Ekologiczny Dzień Dziecka z diecezjalną Caritas

Warsztaty ekologiczne, namioty z zabawami, konkursy, prezenty oraz koncert – to tylko niektóre propozycje tegorocznego pikniku z Caritas Diecezji Ełckiej, który odbył się we wtorek, 1 czerwca na Placu św. Jana Pawła II w Ełku, w ramach Ekologicznego Dnia Dziecka. Festyn rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura, biskupa ełckiego.

„Pan Jezus zaprosił nas na Mszę św. na Plac św. Jana Pawła II, gdzie od wielu lat w dniu Dziecka, 1 czerwca, gromadzą się dzieci, by świętować ten wspaniały dzień. W ubiegłym roku przeszkodził nam koronawirus i Msza św. była w katedrze ełckiej” – przypomniał bp Mazur w homilii i podkreślił, że nie może zabraknąć modlitwy za dzieci, w tak ważnym dla nich dniu. „Kiedy dziecko się śmieje, śmieje się cały świat. Jesteśmy dzisiaj tutaj i koronawirus nam nie przeszkodził. Módlmy się za wszystkie dzieci naszej diecezji i świata. Módlmy się by Pan Jezus oddalił od nas wszystkich koronawirusa. Módlmy się by wszystkie dzieci i wasi rodzice, babcie, dziadkowie, wszyscy ludzie ochrzczeni wrócili do Boga, do kościoła na Mszę św. Czeka na nas wszystkich Jezus” – mówił biskup.

Mszę św. ubogaciła obecność Maryi w znaku fatimskim oraz relikwie bł. Carlo Acutisa i Dzieci Fatimskich.

Bp Mazur wskazując na Maryję i nazywając Ją za św. Janem Pawłem II „Niewiastą Eucharystii” tłumaczył, iż „Maryja jest zatroskana o nasze szczęście na ziemi i szczęście w Niebie, o nasze zbawienie wszystkich ludzi”. Zachęcał, abyśmy obdarowywali się wzajemnie Jezusem, bo jest to najcenniejszy dar, jaki człowiek może ofiarować swojemu bliźniemu. Przekonywał, że „Eucharystia to najpiękniejszy dar, jaki Pan Jezus zostawił na ziemi”.

„Spotykajcie się z Jezusem, żywym i prawdziwym w Eucharystii. Jezus żyje i On chce, żebyś ty żył. Chce się z tobą spotkać, czeka na ciebie we wspólnocie Kościoła” – zachęcał pasterz diecezji.

Biskup ełcki złożył dzieciom życzenia. „Życzę wam kochane dzieci, by Msza św. była dla was taką autostradą do nieba, drogą którą idziemy do nieba. W każdej Mszy św. przychodzi sam Chrystus, żeby nas umacniać na tej drodze” – powiedział.

Na zakończenie Mszy św. słowa pozdrowienia i życzenia od dzieci z Afryki skierował o. Kazimierz Szymczycha SVD, Sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Natomiast neoprezbiter ks. Sebastian Margiewicz zachęcał dzieci do podjęcia drogi powołania. „Zwolniłem miejsce w seminarium. Pytajcie Pana Boga, do czego was powołuje, a gdy usłyszycie głos powołania do kapłaństwa, nie bójcie się iść za nim. Módlcie się o nowe powołania kapłańskie i zakonne i aby nie zabrakło kapłanów w naszej diecezji” – mówił. Na zakończenie liturgii udzielał błogosławieństwa z nałożeniem rąk.

Mszę św. uświetniły swoim śpiewem Aniołki Księdza Bosko z parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Ełku.

Po Eucharystii dzieci świętowały korzystając z pięknej pogody i bogatej oferty zabaw. Bardzo barwnym i ciekawym miejscem była „Aleja Misyjna” – czyli miejsce, gdzie misjonarze prezentowali materiały misyjne: eksponaty, stroje, muzykę, gry, zabawy, materiały edukacyjne i informacyjne dotyczące misji. Można było porozmawiać z wolontariuszami misyjnymi.

Warsztaty ekologiczne poprowadzili edukatorzy, którzy inspirowali młodych ludzi do twórczej pracy. Podstawowym materiałem wykorzystywanym podczas zajęć były odpady, głównie opakowania po artykułach spożywczych, makulatura, farby, kleje. Dzieci wykonywały kotki z pet, gałgankowe przytulanki, zabawki z rolek, instrumenty muzyczne z odpadów, potwory z wytłaczanek, recyklingowe zoo, ziołowe ogródki z butelek oraz kartonowe domki.  Za swoje prace otrzymały upominki.

Została przygotowana również gra terenowa oraz zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego (ZSEE). Uczestnicy zbiórki otrzymali w zamian sadzonki roślin ozdobnych lub drzew.

Organizatorem Ekologicznego Dnia Dziecka była Caritas Diecezji Ełckiej. Dofinansowano ze środków NFOŚiGW

rr

Pozostałe artykuły