Jubileusz 450 lecia parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Przerośli

Taki jubileusz nieczęsto się zdarza. Tym razem wyjątkowy jubileusz, bo 450-lecia parafii, będzie przeżywała parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Przerośli. Parafia założona przed 1562r. przez ks. Wojciecha Grabowskiego we wsi Przerośl – najstarsza parafia zachodniej części Suwalszczyzny erygowana 21 marca 1571r. przez króla Zygmunta Augusta. Trwają przygotowania do wielkiego świętowania, jakie zaplanowano na 25 lipca 2021 r.

Jak podkreśla proboszcz parafii ks. kan. Janusz Chachulski przygotowania do obchodów jubileuszu trwały już od jakiegoś czasu, ale na intensywności przybrały od marca 2021 r. W tym czasie, pod przewodnictwem proboszcza zebrała się grupa inicjatywna celem wypracowania kierunków i określenia możliwości lokalnej społeczności jak najpełniejszego upamiętnienia powstania parafii. Wykonano różne prace w kościele i wokół niego. Odnowiona zastała elewacja zewnętrzna kościoła parafialnego. W  przedsionku kościoła pojawiły się tablice z historią parafii w Przerośli oraz spis wszystkich proboszczów posługujących w parafii.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Przerośli na lekcjach religii były zapoznawane z historią parafii, a w czerwcu 2021r. przeprowadzono w parafii Misje Święte.

Działająca przy parafii Akcja Katolicka, w związku z jubileuszem zorganizowała Rajd Rowerowy dla młodzieży i wszystkich chętnych. Trasą rajdu były „zewnętrzne ślady architektury chrześcijańskiej na terenie gminy i parafii w Przerośli – krzyże i kapliczki przydrożne”. Pod hasłem „Wierni Bogu i Ojczyźnie” 16 lipca odbyło się seminarium naukowe skierowane do wszystkich parafian, poświęcone historii parafii w Przerośli.

Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę 25 lipca br. Poprzedzi je sobotnia całodzienna dziękczynna adoracja. W niedzielę 25 lipca o godz. 13 będzie odprawiana Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura. W trakcie Mszy jubileuszowej zostanie poświęcona i wmurowana na frontowej ścianie kościoła tablica upamiętniająca 450 lecie powstania parafii. Będzie także możliwość otrzymania pamiątkowych obrazków. Obrazki będą na przedniej stronie miały wizerunek obrazu NMP Niepokalanej z Ołtarza Kościoła w Przerośli lub wizerunek cudownego obrazu Pańskiego Przemienienia znajdującego się w kaplicy kościoła. Na drugiej stronie każdego obrazka będzie odzwierciedlenie tablicy pamiątkowej.

Trwa przygotowywanie do wydania w formie książkowej pracy magisterskiej ks. Czesława Matusiewicza pod tytułem „Historia Kościoła i parafii Przerośl” sporządzonej w Wilnie, na Seminarium Historii Kościoła pod kier. Ks. Profesora Czesława Falkowskiego, w roku akademickim 1938/39. Jako odrębny rozdział znajdą się tam również zdjęcia i film z przebiegu uroczystości jubileuszowych 450 lecia parafii.

rr

Pozostałe artykuły