Wyruszyła XXIX Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Pod hasłem „Otoczmy troską każde życie” wyruszyła XXIX Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę – jedna z najdłuższych w Polsce pielgrzymek do Częstochowy. Przed pątnikami ponad 500 km, i 15 dni „rekolekcji w drodze”. W tym roku na szlak wyruszyło około 200 osób.

O świcie 28 lipca, po Mszy św. w ełckiej katedrze, na pątniczy szlak wyruszyła XXIX Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Liturgii przewodniczył  bp Jerzy Mazur przy licznej koncelebrze kapłanów, którzy wyruszają na szlak. W tym roku pątnikom towarzyszy hasło: „Otoczmy troska każde życie”.

Słowa powitania i umocnienia skierował do Pielgrzymów ks. kan. dr Marek Bednarski, proboszcz katedralny, kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ełku: „Bardzo się cieszę, że tu jesteście, dawno was tutaj nie było. Wyruszacie z Maryją na pątniczy szlak. Dzisiaj Matka Pani Fatimska, która jest tutaj w domu, i was do tego domu zaprosiła abyśmy mogli wspólnie modlić się i prosić Maryję aby dodała wam sił, wzmocniła wasze nogi, wzmocniła wasze serca, wzmocniła waszego ducha.  Polskę przejdziecie w poprzek. Prośmy też Maryje, aby wzmocniła wasze głosy abyście z radością nieśli Dobrą Nowinę o Jezusie” – mówił ks. Bednarski.

W homilii bp Mazur podziękował zgromadzonym pątnikom, że „ani pandemia koronawirusa, ani upał, ani strach ani obojętność nie zatrzymały was w domach, ale wiara w Boga przywiodła was tutaj do Ełku, by wyruszyć w pielgrzymce na Jasną Górę. Zeszliście z kanapy, weszliście w buty pielgrzyma i zapałem pielgrzymim  pragniecie wyruszyć na pielgrzymi szlak”.

„Przyjmijcie jak Maryja Boży plan. Otwierajcie wasze serca na łaskę Bożego daru. Wsłuchujcie się w Jego wolę i zawierzcie to pielgrzymowanie Jezusowi przez te dni śpiewając słowami refrenu hymnu: „Jezus żyje, nie zostawi nas, Już teraz na miłość jest czas”” – apelował do zebranych w ełckiej katedrze pielgrzymów.

Biskup ełcki zauważył ogromną rolę Maryi w procesie pielgrzymowania i formacji ludzkiego serca. – Idąc nieście Jezusa Chrystusa  przez całą Polskę, nieście Go do tych, których będziecie spotykać po drodze pielgrzymowania. Uczmy się od Maryi odwagi wyjścia, ruszania bez strachu, uczmy się słuchania Boga i zawierzenia siebie Bogu,  uczmy się że nieść Chrystusa może tylko ten, kto Go wcześniej doświadczył, doświadczył Jego miłości, miłosierdzia, Jego obecności” – apelował hierarcha.

W homilii bp Mazur przypomniał, iż pątnicy na szlak wyruszają w roku beatyfikacji Kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak zauważył biskup, warto przypomnieć jego testament życia: „’wszystko postawiłem na Maryję’. Uczmy się od niego, co w swoim życiu znaczy ‘wszystko postawić na Maryję’” – wskazywał bp. Mazur.

Ordynariusz diecezji zachęcał pielgrzymów wyruszających w drogę do otwarcia się na Pana Boga, do odkrywania siebie na modlitwie, do wzywania Ducha Św. w chwilach słabości. Przytaczając słowa papieża Franciszka, biskup ełcki tłumaczył, że „jesteśmy powołani przez Boga, abyśmy całym naszym życiem byli głosicielami Ewangelii. Abyśmy zawsze i wszędzie głosili i dawali świadectwo o Jezusie”, i wskazywał, że od Maryi mamy uczyć się jak być uczniem misjonarzem, uczennica misjonarką – „Najwspanialszą nauczycielką dla nas jest Maryja, Matka Jezusa i nasza Matka. Maryja jak mówi papież Franciszek „jest wspaniałym wzorem dla młodego Kościoła, który chce naśladować Chrystusa ze świeżością i posłuszeństwem” (Christus vivit nr 43).

Biskup ełcki zachęcał pątników, żeby szli na Jasną Górę z konkretnymi intencjami.  „Pielgrzymując omadlajcie nie tylko te intencje, z którymi wychodzicie dzisiaj, bliskie waszemu sercu, ale wypraszajcie potrzebne łaski dla nas biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, seminarzystów. Módlcie się za rodziny naszej diecezji, za małżeństwa, dzieci i młodzież, o ochronę każdego życia, a także o zachowanie wiary w nas samych, naszych parafiach, o postawienie w centrum Eucharystii będącej istotą życia duchowego. Módlcie się o święte i dobre powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do małżeństwa sakramentalnego. (…)Prośmy Boga, by oddalił pandemie koronawirusa od nas, Europy i świata. Módlmy się za ofiary i poszkodowanych w klimatycznych kataklizmach” – wskazywał bp Mazur.

Dziękując wszystkim pielgrzymom za ich obecność,  ks. Łukasz Kordowski, kierownik pielgrzymki wręczył karty Przyjaciela XXIX EPP na Jasną Górę kapłanom, którzy z różnych przyczyn nie mogę wziąć udziału, ale swoją ofiarnością i modlitwą wspierają pątników.

„Gdy rok temu z wiadomych przyczyn została podjęta decyzja, że nie będzie pielgrzymki w normalnym wymiarze i pójdziemy my księża – pasterze bez owiec, różne były głosy czy to ma sens. Nasza odpowiedź była krótka: ma. Dzisiaj Bogu niech będą dzięki, że każdy kto chce ma możliwość by wyruszyć po raz kolejny na pątniczy szlak XXIX EPP na Jasna Górę” – mówił ks. Kordowski i nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki „Otoczmy troską każde życie” wyjaśniał, że „dzisiaj, gdy tak często kontestuje się to pierwotne, pierwsze powołanie do życia chcemy iść, by Boga prosić, byśmy my ludzie zawsze potrafili otaczać troska życie i to każde życie. Będziemy również w tym roku Eucharystycznym patrzeć na naszą drogę przez pryzmat Eucharystii. Będziemy zwracali uwagę na to jak ważna w naszym życiu jest Eucharystia  – żywa obecność Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego wśród nas”.

Wszyscy, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymkę są zaproszeni, aby stali się duchowymi pielgrzymami. Zwłaszcza do Ełczan biskup skierował szczególne zaproszenie, aby codziennie gromadzili się w katedrze ełckiej o godzinie 21.00 na pielgrzymkowy Apel Jasnogórski.

Ełcka pielgrzymka jest jedną z najdłuższych w Polsce. Pątnicy mają do pokonania ponad 500 kilometrów. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 11 sierpnia (środa) ok. godz. 10.30.

W tym roku na pątniczy szlak wyruszyło ok. 200 uczestników. Ze względu na wymogi sanitarne, obowiązkowym wyposażeniem każdego pielgrzyma jest namiot, niezbędnik, a także osobiste naczynie do korzystania z kuchni polowej. Polskę przemierzają w sześciu grupach: Augustów, Jaćwingowie – Ełk, Jaćwież – Giżycko, Galindia- Pisz, Sambia, Suwałki.

rr

Pozostałe artykuły