Harcerska Akcja Zimowa w Kruklankach

W dniach 31.01-04.02.2022r. 70 harcerzy i zuchów z Ełku i okolic wzięło udział w zimowisku w Szkole Podstawowej im. K.I. Gałczyńskiego w Kruklankach. „Harcerz nad jeziorem mgły” nawiązywało do epoki romantyzmu i obrazu Caspara Davida Friedricha „Wędrowiec nad morzem mgły”. Komendantem zimowiska był ks. hm. Tadeusz Białous. Kadrę tworzyli instruktorzy i harcerze z Harcerskiego Szczepu Pokolenie Jana Pawła II w Ełku.

Każdy dzień zimowiska opierał się na danej dziedzinie kultury i sztuki : literatura, plastyka, teatr itp.  Harcerze i zuchy  wcielali się w postacie z epoki romantyzmu i rozwijali swoje zdolności pisarskie, muzyczne, taneczne. Nie zabrakło też pląsów, zabaw, musztry oraz zajęć w patrolach.  Druhowie i druhny brali udział w Wielkiej Recytacji, tworzeniu obrazów oraz przygotowaniu wystąpień  teatralnych.

Duże zainteresowanie wzbudził występ zespołu ludowego, wędrówka ścieżką przyrodniczo-edukacyjną oraz zobaczenie ruin mostu kolejowego w Grądach Kruklaneckich, nazwanego potocznie zwalonym mostem.

Przez 5 dni uczestnicy skupiali się na epoce romantyzmu z okazji 200 rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza . Przypominając nam o tym, że siła nie tylko jest w rozumie ale i w uczuciach. Podczas świeczkowisk i kominków uczestnicy dowiedzieli się, że największe znaczenie  miały emocje, natura, ludowość i świat duchowy. Na wzór romantycznego wędrowca każdy z harcerzy może zostać symbolem marzycielstwa i uduchowienia. Podczas naszego obozowania odwiedził nas Pan mgr. Wojciech Cybulski, Warmińsko-Mazurski wicekurator Oświaty. W swojej wypowiedzi zachęcał nas do czytania i poznawania  literatury z epoki romantyzmy.  Dziękujemy za finansowe wsparcie w organizacji zimowiska dla Urzędu Miasta w Ełku.

Dh. pwd. Klaudia Mierzejewska

Pozostałe artykuły