Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

W dn. od 17 do 19 września w Pokamedulskim Klasztorze na Wigrach odbyło się zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W naszej diecezji gościliśmy w tym czasie przedstawicieli 20 diecezji.

– Rada Krajowa na terenie diecezji ełckiej to zaszczyt i wyzwanie. Cieszymy się, że mogliśmy gościć Prezesów Zarządów Diecezjalnych, Delegatów na KR oraz Asystentów Diecezjalnych 20 diecezji. Chociaż to czas intensywnej pracy, obrad i wielu zadań organizacyjnych to nie zapomnieliśmy o tym, że nasza praca opiera się na relacjach. Szczególnie w rzeczywistości pandemii covid, która na niespełna 1,5 roku przeniosła te spotkania w sferę on-line. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby to co się tu działo, oprócz wymiaru formalnego, pomagało się nam poznać, nawiązać relacje i znajomości – mówi Monika Zubowicz, Prezes Zarządu Diecezjalnego KSM diecezji ełckiej oraz zastępca  przewodniczącego prezydium Krajowej Rady KSM.

Uczestniczący w spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży brali udział w obradach w czasie których zapadały ważne decyzje mające wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

W sobotę, w kościele wspominaliśmy św. Stanisława Kostkę-patrona Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Tego dnia uroczystej Mszy Świętej przewodniczył J.E. ks. Bp Jerzy Mazur. W czasie homilii skierował do młodych słowa:

– Gratuluję wam, że zeszliście z kanapy i jesteście tutaj w Wigrach, miejscu uświeconym modlitwami kamedułów, którzy przez 132 lata wiedli życie zgodnie z Małą regułą św. Romualda, która mówi: „siądź w celi jak w niebie, rzuć za siebie cały świat (…). Żyj w ciszy, w spokoju, ale żeby być przygotowanym do słuchania słowa Bożego”. Ta wigierska cisza pomagała im spotykać się z Bogiem, trwać na modlitwie, wsłuchiwać się w Słowo Boże i pracować. Jakże i nam dzisiaj potrzebne jest wyciszenie i modlitwa wsłuchiwanie się w głos Boga i refleksja nad życiem i działaniem (…)W tej wigierskiej ciszy zadajmy sobie pytanie: czy dzisiaj po tylu wiekach od śmierci św. Stanisław Kostka może być światłem, wzorem do naśladowania, dla współczesnej młodzieży, młodzieży należącej do KSM?  Co ma do zaproponowania ten święty dla młodzieży początku XXI wieku? (…) Nie był mięczakiem, który mówi: taki już jestem, a zło usprawiedliwia słabością, obwinia innych. Zaufał Bogu. Z Boga czerpał siłę i moc. „Żyjąc krótko, przeżył czasów wiele” – mówił Pasterz naszej diecezji.

Liturgię Mszy Świętej upiększył śpiew chóru składającego się z KSMowiczów naszej diecezji, który został przygotowany na tę uroczystość.

Sobota była także dniem wręczenia Orderu im. Ks. Prałata Antoniego Sołtysika. Odznaczeni zostali: ks. Kanonik Stanisław Chodźko, minister Piotr Mazurek i druhna Renata Hasiuk.

W czasie weekendowego spotkania zebrani członkowie KSMu wzięli udział w warsztacie budowania skutecznego zespołu w ramach projektu Młodzi 4.0 Inkubator Organizacji Młodzieżowych, który poprowadził Grzegorz Mackiewicz, wieloletni działacz samorządowy oraz szkoleniu z fundraisingu. Spotkali się także z przedstawicielem stowarzyszenia Open Doors – Kościół Prześladowany.

– To pierwszy raz w naszej historii, kiedy takie wydarzenie ma miejsce. Wigry na ten weekend stały się sercem KSM. Mam nadzieję, że wszystko to wpłynie również na nasze działanie, pokazując, że KSM to organizacja działająca w całej Polsce – dodaje Monika Zubowicz.

Agata Święconek / rr

fot. KSM

Pozostałe artykuły