa tu corocznie kilka tysięcy osób powierzając swoje intencje. Wierni na swoich łódkach, kajakach, tratwach, żaglówkach, statkach i katamaranach uczestniczą w nabożeństwie różańcowym. Do wspólnej modlitwy dołączają także przebywający na lądzie.

mr

Pozostałe artykuły