Bp Mazur na początek roku szkolnego: nie lękajcie się budować z Chrystusem

„Droga młodzieży nie lękajcie się być mądrzy, to znaczy nie lękajcie się budować na skale, na Chrystusie i z Chrystusem” – mówił bp Jerzy Mazur w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach. Biskup ełcki przewodniczył Mszy św. inaugurującej rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 I LO im. M. Konopnickiej w Suwałkach.

W Eucharystii w suwalskiej świątyni udział wzięli katecheci, nauczyciele oraz uczniowie z I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Suwałkach. Dziękując za minione wakacje, uczestnicy Liturgii prosili o światło Ducha Świętego, potrzebne dary i łaski na rozpoczynający się rok szkolny, zawierzając wszystkie troski i sprawy Bogu. 

 W homilii biskup odnosząc się do Ewangelii z dnia zachęcał zgromadzoną młodzież do bezgranicznej ufności i bliskich relacji z Chrystusem. „Zaproś Jezusa do swojego domu. Czy wierzę, że Jezus potrafi zaradzić każdej mojej nędzy i nędzy moich bliskich?” – pytał bp Mazur i tłumaczył, że „On pragnie pobyć z tobą tam, gdzie żyjesz, spotkać tych, z którymi żyjesz, zobaczyć to, czym żyjesz”.

„Idź z Jezusem na pustynię. Trwaj na modlitwie razem z Nim. Towarzysz Mu w drodze do innych miast. Jezus pragnie twojego czuwania i trwania przy Nim w różnych sytuacjach życia. Uznaj w Nim swojego Pana i Zbawiciela i powtarzaj: ‘Jezu, Ty jesteś moim Panem i Zbawicielem’” – wskazywał hierarcha.

Duchowny podkreślił, że tak jak w sporcie tak i w nauce dobry start, to początek sukcesu, ale i potem trzeba wiele pracować. „Nie opóźniajcie startu, ale od pierwszego dzwonka, od pierwszej lekcji zaczynajcie się uczyć z największa chęcią. Każda nagroda w szkole, jak każdy olimpijski medal są okupione trudem i wysiłkiem. Waszej pracy towarzyszyć będzie troska i praca waszych rodziców, nauczycieli, dyrekcji, którzy troszczyć się będą, byście otrzymali jak najlepsze wyniki na zakończenie roku. Droga młodzieży nie lękajcie się być mądrzy, to znaczy nie lękajcie się budować na skale, na Chrystusie i z Chrystusem” – apelował do młodzieży biskup Mazur.

Zwracając się do nauczycieli i wychowawców, ordynariusz diecezji ełckiej podkreślił, że to właśnie oni są duszą szkoły. Zaakcentował, jak ważne jest wykorzystywanie doświadczenia szkoły w procesie formowania się i uczenia życia w zróżnicowanym społeczeństwie. Za św. Janem Pawłem II powtórzył: „Stoicie przed trudnym i poważnym wezwaniem. Młodzi was potrzebują. Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia. Oczekują odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się od was przykładu życia. Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie”.

Bp Mazur wskazywał, że „wszyscy dzisiaj przychodzimy do Nauczyciela i słuchamy Jego słów. To Jezus jest naszym pierwszym i najlepszym nauczycielem. A księgą życia, możemy powiedzieć – najwspanialszym podręcznikiem życia i mądrości jest Pismo Święte. Dlatego na początku roku szkolnego zachęcam Was, by Pismo Święte było wśród waszych podręczników, byście z niego korzystali, czytali, rozmyślali Słowo Boże i postępowali według Jego zaleceń”.

Na zakończenie bp. Jerzy Mazur pogratulował udziału w programie „Cyber.Mil z klasą”. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w szkole zainaugurowano program „Cyber.Mil z Klasą” ogłoszony przez Ministra Obrony Narodowej. I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach złożyło wniosek aplikacyjny w projekcie „CYBER.MIL z klasą” i jako jedna z 16 szkół w Polsce została wybrana do realizacji tego projektu. Projekt ten został ogłoszony dnia 23 kwietnia 2020 r. i ma rozpocząć się 1 września 2021 roku. Dotyczy on jednej szkoły z danego województwa. Dzięki temu projektowi suwalska młodzież ma możliwość dostępu do wiedzy oraz kompetencji w zakresie współczesnych technologii cyfrowych, bezpieczeństwa systemów informatycznych, kryptologii oraz procesu zarządzania ryzykiem w sferze cyberbezpieczeństwa. Udział w tym programie to również bilet na każdą prestiżową uczelnię.

Po Mszy św. dalsze uroczystości odbyły się na hali sportowej w szkole.

rr

Pozostałe artykuły