Suwalskie obchody Dnia Pracownika Socjalnego i projekcja filmu „Nędzarz i madame” z udziałem bp. Adriana Galbasa

23 listopada 2021 r. świętowano w Suwałkach Dzień Pracownika Socjalnego. Spotkanie zorganizowano w suwalskim Cinema Lumiere. Nie zabrakło gratulacji, kwiatów, życzeń, a także odznaczeń, nagród i awansów pracowników suwalskich instytucji pomocowych: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Domu Pomocy Społecznej „Kalina”, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej i Środowiskowego Domu Samopomocy.

Już po raz szósty został wręczony „Anioł Dobroci” w kategorii osoba, a otrzymała go p. Anna Putra- Kamińska za bezinteresowną pomoc i działanie na rzecz osób potrzebujących wsparcia, wrażliwość na ludzkie potrzeby i dobre słowo.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miejskich na czele z p. Czesławem Renkiewiczem – Prezydentem Suwałk. Obecny był również bp Adrian Galbas SAC, który skierował słowa uznania do pracowników opieki społecznej.

Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przypomniał naukę św. Jana Pawła II o tym, jak mamy pomagać bliźnim. Doskonale wcielił ją w życie św. Brat Albert, który pokazał, że bardzo ważne jest nie tylko to, co robimy dla drugiego, ale też to, jak to robimy. Ludziom należy bowiem pomagać w taki sposób, aby nie odczuwali, że są gorsi. „To jest Brat Albert, który zamieszkał przecież z bezdomnymi i który w Krakowie dawał chleb każdemu, kto przyszedł. (…). On rzeczywiście tak był z różnego rodzaju ludźmi potrzebującymi: bezdomnymi, biednymi, chorymi, niepełnosprawnymi, w różnych, trudnych sytuacjach życiowych, że oni nazywali go Bratem Albertem. Tego wszystkiego ciągle musimy się uczyć. Jasne, że jesteśmy pracownikami socjalnymi, ale jeszcze ważniejsze jest to, żebyśmy w tym byciu pracownikami socjalnymi, byli ludźmi socjalnymi, wrażliwymi społecznie. Jestem przekonany, że tak to właśnie jest w Państwa pracy, w Państwa posłudze i w Państwa życiu, bardzo za to dziękuję i gratuluję. Wspierajmy się wzajemnie: Kościół i instytucje państwowe, bo w końcu chodzi o tego samego człowieka” – mówił bp Adrian Galbas.

Po oficjalnych obchodach zebrani obejrzeli film w reż. Witolda Ludwiga pt. „Nędzarz i madame”, ukazujący artystyczną i duchową drogę polskiego powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich – Adama Chmielowskiego, który po latach burzliwej młodości postanowił porzucić swoje dotychczasowe życie, a świat poznał go, jako przyszłego świętego – Brata Alberta. Należy nadmienić, że w 2020 r. Ojciec Święty Franciszek ogłosił go patronem pracowników socjalnych w Polsce.

ks. Ryszard Sawicki

– diecezjalny duszpasterz pracowników socjalnych

Fot. MOPR w Suwałkach

Pozostałe artykuły