Bp Galbas odwiedził stypendystów FDNT w Rybakach

W Archidiecezjalnym Ośrodku Charytatywnym CARITAS Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach k/ Olsztyna od 2 do 7 sierpnia na obozie wakacyjnym formują się i odpoczywają stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia. Uczestniczy w nim 49 osób z archidiecezji warmińskiej, diecezji ełckiej i diecezji łomżyńskiej.

Od lat w wakacje stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia uczestniczą w obozach wakacyjnych. Jest to zdolna młodzież pochodząca z ubogich rodzin lub nieuprzemysłowionych miejscowości, które potrzebują wsparcia do rozwoju swoich zdolności, pasji czy zainteresowań. Cechą charakterystyczną fundacji jest pomoc nie tylko przez środki finansowe, ale i szeroki program formacyjny dla młodych ludzi od 7 klasy szkoły podstawowej.

„Obozy wakacyjne dla stypendystów to takie „serce” programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Do tej pory corocznie odbywały się trzy duże obozy, które gromadziły studentów, uczniów oraz maturzystów. W bieżącym roku z powodu pandemii doroczne obozy mają charakter międzydiecezjalny i odbywają się w kilkunastu ośrodkach na terenie całego kraju – wyjaśnia ks. Daniel Kowalski, koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Diecezji Ełckiej, który był także stypendystą Fundacji.

Na 49 osób biorących udział w obozie, 15 pochodzi z diecezji ełckiej. Ważnymi punktami turnusu są odwiedziny księży biskupów. W środę stypendystów odwiedził abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, natomiast w czwartek 5 sierpnia, z młodymi ludźmi w Rybakach spotkał się bp Adrian Galbas SAC. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Eucharystii i wygłosił do młodych ludzi homilię.

Hierarcha zauwazył, że pomników z kamienia papież Polak doczekał się w Polsce bardzo wielu i „są one potrzebne zwłaszcza, gdy mijają kolejne lata i przychodzą kolejne pokolenia, które papieża Polaka znają jedynie z książek i filmów”. Jednak najpiękniejszym pomnikiem św. Jana Pawła II są stypendyści FDNT.

„Pomnik, którym wy jesteście jest jednak o wiele cenniejszy i o wiele ważniejszy. Jest też z pewnością tym, z którego zawsze bardziej niż pomników z kamienia ucieszony był św. Jan Paweł II. Cieszy się pewnie nim także teraz, z wysokości nieba, skąd, razem ze św. Piotrem, wspomaga dziś Kościół swoim wstawiennictwem”- mówił biskup i przestrzegał aby młodzi ludzie nie zmarnowali szansy na dojrzałe chrześcijaństwo – „Oby ten pomnik, którym jest Fundacja nigdy nie został zniszczony. Nie obleje się go farbą, nie rzuci weń kamieniem. Zniszczyć go jednak można. Oby tak się nie stało i obyście wy sami nigdy nie zniszczyli, nie zmarnowali tej szansy, którą otrzymujecie, nie tylko szansy na dobrą edukację, ale przede wszystkim na dobrą formację. Szansy na dojrzałe chrześcijaństwo”.

Duchowny zachęcał aby letnie obozy nie były jedynym wymiarem formacji duchowej. „W każdej diecezji są wyznaczeni moderatorzy, którzy mają dla was propozycje całorocznej formacji, Korzystajcie z niej. Dobrze, że dzięki Fundacji możecie zainwestować we własną edukację, ale nie zapominajcie także o formacji ducha. Ciało i krew nie wystarczą by mieć więź z Chrystusem” – wyjaśniał biskup.

Hierarcha poruszył kwestie dotyczące formacji, rozwoju życia duchowego oraz budowania wspólnoty.

„W dzisiejszym świecie, który ma swoich bożków, wieloimiennych i potężnych, domagających się wielkich i stałych ofiar, w takim świecie, Chrystus pyta: Kim jestem dla Ciebie! Żeby moja i twoja odpowiedź mogła być taka jak Piotra, potrzebujemy stałego kontaktu z Ojcem, systematycznej modlitwy, łaski Bożej, sakramentów, formacji, wspólnoty” – wskazywał  i tłumaczył, że „stała formacja pozwoli wam też bardziej zadomowić się w Kościele. Znaleźć w nim oparcie, jak w skale. Gdy wokół tyle grząskich piasków, właśnie Kościół, mimo trudności jakie przeżywa, mimo grzeszności wielu swoich dzieci, wciąż jest Skałą, której nie przemoże piekło. I tak pozostanie, aż do końca świata. Bo tak powiedział Chrystus!”.

Biskup apelował do młodych, aby nie bali się pytań w wierze i pytań o wiarę: „nie uciekajmy od nich i od prowokacji w nich zawartych! Nie bójmy się zwłaszcza tego pytania Chrystusa: Kim jestem dla Ciebie? Dzisiaj. Kim jestem! Nie bójmy się niepewności w wierze, w końcu to wiara, a nie wiedza. Nie spowiadajmy się z tego, że nasza wiara jest krucha, że mamy wątpliwości. To nie jest grzech! Nie myślmy też, że z nami jest coś nie tak, bo kiedyś to nam wszystko w wierze przychodziło łatwo, a dzisiaj to już takie łatwe nie jest. A może to jest szansa, żeby co nieco zrewidować, przemyśleć, poszukać na nowo” – zachęcał bp Galbas i prosił, aby nie osądzać tych, którzy mają ze swoją wiarą problem, „którzy nie są nie tylko w pierwszej kościelnej ławce, ale nie są w żadnej. Chcieliby może być, ale nie umieją. Módlmy się za nich, ofiarujmy w ich intencjach nasze posty, pokuty i cierpienia, ale ich nie osądzajmy. Miejmy dla nich dużo cierpliwości i dużo miłości”.

Bp Galbas spotkał się z nastolatkami także poza liturgią, opowiadając o swoich doświadczeniach odkrywania Boga w swoim życiu oraz odpowiadał na pytania młodzieży.

„Jestem pierwszy raz na obozie i podoba mi się w jaki sposób spędzamy tutaj czas. Jestem wdzięczna, że mogę tu być i umacniać swoją wiarę w Boga oraz poznać tylu wspaniałych ludzi” – mówi Julia Margiewicz stypendystka Fundacji od 2019 r

W Polsce z programu stypendialnego Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia korzysta prawie 2 tysiące stypendystów. W diecezji ełckiej do tej pory z pomocy fundacji skorzystało ponad 700 osób. Obecnie programem stypendialnym objętych jest ok. 30 uczniów i ok. 30 studentów.

rr

fot. ks. Daniel Kowalski

Pozostałe artykuły