Hymn liturgiczny ku czci Niepokalanej

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia, w katedrze ełckiej wspólnota seminaryjna wraz z chórem pod opieką s. Gregorii Dworakowskiej OSB, wyśpiewała  Akatyst ku czci Bogurodzicy. Około dwudziestu osób odpowiedziało na zaproszenie s. Gregorii, aby oddać cześć Matce Najświętszej.  

W tej uroczystej formie modlitewnej wziął udział bp Adrian Galbas, księża prefekci z Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku, siostry zakonne oraz wierni z ełckich parafii. Modlitwie przewodniczył ks. kan. dr Marek Bednarski, proboszcz parafii katedralnej.

Przy blasku świec wybrzmiał hymn liturgiczny o Niepokalanym Poczęciu. Przed rozpoczęciem nabożeństwa, alumn wyjaśnił czym jest Akatyst. „Tekst powstał najprawdopodobniej w V-VI wieku. Treść hymnu koncentruje się wokół tematu obecności Maryi w Tajemnicy Słowa Wcielonego j Jego Kościoła. Akatyst to 24 zwrotki zaczynające się od kolejnych liter alfabetu. Na przemian przeplatają się teksty maryjne i chrystologiczne. Każda strofa zaczyna się od zapowiedzi wydarzenia lub tematu, który kieruje naszą myśl ku wnętrzu tajemnicy Wcielenia. Hymn ten jako oficjum wotywne na cześć Bogurodzicy do dziś jest uroczyście celebrowany”- wyjaśniał alumn.

Ks. Bednarski, zapraszając zgromadzonych do wspólnej modlitwy mówił: „Bogarodzico, Maryjo, naucz nas jak wierzyć, jak ufać, jak kochać. Uchwyć nasze serca i naucz nas modlić się całym sobą”.  

Akatyst już na stałe wpisał się w ełcką tradycję uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.  Z każdym rokiem cieszy się coraz liczniejszym udziałem wiernych z diecezji.  

mr

Pozostałe artykuły