Kalinowo – Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Rys historyczny: W XV wieku istniała w Kalinowie parafia katolicka. Podczas reformacji Kalinowo przyjęło luteranizm i wprowadziło do kościoła kult ewangelicki. Po drugiej wojnie światowej w 1945 roku katolicy przejęli ewangelicki kościół zbudowany w 1924 r. na miejscu spalonego w 1914 r. kościoła z 1725 r. Parafia w Kalinowie została przypisana na utrzymanie Kanoników Regularnych w Ełku przez księdza administratora Bensza z Olsztyna.

Wyposażenie: Kościół zbudowany jest z cegły i obłożony kamieniem. Na jego wieży znajdują się trzy dzwony. W kościele jest zabytkowa nastawa ołtarzowa przedstawiająca śmierć Chrystusa na krzyżu w towarzystwie Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty. Zabytkowa jest również ambona, jak też pneumatyczne organy dwumanuałowe z pedałem na siedemnaście głosów. Oprócz ołtarza głównego jest mały ołtarz MB Częstochowskiej. W kościele jest położona polichromia. Ołtarz i posadzka są zrobione z marmuru.

Msze Święte: dni powszednie: 7.00 (lub 1700); niedziele: 8.00, 10.00, 12.15

Grupy parafialne: Caritas, Kółka różańcowe, chór parafialny, Margaretki, ministranci, szafarze

Odpust: Wniebowzięcie NMP 15 sierpnia

Plebania: w pobliżu kościoła, niedawno odremontowana

Księgi parafialne: od 1945 r., kronika parafialna od 1995 r.

Cmentarz grzebalny: komunalny w Kalinowie

Z parafii pochodzą: Ks. Sylwester Rendziński

Do parafii należą miejscowości: Kalinowo, Długie, Dorsze, Grądzkie Ełckie, Waśki, Krzyżewo, Marcinowo, Maże, Mikołajki, Milewo, Piętki, Skomentno, Wielkie, Zaborowo, Zanie

Adres:

Mazurska 1