„Zaduszki Strażackie” w Ełku

Jak co roku, w parafii pw. Opatrzności Bożej miały miejsce „zaduszki strażackie”. Wydarzenie podczas którego druhowie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Ełku spotkają się na uroczystej Mszy św. i modlą się za tych, którzy odeszli na wieczną służbę stało się już tradycją. „Modlimy się za kolegów, którzy odeszli już do wieczności, a których życie, praca, obowiązki związane były z ratowaniem życia, dobytku. Wydarzenie to jest bardzo pielęgnowane przez ełcką jednostkę, za co bardzo wam dziękuję. Za wszystkim, co dzieje się w życiu, stoi Bóg. Warto być przygotowanym do ostatecznego spotkania z Nim” – powiedział we wstępie ks. dr Jerzy Szorc, proboszcz Parafii, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił Słowo Boże.

Kaznodzieja mówił o gotowości, o czuwaniu na przyjście Pana, o przygotowaniu nas przez Niego na to wydarzenie. „Chrześcijanin jest czuwaniem, jego biodra są przepasane i zapalona pochodnia w jego ręku, ma być zawsze gotowy do drogi” – mówił ks. proboszcz. „Dziś kiedy modlimy się za naszych kolegów, którzy odeszli już z ziemskiej służby na inną służbę, ufamy, że mieli przepasane szaty, zapalone pochodnie. W języku strażackim oznacza to, że byli w pełnej gotowości bojowej, czekając na sygnał alarmowy, byli gotowi podjąć działanie” – dodał.

„Wierzymy, że ci, którzy doświadczyli czuwania, którzy mieli je wpojone w codzienną służbę, którzy wiedzieli czym jest służba w absolutnej gotowości, byli również przygotowani po odejściu, by stanąć w gotowości przed Jego obliczem i w szczerości spojrzeć w oczy Mistrza” – stwierdził ks. Szorc.

Kaznodzieja zachęcał zebranych, by ich życie było właściwe, wrażliwe i wyraziste. By przeżywali to życie, swoją służbę w sposób świadomy, tego co robią i komu służą. „Ci, którzy może już teraz strzegą przestrzeni niebieskiej, niech mają poczucie, świadomość, że Ten, przed którym stają, jest Bogiem miłości, miłosierdzia. Po to jest dzisiejsza modlitwa, aby ich w tym utwierdzić” – zaznaczył teolog.

Po Mszy św. miał miejsce krótki koncert w wykonaniu Izabeli Aniszczyk, jak również wspólnota Żywego Różańca, działająca prężnie przy parafii, przygotowała skromny poczęstunek dla zgromadzonych strażaków.

W spotkaniu modlitewnym uczestniczyło około czterdziestu strażaków z rodzinami. Obecny był Strażacki Poczet Sztandarowy. „Zaduszki Strażackie” odbyły się po raz kolejny z inicjatywy ks. dra. Jerzego Szorca, kapelana ełckiej jednostki oraz Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marka Markowskiego.

ks. kz

Pozostałe artykuły