Liderzy duszpasterstw młodzieżowych z całej Polski na Areopagu Wigierskim

Za nami pierwszy dzień w ramach Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Wigrach. Spotkanie zgromadziło liderów duszpasterstw młodzieżowych wraz z księżmi opiekunami z całej Polski. Uroczysta Msza św. w wigierskiej świątyni pw. Niepokalanego Poczęcia NMP była elementem inauguracyjnym całego, trzydniowego spotkania. Koncelebrze przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Marek Solarczyk, , bp diecezji radomskiej, delegat KEP ds. powołań.

„Jesteśmy gotowi, mamy bardzo wiele pomysłów i szybko się uczymy, aby to wszystko co nam służy, wszystko, co będzie również zjednywało innych do naszych spraw, szczególnie kiedy koszty ponoszą inni, to jesteśmy gotowi wprowadzać w życie w różnych sytuacjach. Taki jest człowiek” – stwierdził duchowny. „Z jaką troską potrafimy odnieść się do tego wszystkiego, co jest Boże, co jest duchowe? Czy w tym jesteśmy równie konsekwentni i pomysłowi? Czy jesteśmy gotowi na swoiste poświęcenie, aby wyjść i nie czekać aż się coś stanie, ale rozpocząć działanie, tak jak ten rządca z dzisiejszej Ewangelii. Spotkał się z każdym dłużnikiem  swojego Pana” – zapytał zgromadzonych.

Zachęcał młodych do niesienia w sobie, w dobie cyfryzacji, wielkiej wrażliwości, wielkiej konsekwencji tego wszystkiego, co służy Bożej sprawie. „Jesteśmy tu po to, aby odnowić w sobie posłannictwo, misję. Każdy z nas powinien być sługąChrystusa dla drugiego” – apelował pasterz. „Ale jednocześnie warto rozważyć w sobie to, co jest darem Chrystusowego Słowa. Jakie jest Jego Słowo, jaki jest Jego czyn , jak moc płynie z tego, co jest znakiem mojego życia. Daj Boże, aby to była moc Ducha” – dodał.

Po Eucharystii, w sali konferencyjnej miał miejsce pierwszy panel dyskusyjny. Po wprowadzeniu w tematykę forum i przywitaniu przybyłych gości przez gospodarzy tegorocznego spotkania, głos zabrał bp Marek Solarczyk, dzieląc się z zebranymi refleksją po lekturze Orędzia Ojca Świętego Franciszka na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży. Konferencja nosiła tytuł <<„Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. Orędzie Ojca Świętego Franciszka na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży – szansa na nowe?>>. Prelegent zauważył ogromną potrzebę zaangażowania młodych na rzecz młodych. „Przybliżanie Jezusa rówieśnikom jest darem, ale i też ogromnym zadaniem, konsekwencją wiary którą masz w sobie. Wymaga to odwagi. Wstać i pójść do swoich i mówić o Jezusie” – mówił bp Solarczyk. . Za wzór do naśladowania postawił młodym św. Pawła. „Nawet jeśli się nie uda, nie trzeba od razu się zniechęcać, ale należy podejmować na nowo wyzwania i iść dalej” – dodał.Do zgromadzonych dołączył bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy siedlecki, Członek Rady KEP ds. młodzieży. Wyraził wielką wdzięczność z możliwości wspólnego bycia z młodymi i zapewnił o modlitwie w ich intencji. Zaprosił młodzież na sobotnie spotkanie i wspólne podejmowanie tematu jakim jest „Co to znaczy być duszpasterzem młodzieży?”. W czasie obrad będzie również możliwa dyskusja o  możliwościach zaangażowania poszczególnych diecezji i wspólnot w duszpasterstwo ogólnopolskie.

„Jest to okazja do wymiany doświadczeń oraz zaplanowania dalszej pracy” – powiedział ks. Tomasz Bondzio, Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży Diecezji Ełckiej.  „Uczestnicy Forum wezmą również udział w warsztatach mających na celu pobudzenie działań ewangelizacyjnych: „Ewangelizacja dziś – jak skutecznie docierać z Dobrą Nowiną”, które poprowadzą Anna Słopiecka, ekspert ds. kreowania wizerunku i promocji marki oraz Marta Łysek, dziennikarka i teolog, pisarka i blogerka. Warto tu być i posłuchać młodych o młodych” – dodał.

Forum zakończy się w niedzielę.

ks. kz