Caritas Ełcka pomaga Ukraińcom

Caritas Ełcka przygotowuje wielki transport darów na Ukrainę. Dary nieustannie spływają do centrali tej instytucji w Ełku. Wśród najpilniejszych potrzeb wymienia się żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej.

„Trwają przygotowania wielkiego transportu na Ukrainę. Przy okazji dziękuję wszystkim darczyńcom i tym, którzy maja wielkie serce. Tym, którzy przenoszą rzeczy materialne, ale i tym którzy wpłacają nam ofiary pieniężne. Pieniądze te posłużą nam do zakupu większej ilości podstawowych środków spożywczych, do zakupu tego, co jest trwałe i potrzebne. W piątek chcemy wysłać transport pomocy humanitarnej na Ukrainę, chcemy żeby ta żywność trafiła bezpośrednio do ludzi, żebyśmy ominęli tzw. procedurę wielkich magazynów. W przygotowaniu też będą kolejne transporty, na tym jednym nie poprzestaniemy. Zachęcam, połączmy nasze serca w dobrej sprawie – mówi ks. dr Dariusz Kruczyński, dyrektor ełckiej caritas.

„Rozpoczynający się Wielki Post, jest także wielką okazja do egzaminu z naszej dojrzałości chrześcijańskiej i okazją do jałmużny wielkopostnej. Ona musi nas zaboleć, a my tak często dajemy to, co nam zbywa. Otwarte serce jest też okazją do odkupienia naszych win i przewinień które popełniliśmy” – dodał.

W pakowaniu i segregowaniu rzeczy pomaga wolontariusze, którzy wkładają w to całe swoje serce i swój wolny czas. Często rezygnują ze swoich codziennych domowych obowiązków i powinności. Chcą tu być, pomagać innym i dzielić się dobrem.

„Jestem tu, ponieważ idę za głosem serca. Usłyszałam, że mam tu dziś być i pomagać, więc jestem” – mówi Pani Ewa, wolontariuszka z Ełku.

„Jestem tu, żeby pomóc ludziom potrzebującym. Segregujemy ubrania na męskie, damskie i dziecięce. Chociaż w tak małym stopniu mogę dołożyć swoją cegiełkę miłości i wsparcia pomocy Ukrainie” – stwierdza Ania, młoda wolontariuszka z okolic Ełku.

Ciągle brakuje jeszcze rąk do pomocy. Do wstąpienia w szeregi wolontariuszy zachęca ks. dr Ryszard Sawicki, wicedyrektor ełckiej caritas: „Potrzebujemy rąk do pracy, wolontariuszy, którzy pomogą przy segregacji tych wszystkich darów rzeczowych, które nieustannie trafiają do nas od parafii, od różnych placówek oświatowych, różnych instytucji. Zachęcamy młodych ludzi do organizowania takich akcji w szkołach. Także zachęcamy do pomocy w budynku Caritas, na ul. Ks. Szczęsnego w Ełku. Od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych jesteśmy tu i przygotowujemy transport humanitarny na Ukrainę”.

Caritas w Polsce przygotowuje miejsca, które mogłyby posłużyć do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy po wcześniejszym uzgodnieniu warunków i zasad z lokalnymi wojewodami. Na terenie diecezji ełckiej takie miejsca tymczasowego zakwaterowania powstały w Ełku, Orzyszu oraz Augustowie. Zgłosiły się już tam pierwsze  rodziny, które zostały objęte natychmiastową pomocą materialną oraz psychologiczną.  

„Potrzebna jest także pomoc psychologiczna dla dzieci, dla których ostatnie wydarzenia były bardzo traumatyczne i trudne. Sytuacja pozostaje bardzo dynamiczna i zakres potrzeb będzie ewoluował w czasie. Monitorujemy rozwój wypadków i będziemy określać skalę potrzebnego wsparcia, również w przypadku możliwych przesiedleń ludności z terenów zagrożonych działaniami zbrojnymi” – mówi ks. Kruczyński.

Najbliższa Środa Popielcowa, będzie przeżywana w Kościele jako dzień postu i modlitwy w intencjach pokoju. W tym dniu również wierni diecezji ełckiej mają możliwość pomocy materialnej wszystkim poszkodowanym – ofiary do puszek po każdej Mszy św. Za pośrednictwem Caritas Polska zostaną one przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Caritas Diecezji Ełckiej koordynuje działania informacyjne i pomocowe oraz pomaga rozlokować przybywających uchodźców.

Dane kontaktowe:

Caritas Diecezji Ełckiej:

strona www Caritas: http://elk.caritas.pl

Adres: ul. ks. prał. Mariana Szczęsnego 1, 19-300 Ełk

Telefon: +48 87 441 70 00 lub +48 87 6290260

Fax: +48 87 441 70 59

E-mail: elk@caritas.pl

Wszystkich ludzi dobrej woli prosimy o wpłaty na konto Caritas Diecezji

Ełckiej: 29 1020 4724 0000 3302 0027 2369 (PKO BP S.A. O/Ełk), z dopiskiem „Ukraina”.

ks. kz

Pozostałe artykuły