SACROTRUCK wyrusza w drogę ŚLADAMI PAPIEŻA

WĘDRUJ Z NAMI PAPIESKIMI SZLAKAMI

Na terenie Diecezji Ełckiej – z inicjatywy J. E. ks. bpa Jerzego Mazura SVD, biskupa ełckiego – powstały trzy wyjątkowe szlaki. Każdy z nich prowadzi inną trasą oraz skłania do refleksji nad różnymi przesłaniami. Kluczowy zamysł jest jednak jeden – podążanie śladami Jana Pawła II, który odbywał liczne wędrówki w tych rejonach, tym samym kreśląc na mapie trasy nazywane później Szlakami Papieskimi.

  Trasa z Ełku do Wigier nosi nazwę „Tajemnice Światła” – tu rozważamy przesłanie, jakie Papież zostawił nam w nowej części różańca. Szlak Kajakowy z Wigier do Studzienicznej – „Tajemnice Zawierzenia” przypomina o papieskich Aktach Zawierzenia, jakich dokonał w różnych etapach swego życia, począwszy od najbardziej znanego – wyrażonego w słowach Totus Tuus. Natomiast Kajakowy Szlak Papieski „Apostołów Miłosierdzia” z Krutyni do Pisza -przybliża nam tajemnicę Bożego Miłosierdzia i jego orędowników – św. S. Faustynę, bł ks. M. Sopoćko i oczywiście św. Jana Pawła II.

Wędrówki Szlakami Papieskimi to doskonała sposobność do pogłębienia wartości duchowych i podjęcia aktywności fizycznej w otoczeniu piękna natury z perspektywy kajakowej, pieszej, rowerowej, autokarowej, samochodowej, konnej lub narciarskiej. Mogą nimi pielgrzymować juniorzy i seniorzy, młodzież szkolna i akademicka, rodziny z dziećmi i osoby samotne, grupy zorganizowane lub po prostu zgrana ekipa przyjaciół.

SzAFa NA KÓŁKACH

W celu większej promocji tego wielkiego dzieła Centrum Oświatowo Dydaktyczne w Ełku prowadzi projekt SZAFa na KÓŁKACH – czyli SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA w SacroTRACKu. Centrum Oświatowo Dydaktyczne w Ełku od lat sprawuje pieczę nad Szlakami Papieskimi w Diecezji Ełckiej we współpracy z Fundacją Szlaki Papieskie z Krakowa, która zgodnie z życzeniem Karola Wojtyły dokumentuje wszystkie miejsca w Polsce, które Święty nawiedzał jako kapłan, biskup, kardynał i papież – pielgrzym. W ten sposób propagowana jest turystyka jako wyraz troski o zdrowie fizyczne i duchowe człowieka. Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

SACROTRUCK I WARTOŚCIOWA ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ VR

SACROTRUCK to interaktywne muzeum, kino, mobilne centrum kultury, ośrodek szkoleń i warsztatów, „centrum dowodzenia” na czterech kołach, które dociera ze swoimi kulturalnymi i dydaktycznymi zasobami prosto do człowieka. Idea wykorzystania samochodu pół-ciężarowego jako ośrodka kultury ma na celu zwiększenie dostępności bogatych treści w mniejszych miejscowościach. SACROTRUCK w tym roku odwiedzi 20 parafii Diecezji Ełckiej (KRASNOPOL, WIGRY, RYGAŁÓWKA, LIPSK, BARGŁÓW, RAJGRÓD, MIKASZÓWKA, KAROLIN, GIBY, RYDZEWO, STUDZIENICZNA, REGIELNICA, GRABNIK, DRYGAŁY, SKARŻYN, BIAŁOBRZEGI, KOLNICA, KRASNYBÓR, STRADUNY, CICHY, WIŚNIOWO EŁCKIE). Wybór miejscowości nie jest przypadkowy, bowiem w ich okolicach odpoczywał Karol Wojtyła – papież, miłośnik przyrody i sztuki.

Każda wizyta w danym miejscu będzie trwała 2 dni. Pierwszy dzień będzie przeznaczony na kulturę,  drugi – na spotkanie lub warsztaty w zależności od zapotrzebowania w danym miejscu. Planujemy m.in. spotkania z aktorami, pedagogami, historykami, psychologami. Spotkania będą otwarte zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Ideą projektu jest bowiem zachęcenie do integracji międzypokoleniowej. W samochodzie będzie można zobaczyć pamiątki związane ze Szlakami Papieskimi oraz Janem Pawłem II, będzie można usiąść przy stoliku, wypić kawę, zjeść kremówkę papieską. Zostały przygotowane wywiady z ostatnimi żyjącymi osobami, które wędrowały po Krakowie, po górach i pływały na kajakach razem z Karolem Wojtyłą w różnych okresach jego życia. Będzie można usłyszeć, dlaczego Jan Paweł II nazywany był Wujkiem, jak wyglądały spływy ze świętym, jakie piosenki śpiewał Wojtyła nad Hańczą – a to wszystko w interaktywnym muzeum. W ramach SacroTrucka będzie można przenieść się w wirtualną rzeczywistość. Dzięki specjalnym okularom będziemy mogli „być” w miejscach, gdzie swoje ślady odcisnął Wielki Święty. Będą to jedyne pokazy filmowe w 360 stopniach w okularach VR  w okolicy!

 Szerzenie kultury odbywa się w duchu wartości, jakimi kierował się Jan Paweł II. Papież Polak był poetą, aktorem, dramaturgiem, miłośnikiem podróży, wypraw kajakowych, wędrówek i wycieczek. Kochał piękno, sztukę i naturę, a trasy, które przemierzał wraz z młodymi naukowcami krakowskiego środowiska akademickiego zostały nazwane Szlakami Papieskimi.

Nazwa SACROTRUCK jest „mrugnięciem” w stronę foodtrucków, czyli mobilnych restauracji i barów z ambitnym podejściem do jakości serwowanego jedzenia. W odróżnieniu od foodtrucków nasza mobilna „restauracja” karmi kulturą, sztuką i bogatymi treściami opartymi na wartościach nieprzemijających.

W trakcie wizyty SACROTRUCKA w danej miejscowości Centrum Oświatowo Dydaktyczne udostępni indywidualny punkt spotkań i porad (np. z psychologiem lub prawnikiem). Jeżeli jedno spotkanie nie wystarczy, a SACROTRUCK pojedzie dalej, zawsze będzie można zwrócić się o pomoc w stałej siedzibie Centrum Oświatowo Dydaktycznego w Ełku.

INAUGURACJA W WYJĄKOWYM MIEJSCU I CZASIE

Już dziś, zapraszamy wszystkich na wydarzenie poświęcenia SacroTrucka – samochodu pół-ciężarowego do potrzeb mobilnego nośnika kultury. 7 czerwca, w wigilię kolejnej rocznicy wizyty Ojca Świętego na Wigrach, SACROTRUCK  wyruszy w drogę śladami Papieża. Wydarzeniu będzie towarzyszyło wiele atrakcji. Na godz. 17.30 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach zaplanowane jest przedstawienie pt. „Przed Sklepem Jubilera” w reżyserii Danuty Róży Zawadzkiej, w wykonaniu teatru Źródło. Jest to jeden z najpiękniejszych dramatów Karola Wojtyły. Jak głosi podtytuł, jest to „medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat”. Spektakl, ukazuje losy trzech par, staje się doskonałym studium o relacjach rodzinnych, ale również o dorastaniu, poszukiwaniu sensu życia, odnajdywaniu nieprzemijających wartości i konfrontacji piękna miłości z otaczającą nas rzeczywistością. O godz. 18.20 odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Jerzego Mazura SVD, biskupa ełckiego. Msza transmitowana będzie przez TV Trwam. Na zakończenie Mszy świętej Ksiądz Biskup pobłogosławi auto, posyłając na drogi Diecezji Ełckiej. Po Mszy świętej odbędzie się wykład inauguracyjny o Szlakach Papieskich.

ŁĄCZYMY POKOLENIA

Jesteśmy przekonani, że treści i atrakcje dostarczone przez SACROTRUCK zjednoczą dwa pokolenia – tych, którzy wychowywali się za życia Jana Pawła II oraz tych, którzy znają Papieża Polaka jedynie z opowieści. Zapraszamy rodziny, grupy przyjaciół, dorosłych, dzieci oraz seniorów. Zachęcamy również do wędrówek Szlakami Papieskimi, by spojrzeć na przyrodę oczami Świętego i nauczyć się odpoczynku w miejscach naznaczonych Jego obecnością.

s. Blanka Szymańska OSB – dyrektor Centrum Oświatowo Dydaktycznego w Ełku

Pozostałe artykuły