Spektakl „Nowy głos: L.E.M.” – 19 sierpnia

Premiera spektaklu „Nowy Głos: L.E.M.” odbędzie się 19 sierpnia w Ełckim Centrum Kultury. Oprócz artystów na scenie wystąpią podopieczni Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej.

Monika Kuszyńska, Iga Caban, Hubert Stolarski wystąpią 19 sierpnia na jednej scenie z podopiecznymi Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej. Będzie to zwieńczenie warsztatów realizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Fundacją Jutropera w ramach programu Nowy głos.

W spektaklu operowo-teatralnym śpiewakom będzie towarzyszyć zespół w składzie (Krzysztof Łochowicz – gitara elektryczna, Rafał Grząka – akordeon, Bartosz Weber – DJ) pod kierownictwem Rafała Kłoczko, dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej. Zaprezentują wybrane arie operowe w nowych aranżacjach.

Zdaniem Rafała Kłoczko, „nie da się jednym słowem opisać, co jest wyjątkowego w kształcie muzycznym spektaklu. Najważniejsze jest to, że muzyka daje nam przestrzeń do tak wielu interpretacji, w zależności od kontekstu, w którym ją ustawimy. W „Nowym Głosie: L.E.M.” zestawimy roboty i ludzi, Ziemię i przestrzeń kosmiczną, a całość postawi pytanie – kto i dlaczego jest tak naprawdę człowiekiem”.

Scenografię spektaklu zaprojektował Luigi Scoglio. W spektaklu zobaczyć będzie można także projekcje multimedialne Karoliny Jacewicz oraz reżyserię świateł Dariusza Albrychta. Grupa realizatorów i artystów pracuje pod kierunkiem Michała Znanieckiego, reżysera, który jest autorem i pomysłodawcą programu Nowy Głos.

W poniedziałek Ełckim Centrum Kultury rozpoczynają się warsztaty, w których wezmą udział podopieczni Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej. „Ich dysfunkcje nie stanowiły bariery przed zaangażowaniem w przygotowanie spektaklu. Przez kilkanaście najbliższych dni będą rozwijać swoje umiejętności i kompetencje, partnerując na scenie profesjonalnym artystom” – podaje NIMiT.

Michał Znaniecki zwrócił uwagę, że „projekt Nowy Głos pozwala znaleźć się na jednej scenie i wspólnie tworzyć”. „Uczymy się współodpowiedzialności. I artyści, muzycy, śpiewacy, wielkie gwiazdy i osoby, które będą na scenie pierwszy raz. Oczywiście po warsztatach i po próbach będą mogły wspólnie wystąpić i współuczestniczyć w odszukiwaniu nowej perspektywy”.

Premiera spektaklu Nowy głos L.E.M. odbędzie się 19 sierpnia o godzinie 18.00 w Ełckim Centrum Kultury, które jest partnerem edycji warmińsko-mazurskiej programu.

Ogólnopolski program artystyczno-społeczny Nowy Głos skierowany jest do organizacji pozarządowych skupiających osoby z niepełnosprawnościami, zarówno artystów, jak i amatorów, czy osoby bez doświadczenia w tym zakresie. W pierwszym etapie projektu wyłoniono w naborze konkursowym trzy organizacje pozarządowe z województw dolnośląskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego, które otrzymały wraz z grupą swoich podopiecznych możliwość współudziału w produkcji spektaklu muzyczno-teatralnego oraz dofinansowanie na realizację związanych z tym działań.

Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem – https://nimit.pl/aktualnosci/elk-uslyszy-nowy-glos/

Źródło: https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/elk-spektakl-nowy-glos-l-e-m-19-sierpnia,156784.html?fbclid=IwAR34mc8dqD4WoC7aLw9itDIGAPm9lmMV4spK4n2iCbXRnZBN2kbYSkotck0

Pozostałe artykuły