Monkinie – Parafia p.w. Matki Bożej Anielskiej

Rys historyczny: Budynek kościoła został zbudowany w latach 1922-1924 i poświęcony w 1924r. Parafia MB Anielskiej została erygowana 2 sierpnia 1925 r.

Wyposażenie: Świątynia, zlokalizowana na wzniesieniu, zbudowana jest z drewna. Dach dwuspadowy, pokryty blachą ocynkowaną. Na wieży znajdują się dwa niewielkie dzwony. Wnętrze kościoła wykonane w drewnie ma kształt halowy z płaskim sufitem. W nastawie ołtarza głównego, wykonanej z drewna, znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanej, św. Antoniego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, obraz MB Anielskiej. Dwa boczne ołtarze poświęcone są ku czci św. Stanisława Kostki i MB Częstochowskiej. Na balkonie chórowym, wykonanym z drewna, znajdują się dziewięciogłosowe organy.

Grupy parafialne: Żywy Różaniec (9 kół), Parafialny Zespół Caritas, Ministranci i Lektorzy

Odpust: MB Anielskiej – 2 sierpnia, Św. Stanisława, Bpa i Męcz. – 8 maja

Księgi parafialne: od 1949, kronika parafialna od 1988 r.

Plebania: Budynek drewniany z początku lat dwudziestych XX w., na podmurówce, bez podpiwniczenia.

Cmentarz: Cmentarz parafialny w lesie, w odległości ok. 600 m. od kościoła.

Do parafii należą miejscowości: Ateny, Bryzgiel, Czerwony Krzyż, Damowskie, Kopanica, Krusznik, Monkinie, Tobołowo, Walne, Zakuty

Z parafii pochodzą: Ks. Bolesław Pietrewicz, Ks. Krzysztof Pachucki.

Wyposażenie kościoła: Kościół murowany z cegły pełnej o fundamencie kamiennym. Świątynia posiada trzy nawy z prezbiterium zakończonym poligonalną absydą. W prezbiterium, nad tabernakulum znajduje się duży krzyż. Ołtarz soborowy wykonany jest z drewna, z artystycznymi okuciami metalowymi. Po stronie lewej ołtarza znajduje się wnęka z obrazem Jana Chrzciciela, natomiast po prawej stronie wisi obraz MB Częstochowskiej, zwanej MB Krechowiecką.

Adres:

Monkinie