Misjonarka jest miłością Bożą chodzącą po świecie

Misjonarka jest miłością Bożą chodzącą po świecie – Tymi słowami, bp Jerzy Mazur przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji umacniał trzy misjonarki podczas posłania na misje w Kenii.

W uroczystość Matki Bożej w Fatimie, 13 maja 2021 r. bp Jerzy Mazur, podczas Eucharystii w katedrze ełckiej, dokonał posłania trzech sióstr ze Zgromadzenia Benedyktynek Misjonarek do Kenii. S. Eetera Strus OSB, s. Inga Podkowiak OSB oraz s. Dawida Krajewska OSB, już 20 maja wyruszają do Afryki, aby w Limaru Tum posługiwać w Domu Dziecka im. św. Antoniego, gdzie obecnie przebywa ponad 70 dziewczynek. „Zrządzeniem Opatrzności i decyzją przełożonych wybieramy się na nieznany nam ląd. Będziemy pierwszymi benedyktynkami misjonarkami w Afryce. To wielkie wyróżnienie, ale też i zadanie. Będziemy również pomagały przy parafii” – wyjaśniała s. Dawida.

Msza św. została poprzedzona spotkaniem z wyjeżdżającymi siostrami. Każda z misjonarek przed laty była związana z Ełkiem, gdzie w jednym z trzech domów zakonnych pełniły posługi. W przygotowanym materiale multimedialnym misjonarki przybliżyły charakter misji i pokazały placówkę, do której się udają.

Uroczystej Mszy św. w katedrze ełckiej, w której również znajduje się diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur. W koncelebrze wzięli udział kapłani z Ełku oraz sąsiednich parafii. Kustosz sanktuarium, ks. Marek Bednarski we wprowadzeniu mówił: „Tą wieczorną Eucharystią wchodzimy w tajemnicę objawienia fatimskiego, w którym Matka Najświętsza woła do nas: „pokutujcie, pokutujcie, pokutujcie”.  To jest droga do tego, aby dotknąć na nowo Bożą miłość, aby odkryć wielką godność człowieka. To wołanie jest ciągle aktualne. Człowiek na skutek przemocy i zła traci przyjaźń z Bogiem i więzi ludzkie się rozsypują. Dobra Nowina, która potwierdza objawienie fatimskie dociera do wszystkich ludzi. Tego wieczoru jesteśmy świadkami, że ta nowina otrzymuje też nowych posłańców – siostry misjonarki” – mówił kapłan.

Bp Mazur wspominając spotkanie z misjonarzami w Afryce, zachęcał siostry, aby w rozpoczynającym się dziele misyjnym  czerpały z mądrości zawartej w ludowych powiedzeniach. Jedno z nich głosi: „Kogut pije powoli wodę” – czyli nie przejmujcie się, nie martwcie się, małymi kroczkami dojdziecie do celu.  Inne przysłowie mówi: „Nie ma pory deszczowej bez komarów”, co oznacza, że trudności też będziecie przeżywały, ale pamiętajcie, im więcej trudności, tym bardziej trzeba zaufać Bogu” – mówił biskup.

Benedyktynki, zapraszając do modlitwy różańcowej z Matką Bożą Fatimską w katedrze ełckiej, rozdały uczestnikom woreczki z garstką ryżu. Ta mała porcja ryżu, dla ponad 100 mln ludzi na świecie jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia. Siostry w ten sposób pragną docierać z przesłaniem o potrzebach najuboższych w Afryce. Akcja: „woreczek ryżu dla najbiedniejszych dzieci Kenii”, do której zapraszają misjonarki, zachęca do postu, jałmużny i modlitwy. Każdy może włączyć się w to dzieło. Ta garstka ryżu to dar i zadanie, aby doświadczyć namiastki tego, co stanowi codzienność kenijskich dzieci.

Krzyże misyjne siostrom już w ubiegłym roku wręczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski, jednak z powodu pandemii wyjazd został wstrzymany. Dopiero dzisiaj jest to możliwe. W homilii przewodniczący KEP ds. Misji mówił: „Każda misjonarka, kiedy jest posyłana do ewangelizacji otrzymuje krzyż misyjny. Posyłając was do służby, mówię wam: oto twój przewodnik na drogach misyjnych. Życie misjonarskie związane jest z krzyżem, który trzeba codziennie brać, nieść, naśladować Chrystusa i głosić Jego zbawienie”.   

Zapewniając o modlitwie i wsparciu materialnym Kościoła Polskiego, a także diecezji ełckiej, bp Jerzy Mazur życzył misjonarkom, aby były chodzącą miłością Bożą po świecie. „Czeka was wiele pracy, a przede wszystkim czekają na was dzieci i ludzie spragnieni Boga. Cieszcie się tym, co macie, a macie Boga w sercu, który napełnia was prawdziwym szczęściem. ” – mówił biskup.

Bp Jerzy Mazur wyraził wdzięczność za obecność siostrom z ełckich domów zakonnych i z Grajewa wraz  z s. Bożeną Łubiarz, wikarią generalną Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek z Otwocka, przedstawicielom grupy Benedictus z Ełku, młodzieży z KSM-u, służbie Liturgicznej Ołtarza, wspólnocie seminaryjnej, parafianom, scholii i chórowi katedralnemu i wszystkim przyjaciołom i dobroczyńcom zgromadznia.  

Misjonarki s. Inga, s. Estera i s. Dawida, dziękując Bogu za każdego spotkanego człowieka i życzliwość z jaką zostały przyjęte w Ełku proszą przede wszystkim o wsparcie duchowe, a w miarę możliwości również o wsparcie materialne ich misji.

Kto chciałby wesprzeć dzieło naszych misjonarek może dokonać wpłaty na konto: Diecezja Ełcka „Misje”, Plac Katedralny 1, 19-300 Ełk, nr.: 04 1240 1851 1111 0000 1411 2531 z dopiskiem „Benedyktynki Kenia”

mr

Pozostałe artykuły