Upamiętnienie 22. rocznicy papieskiej pielgrzymki do Ełku

We wtorek, 8 czerwca 2021 r., na Placu św. Jana Pawła II zgromadzili się wierni, aby uczestniczyć we Mszy św. dziękczynnej za dar obecności papieża Polaka w Ełku, w diecezji oraz Ojczyźnie, w 1999 r.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, a homilię wygłosił ks. kan. dr Antoni Skowroński, rektor WSD w Ełku. W koncelebrze wzięli udział kapłani z ełckich parafii oraz dykasterii Kurii Biskupiej.

W słowie wprowadzenia bp Mazur przypomniał, że 22 lata temu, na tym placu zgromadziło się ponad 300 tysięcy wiernych na Mszy św., której przewodniczył Ojciec Święty Jan Paweł II. „Wtedy też rozważał jedno z błogosławieństw: „Ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.” Biskup wskazał na aktualność nauczania papieskiego i jego oddanie Matce Bożej. „Wpatrujemy się także w Matkę Najświętszą, obecną w znaku figury fatimskiej. To 30. lat temu, 6 czerwca 1991 r. św. Jan Paweł II ukoronował ełcką figurę – mówił hierarcha.

Ksiądz Rektor, w słowie skierowanym do zgromadzonych nawiązał do czytań z dnia: „Tak jak jedzenie bez odrobiny soli pozbawione jest smaku, tak też przestrzeń, nieoświetlona droga, pełna jest zasadzek, strachu, w niej nie widać ani celu, ani sensu. Sól i światło zmieniają tę sytuację. W wymiarze duchowym, my chrześcijanie, uczniowie Jezusa, powinniśmy być dla innych taką solą i duchowym światłem, aby naszą wiarą światu dawać smak, czynić go lepszym”- mówił ks. Skowroński.

„Słowa Ojca Świętego, wygłoszone w Ełku stały się wielką katechezą. Przypominały o godności każdego człowieka, której stróżem i dawcą jest sam Bóg oraz o największym przymiocie Boga jakim jest miłosierdzie. Papież wzywał nas, byśmy stawali się ludźmi miłosierdzia. To jest jedno z najważniejszych zadań chrześcijanina – mieć wyobraźnię miłosierdzia” – podkreślał ks. Skowroński.

Bp Jerzy Mazur, na zakończenie podzielił się refleksją: „Nurtuje mnie pytanie: jak przekazać dzieciom i młodzieży nauczanie, które głosił św. Jan Paweł II, także w Ełku; jak pomóc  młodym ludziom, aby kolejne pokolenia mogły poznawać tego Wielkiego Polaka, papieża, świętego? Szukając odpowiedzi, biskup wskazał, że ważną rolę odgrywają dziadkowie, którzy przekazują swoim dzieciom wiedzę o św. Janie Pawle II. „Ale czy w naszym mieście, w Ełku, szkoły nie powinny jeszcze bardziej zaangażować się, żeby pomóc dzieciom i młodzieży poznawać Patrona miasta i tego, czego nauczał…” – proponował bp Mazur.

Biskup przywołał słowa Ojca Świętego, które przed laty wybrzmiały na placu celebry: „Coraggio! Odwagi, Bóg jest z wami, przyszłość należy do was. Idźcie w przyszłość z Jezusem i Maryją”. „Módlmy się, abyśmy szukali dróg ukazywania słowem, świadectwem i na różne sposoby, młodemu pokoleniu naśladowania tych wartości, które św. Jan Paweł II tutaj i przez cały pontyfikat głosił. Wszystkim życzę, aby św. Jan Paweł II wypraszał potrzebne łaski dla nas, dla naszych rodzin, dla naszego miasta Ełku” – mówił z troską pasterz.   

W oprawę liturgiczną włączyli się seminarzyści oraz pracownicy Urzędu Miasta wraz z mieszkańcami Ełku. 

Od 2014 roku św. Jan Paweł II jest Patronem Ełku. Od tego czasu, każdego roku, 8 czerwca – na pamiątkę wizyty Ojca Świętego w Ełku w 1999 r., są organizowane uroczystości związane ze świętem Patrona Miasta.

mr

Pozostałe artykuły