Skarżyn – Parafia p.w. Chrystusa Króla

Rys historyczny: W 1902 r. z kilku okolicznych wiosek powstała w Skarżynie parafia ewangelicka należąca do diecezji Biała Piska. Została ona wyodrębniona z parafii Biała Piska, Rożyńsk Wielki i Drygały w ramach reorganizacji struktur kościelnych mających na celu polepszenie opieki duszpasterskiej. W miejscu, w którym stoi dzisiejsza świątynia, stał kiedyś kościół drewniany, który spłonął. Obecny budynek kościelny został wybudowany dopiero w latach 1927–1929. Parafię erygował 1 lipca 1989 roku Ks. Biskup Edmund Piszcz, Biskup Warmiński.

Odpusty: Chrystusa Króla, Najśw. Serca Pana Jezusa

Księgi parafialne: od 1958, kronika parafialna od 1989 r.

Odpusty: Chrystusa Króla, Najśw. Serca Pana Jezusa

Księgi parafialne: od 1958, kronika parafialna od 1989 r.

Wyposażenie kościoła: Kościół murowany z cegły pełnej o fundamencie kamiennym. Świątynia posiada trzy nawy z prezbiterium zakończonym poligonalną absydą. W prezbiterium, nad tabernakulum znajduje się duży krzyż. Ołtarz soborowy wykonany jest z drewna, z artystycznymi okuciami metalowymi. Po stronie lewej ołtarza znajduje się wnęka z obrazem Jana Chrzciciela, natomiast po prawej stronie wisi obraz MB Częstochowskiej, zwanej MB Krechowiecką.

Adres:

Skarżyn 10
12-230 Biała Piska
Telefon: 87 423-98-62

Msze święte:

11:00 (kaplica w Świdrach)
—-
Dni powszednie: 7:00 lub 16:00