Bp Jerzy Mazur: Boże Narodzenie tylko ma sens, jeśli jest spotkaniem z Jezusem

W noc wigilijną 24 grudnia, w katedrze ełckiej Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur. W homilii biskup podkreślił, że już od lat niektórzy chcą „wyrzucić z Bożego Narodzenia, Boże Narodzenie”. „Dlatego często słyszymy: życzę ci magicznych świąt, zdrówka… A przecież Chrystus przyniósł na świat takie dary jak pokój, nadzieja, miłość, radość, zbawienie. I tych darów w pierwszej kolejności winniśmy sobie życzyć” – mówił bp Mazur.

Biskup zauważył, że wielu dzisiaj wysyła kartki z reniferem, czy zieloną gałązką, bez symboli religijnych. „Zwracajmy na to uwagę, by to Jezus i Jego narodziny były w centrum świąt, które przeżywamy. Narodziny Jezusa są wydarzeniem uniwersalnym, dotyczącym wszystkich ludzi”- wyjaśniał hierarcha.

„Tylko jedne narodziny zmieniły bieg historii i nie są to twoje narodziny. Jeśli w te dni świąteczne spotykasz się z Jezusem, odnawiasz relacje, więzi, jeśli spotykasz się z Nim na Eucharystii i przyjmujesz Go w Komunii św., to On staje się centrum tych świąt. On napełnia twoje serce miłością, pokojem i nadzieją. Boże Narodzenie ma sens tylko wtedy, gdy spotykamy się z Jezusem Chrystusem, otworzymy się na Jego dary i przyjmujemy Go do swojego serca”- zapewniał biskup.

Ze względu na czas pandemii uczestnicy Pasterki nie łamali się opłatkiem. Jednak zostali zaproszeni do duchowego przyjęcia darów Bożej Dzieciny i niesienia Chrystusa pomimo lęków związanych z pandemią w swoich środowiskach. 

Proboszcz katedralny, ks. Kan. Dr Marek Bednarski, wyrażając wdzięczność za dar obecności uczestnikom Pasterki mówił: „dziękuję Wam – pasterzom, którzy przyszliście do naszej stajenki, aby wspólnie się modlić. Niech Pan Bóg zamienia naszą ciemność, szarzyznę codzienności w swoje światło. On potrafi ze stajenki, chlewiku, zrobić pałac. Bądźcie uczestnikami zwycięstwa Chrystusa. Bądźcie zwiastunami Bożego pokoju” – mówił ks. Bednarski.

W niedzielę Świętej Rodziny, w wielu parafiach diecezji ełckiej małżonkowie będą mieli okazję odnowić sakrament małżeństwa. A we wtorek, 28 grudnia ulicami Ełku przejdzie Marsz Milczenia, upamiętniający Młodzianków, który rozpocznie się o 17.15 w kościele NSJ w Ełku, a zakończy się uroczystą Mszą św. w katedrze ełckiej o godzinie 18.00.

mr

Pozostałe artykuły