Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej

„Nowi błogosławieni dzisiaj wołają o naszą świętość. To Bóg był dla nich źródłem mocy. Każde z nich swoją drogę do świętości zawierzyło Matce Bożej. Chcieli służyć Bogu i drugiemu człowiekowi tak jak Maryja. Pokazali nam drogę do świętości. Idźmy tą drogą i prowadźmy nią  innych” – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki podczas głównych uroczystości diecezjalnych dziękczynienia za dar beatyfikacji w katedrze ełckiej.

W niedzielę, 19 września w parafii katedralnej została sprawowana uroczysta Msza św. dziękczynna, której przewodniczył biskup ełcki. W tym dniu wszyscy zgromadzeni mieli okazję modlić się przy relikwiach bł. Prymasa Tysiąclecia. Zostały przywiezione z wigierskiej parafii, aby szerzyć kult nowych błogosławionych wśród diecezjan.

„Teraz jest czas odkrywania nauczania bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Matki Elżbiety Czackiej przez duchownych i świeckich, przez młodych i dorosłych. Nie możemy przespać tej szansy, jaką daje nam Bóg” – apelował biskup.

W homilii bp Mazur wspomniał uroczystości wyniesienia na ołtarze bł. Kar. Stefana Wyszyńskiego i bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej. „Papież, apostolską władzą zezwala by byli odtąd nazywani błogosławionymi. Niech te beatyfikacje będą powodem nie tylko do radości, ale i przede wszystkim zaproszeniem do wzrastania w chrześcijańskiej doskonałości na drodze do świętości. Niech będą znakiem nadziei. Błogosławieni są zawsze orędownikami niech pomogą nam w tej wewnętrznej przemianie naszych serc i umysłów, byśmy w dzisiejszych czasach mimo wielu przeszkód zawsze dążyli do świętości i stawali się budowniczymi Chrystusowej cywilizacji miłości” – mówił biskup.

Na zakończenie bp Jerzy Mazur wraz z obecnymi w ełckiej katedrze dokonał odnowienia „Ślubów Jasnogórskich”, po których była możliwość oddania szacunku i modlitwy przy relikwiach bł. Prymasa.  

Obecne w katedrze relikwie bł. Prymasa Tysiąclecia w sobotę, 18 września były uroczyście wprowadzone do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach. Mszy św. dziękczynnej za dar nowych błogosławionych Polaków przewodniczył bp Jerzy Mazur. Relikwiarz wykonała pracownia Mariusza Drapikowskiego. Podczas Mszy św. ks. dr Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii mówił: „Beatyfikację Róży Czackiej i Kardynała Wyszyńskiego odczytuję, jako wyjątkowy dar dla Kościoła, naszej Ojczyzny i każdego z nas. W dzisiejszym zlaicyzowanym świecie, który chce budować życie bez Boga i wartości opartych na Bożym prawie potrzebujemy nowych przewodników duchowych, którzy wskazują nam drogę do świętości.”

Dziękując Bogu za beatyfikację kapłan nie krył ogromnej radości z wprowadzenia relikwii bł. Prymasa: „Naszą wielką radością jest dar relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego. Z inicjatywy parafian, w kaplicy adoracji tworzymy relikwiarium, w którym będą umieszczane relikwie błogosławionych i świętych Kościoła. W ten sposób pragniemy również wypełnić wolę fundatora klasztoru wigierskiego, króla Jana Kazimierza, aby z tego miejsca płynęła nieustanna modlitwa przez wstawiennictwo Maryi Niepokalanej i świętych, by wypraszać Boże błogosławieństwo dla Ojczyzny, Polaków i całego świata” – wyjaśniał ks. Nogowski.

Ks. Jacek Nogowski, który pełni również posługę kustosza relikwii, zaprasza do nawiedzania Kaplicy Adoracji, w której są już relikwie wielu świętych i błogosławionych m.in.: św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbego, bł. Michała Sopoćki, bł. Karoliny Kazkówny, św. Stanisława Papczyńskiego, św. Andrzeja Boboli, bł. S. Kanizji Mackiewicz, Sergii Rapiej i Towarzyszek, bł. Angeli Truszkowskiej, św. Urszuli Ledóchowskiej, bł. Franciszka Jordana, św. Alfonsy Muttathupadathu… Na wprowadzenie czekają jeszcze św. Stanisław Kazimierczyk, św. Zygmunt Szczęsny Feliński i św. Kinga. Natomiast w tym roku jeszcze przybędą: św. Tereska od Dzieciątka Jezus, bł. Aniela Salawa oraz bł. Matka Róża Czacka.

Relikwie jako cząstka Osoby Świętej przybliża nam Niebo. Niech święci i błogosławieni wstawiają się u Boga za nami.

mr/ks.j.n.

Pozostałe artykuły