Peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej w diecezji ełckiej

Matka Boża Łaskawa, Patronka Warszawy i Strażniczka Polski w kopii cudownego obrazu już niebawem będzie ponownie w naszej diecezji. Jak informuje Tadeusz Kulik, przewodniczący Społecznego Komitetu Krzewienia Kultu Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski w dniach od 24 sierpnia do 6 września 2024 r. Matka Boża Łaskawa w cudownym wizerunku nawiedzi parafie:

1.  par. pw. Św. Aleksandra w Suwałkach: 24 sierpniapowitanie o godz. 18:00 –  26 sierpnia – pożegnanie o godz. 17:00.

2. par. pw. Św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach: 26 sierpnia- powitanie o godz. 17:45, 29 sierpnia – pożegnanie o godz. 17:00.

3. par. pw. Bożego Ciała w Suwałkach: 29 sierpnia – powitanie o godz. 17:45, 31 sierpnia – pożegnanie o godz. 10:30.

4. par. pw. Św. Teresy z Avila w Wiżajnach: 31 sierpnia – powitanie o godz. 16:45, 3 września – pożegnanie o godz. 16:30.

5. par. pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Berżnikach: 3 września – powitanie o godz. 18:15, 6 września – pożegnanie o godz.12.00.

Od czerwca 2020  trwa pierwsza w historii peregrynacja repliki cudownego wizerunku Maryi, Matki Bożej Łaskawej, który znajduje się w Sanktuarium NMP Łaskawej, Patronki Warszawy (oo. jezuici) na ul. Świętojańskiej w Warszawie.

Naród Polski jest narodem Maryjnym i w obliczu trudnych wydarzeń w naszej Ojczyźnie, zawsze uciekał się do Swojej Królowej, Maryi. W obliczu tak trudnego czasu jaki mamy dzisiaj, abyśmy nie tracili wiary i nadziei, z ufnością uciekamy się do Naszej Orędowniczki. Ona może wszystko wyprosić i znajdzie najlepsze rozwiązanie. Nie pozwoli zginąć Narodowi, który Ją kocha.

W czasie epidemii, która wybuchła w roku 1652 w Warszawie, obraz „Matki Boskiej Łaskawej, Wybawicielki od Zarazy i Wszelkiego Utrapienia!” noszono uroczyście w procesjach pokutno-błagalnych ulicami Warszawy, prosząc Maryję by powstrzymała zarazę i zagrodziła jej dostęp do stolicy. Maryja wysłuchała prośby i w dowód wdzięczności, Rada Miasta wydała oficjalny dokument pt. „Ślubowanie Warszawy” – „Votum Varsaviae”, na mocy którego ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski. Cud zatrzymania zarazy na Mazowszu, nie był jedynym. Matka Boża Łaskawa, w replice warszawskiego obrazu, uwolniła też od epidemii Wilno w latach 1653, 1708 i 1710 oraz Kraków w latach 1708 i 1770. W 1920 r.  Matka Boża Łaskawa ocaliła Polskę od kolejnej, tym razem bolszewickiej zarazy. Wysłuchała błagania narodu i swoim publicznym zjawieniem się bolszewikom, 14 sierpnia (Ossów) i 15 sierpnia (Wólka Radzymińska), wzbudziła popłoch i spowodowała ucieczkę bolszewików.

Dzisiaj, tak jak wtedy, powinniśmy trwać na modlitwie i zaufać Jej, że i dziś może połamać strzały godzące w chrześcijańskie wartości.  Intencją organizatorów peregrynacji jest, aby modlitwa za wstawiennictwem Matki Bożej w wizerunku Matki Bożej Łaskawej, rozpoczęta wraz z rozpoczęciem „pandemii”, nie została przerwana, aby Matka Boża Łaskawa obdarzała łaskami w tym trudnym czasie tych, którzy się do niej uciekają, ich rodziny i parafie.

„Matko Słowa Wcielonego, Pani Łaskawa, miej w opiece Warszawę, jej mieszkańców i całą naszą Ojczyznę! Strzeż obecności Twojego Syna w sercach wszystkich ochrzczonych…

Tadeusz Kulik