Poświęcenie kościoła i ołtarza w par. pw. NMP Królowej Apostołów

„Najpiękniejszym kwiatem w tym kościele to jest wasza obecność na Mszy św., trwanie na wieczystej adoracji…” – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki podczas uroczystej liturgii w par. pw. NMP Królowej Apostołów w Ełku.  W piątek, 17 maja 2024 r. biskup ełcki w obecności biskupa pomocniczego, przybyłych kapłanów, wspólnoty parafialnej, seminarzystów oraz przybyłych gości dokonał poświęcenia kościoła i ołtarza.

Ks. kan. Jerzy Galiński, proboszcz parafii przypomniał najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w parafii w czasie 33 lat jej istnienia. Wspomniał o kulcie św. o. Stanisława Papczyńskiego, który w parafii zainicjował pierwszy jej proboszcz, ks. prał. Jerzy Owsianka. – To w tej parafii dokonały się cuda, które przyczyniły się do wyniesienia na ołtarze o. Papczyńskiego” – przypomniał ks. proboszcz. Ks. Galiński wyraził wdzięczność darczyńcom, budowniczym, parafianom, kapłanom, architektom, wszystkim, dzięki którym zostały zakończone prace remontowe w świątyni.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur. Zwracając się do zebranych, biskup wyjaśnił, że to Kościół nas zachęca, aby nowy budynek świątyni poświecić Bogu w uroczystym obrzędzie. „Ta uroczystość poświecenia kościoła uświadamia nam, że świątynia jest miejscem, w którym Bóg do nas przemawia, jest źródłem, które wytrysnęło pośród osady. Każdy może przyjść do tego źródła i ugasić swoje pragnienie. Pragnienie prawdy, miłości, nadziei, wiary. Przychodzicie do tego miejsca, trwajcie w ciszy na adoracji i słuchajcie co do was mówi Bóg” – zachęcał bp Mazur.

Dzień poświęcenia kościoła skłania do refleksji. Biskup postawił wiernym pytanie: „Z czego ta świątynia jest zbudowana?” Podpowiadając kierunek odpowiedzi, biskup zauważył, że ta konkretna świątynia jest zbudowana  z 33 lat gromadzenia się wspólnoty parafialnej na Mszach świętych, modlitwie. „Zbudowana jest na ponad 25. latach Wieczystej Adoracji,  ofiarowania cierpień, wysiłku, pracy, trudu, ofiar materialnych. Widać w tych murach waszą miłość, nadzieję i wiarę, która towarzyszyła wam wszystkim przy ich wznoszeniu. Ta wiara was inspirowała i dodawała skrzydeł w chwilach trudnych. Widać w tych murach gorliwość kapłańską i solidarność ludzkich serc, gotowych do współpracy oraz  poświęcenia. Zbudowana jest z ofiarności parafian i  wielu darczyńców z terenu diecezji i spoza diecezji. Świątynia ta zbudowana jest także z troski, zapału i mądrości architektów, konstruktorów, budowniczych, doradców. Pamiętamy dzisiaj o wszystkich, którzy mają swoją cegiełkę w tym przepięknym domu Bożym. Pamiętamy o tych, którzy już odeszli z tego świata i wypraszamy dla nich Boże miłosierdzie” – podkreślał bp Jerzy Mazur.

Na zakończenie biskup prosił o modlitwę w swojej intencji, a także o nowe powołania kapłańskie. „Módlcie się, aby Bóg powołał ludzi młodych, a oni, żeby mieli odwagę iść za głosem Pana. Dzisiejszy świat potrzebuje kapłanów, potrzebuje Chrystusa.  Szturmujcie Niebo” – apelował pasterz.

Na zakończenie uroczystej liturgii wszyscy obecni mogli ucałować ołtarz, wyrażając w tym geście cześć i szacunek dla niego oraz wiarę w tajemnice sprawowane na świętym stole.

Parafia pw. NMP królowej Apostołów w Ełku została ustanowiona 1 lipca 1991 r. przez biskupa warmińskiego Edmunda Piszcza. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Jerzy Owsianka. Od 13 grudnia 1998 r. trwa Wieczysta Adoracja Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Kościół ten jest szczególnym miejscem kultu św. o. Stanisława Papczyńskiego. W sobotę, 18 maja Kościół wspomina św. o. Stanisława Papczyńskiego. W par. pw. NMP Królowej Apostołów w Ełku można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.