Wiartel – Parafia pw. Św. Maksymiliana Kolbe

Msze Święte:

sobota – 19:00 (w okresie wakacyjnym)
Dni powszednie: 9:00

Adres:

Wiartel 9A, 12-200 Wiartel

Rys historyczny: Parafię erygowano 3 lipca 1998 roku. Wcześniej Wiartel i okoliczne miejscowości należały do parafia Św. Jana Chrzciciela w Piszu. Inicjatorem utworzenia parafii był ks. prał. Stanisław Kwarciński, proboszcz parafii Św. Jana Chrzciciela. Staraniem miejscowej ludności w latach 1995-1998 wybudowano kościół. Świątynia stanęła na starym cmentarzu ewangelickim. W latach 2002-2003, gdy proboszczem był ks. mgr Władysław Napiórkowski, wybudowano kamienną grotę Matki Bożej z Lourdes. Świątynia jest połączona z częścią mieszkalną i tworzy jednolitą bryłę architektoniczną o wymiarach 20×11 metrów i wysokości 8,5 metra. Zbudowana jest z konstrukcji żelbetonowej i pustaka Budynek jest otynkowany i pomalowany na biało. W elewację wmurowano kamienie polne. Na zewnątrz, po lewej stronie od wejścia znajduje się drewniana wiata.

Wyposażenie kościoła: Wnętrze kościoła jest pomalowane na biało. Ściana ołtarzowa jest wykonana z boazerii świerkowej bejcowanej na różne odcienie niebieskiego, od jaśniejszego na krańcach do ciemniejszego przy tabernakulum. W prezbiterium znajduje się kamienny ołtarz, lektorium (z wydłubanego pnia lipy), chrzcielnica. Nad prezbiterium wisi drewniany krzyż, a przed nim ustawiona jest rzeźba Św. Maksymiliana Marii Kolbe. Podłoga jest wyłożona płytą gresową

Odpust: św. Maksymiliana Marii Kolbe – 14 sierpnia

Księgi parafialne: od 1998 r.

Telefon: 87 424-01-10, kom. 532 181 506