Dzień skupienia pracowników Ełckiej Kurii Diecezjalnej

„Módlmy się za Kościół, troszczmy się o niego i starajmy się, by był on jak najbardziej Boży” – mówił bp Adrian Galbas, który w uroczystość św. Piotra i Pawła przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Świętego Józefa Kaliskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pracownicy Kurii Diecezjalnej w Ełku w Roku Świętego Józefa w ramach dni skupienia przybyli do św. Józefa w Kaliszu, gdzie uczestniczyli w Eucharystii. W drodze do celu podróży nawiedzili bazylikę NMP w Niepokalanowie. Pielgrzymów u św. Józefa w Kaliszu powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki.

W homilii biskup pomocniczy diecezji ełckiej podkreślał, że święci Piotr i Paweł to filary Kościoła, a św. Józef jest jego opiekunem.

Przekonywał, że Kościół przetrwa wszystkie trudne chwile. – Ta uroczystość świętych Piotra i Pawła pokazuje nam, że Kościół jest zbudowany na skale. Nie wiadomo jeszcze, ile chmur przyjdzie i jakie pioruny w nas uderzą, ale właśnie w takim momencie możemy być pewni, że Kościół to skała budowana z woli Bożej. To Kościół, który jest moim Kościołem, to Kościół, który ja sam tworzę, to Kościół, w którym jestem – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że św. Józef, opiekun Kościoła jest przywoływany szczególnie wtedy, kiedy Kościołowi jest trudno. – Tak było 150 lat temu, kiedy w 1870 r. papież Pius IX zawierzył Kościół św. Józefowi. Tak było potem, gdy papież Leon XIII napisał słynną modlitwę do św. Józefa za Kościół. Tak będzie w każdym trudnym momencie w historii Kościoła, kiedy trudno jest w Kościele wytrwać, trudno jest zachować w sobie pewność, że Kościół jest z woli Boga. I także teraz papież Franciszek daje nam św. Józefa i w liście „Patris Corde” prosi, abyśmy zaopiekowali się Kościołem poprzez modlitwę za niego – akcentował hierarcha.

Zachęcał zgromadzonych pielgrzymów, aby modlili się za Kościół diecezjalny. – Ten dzisiejszy dzień niech będzie okazją do tego, aby modlić się za nasz Kościół diecezjalny, aby nim się opiekować, troszczyć się o niego i strać się, by był on jak najbardziej Boży – podkreślał kaznodzieja.

Prosił, aby modlić się także za Kościół Domowy i troszczyć się o to, aby Jezus zawsze był w jego centrum. – Powierzajcie św. Józefowi tę malutką cząstkę Kościoła, którą jest wasz dom, wasza rodzina, wasze małżeństwo. Prośmy św. Józefa, aby wszystko w nas umacniał – mówił bp Galbas.

Po Mszy św. pielgrzymi z Ełku udali się do Kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności znajdującej się w podziemiach kaliskiej bazyliki, gdzie mogli zobaczyć m.in. więzienne ubranie – pasiak, planszę ze zdjęciami ukazującymi obóz w Dachau, naczynia obozowe codziennego użytku, bursy do potajemnego przenoszenia Najświętszego Sakramentu, różańce, w tym jeden wykonany z instalacji elektrycznej z zestrzelonego samolotu. Pielgrzymi dowiedzieli się o cudownym wyzwoleniu księży z obozu w Dachau i o corocznych pielgrzymkach dziękczynnych ocalonych kapłanów do św. Józefa.

Pracownicy Kurii Diecezjalnej w Ełku nawiedzili także katedrę św. Mikołaja w Kaliszu.

Kolejnym etapem pielgrzymiego szlaku pątników było nawiedzenia relikwii Św. Wojciecha w archikatedrze gnieźnieńskiej. W Bazylice Prymasowskiej Wniebowzięcia NMP pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. a także była możliwość zwiedzenia podziemi katedry i skarbca.

Ostatnio punktem pielgrzymki był Ostrów Lednicki. Na Ostrowie Lednickim mieścił się niegdyś jeden z najważniejszych grodów państwa Piastów. Na terenie dzisiejszego grodziska znajdują się m.in. pozostałości potężnych wałów obronnych i pałacu książęcego z kaplicą. Odkryto w niej baseny chrzcielne, które wskazują na Ostrów jako prawdopodobne miejscu chrztu Mieszka I.

ekr, rr

Pozostałe artykuły