Raczki – Parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej

Rys historyczny: Parafia Raczki, początkowo jako Dowspudzka, została erygowana w 1599 r. przez Marynę Grzegorzewską Massalską, córkę Stanisława Raczki. W latach 1766 – 1823 Michał i Ludwik Pacowie zbudowali wg planów Aignera i Markoniego jednonawowy kościół. 27 września 1835 roku kościół został poświecony przez Ks. Bpa Stanisława Kostkę Choromańskiego, administratora Diecezji Augustowskiej. Od 1748 do 1831 r. kolatorami parafii i kościoła w Raczkach byli Pacowie, od 1797 – Ludwik Michał hr. Pac. W 1934 r. ks. Witold Balukiewicz dobudował boczne nawy. Przed 1970 r. ks. Proboszcz Czesław Rogalski przeprowadził remont kościoła; sufit nawy głównej został zamieniony z półkolistego na płaski. Jego staraniem zostały wykonane witraże i organy 23 głosowe. W latach 2003 – 2007 kościół został generalnie odnowiony : elewacja zewnętrzna, przebudowa prezbiterium wraz z nowymi stallami, nowe nagłośnienie, malowanie i złocenie wnętrza.

Wyposażenie: W ołtarzu głównym znajduje się imitacja Golgoty z centralnie usytuowanym krzyżem. Do zabytków zaliczane są również figury: św. Jana Nepomucena (XIX w., wykonana z drewna), św. Jana Apostoła, św. Cecylii i Dawida (XIX w., wszystkie wykonane z gipsu). Na chórze ustawiono 23 głosoweorgany.

Msze Święte: dni powszednie: 7.00, 17.00, niedziele: 7.00, 9.00, 11.00, 17.00 (kaplica w Józefowie), 13.00

Grupy parafialne: Żywy Różaniec, Odnowa w Duchu Św., Oaza, KSM, Ministranci, Bielanki

Odpusty: Trójcy Przenajświętszej, Przemienienia Pańskiego – 6 sierpnia, św. Michała – 29 września

Księgi parafialne: od 1945 r.

Plebania: murowana, zbudowana w latach 1956-1958; remont generalny w latach 2001-2004.

Cmentarz: parafialny, odległy od kościoła 400 m., ogrodzony murem o powierzchni 3,2 ha

Do parafii należą miejscowości: Raczki, Małe Raczki, Wierciochy, Ludwinowo, Bolesty, Szczodruchy, Nieszki, Rynie, Wasilówka, Lipówka, Moczydły, Witówka, Planta, Szkocja, Dowspuda, Rabalina, Sidory, Chocki, Rudniki, Lipowo, Żubrynek, Krukówek, Koniecbór, Kurianki I, Kurianki II, Stoki, Bakaniuk, Franciszkowo, Józefowo

Z parafii pochodzą: Ks. Zygmunt Kopiczko, Ks. Stanisław Nalbach, Ks. Józef Przekop, Ks. Czesław Bagan, Ks. Jarosław Sieńkowski, Ks. Piotr Krajewski, Ks. Dariusz Brozio, Ks. Stanisław Ołów, Ks. Arkadiusz Brozio, Ks. Arkadiusz Paciorko, Ks. Tomasz Gajda, Ks. Karol Nowakowski

Kaplica: Filialna pw. św. Brata Alberta w Józefowie

Wyposażenie kościoła: Kościół murowany z cegły pełnej o fundamencie kamiennym. Świątynia posiada trzy nawy z prezbiterium zakończonym poligonalną absydą. W prezbiterium, nad tabernakulum znajduje się duży krzyż. Ołtarz soborowy wykonany jest z drewna, z artystycznymi okuciami metalowymi. Po stronie lewej ołtarza znajduje się wnęka z obrazem Jana Chrzciciela, natomiast po prawej stronie wisi obraz MB Częstochowskiej, zwanej MB Krechowiecką.

Adres:

Kościelna 17