Droga Krzyżowa ulicami Ełku

„Życie jest jak droga krzyżowa” – mówił bp Jerzy Mazur na zakończenie nabożeństwa, w którym bardzo licznie wzięli udział mieszkańcy Ełku. W piątek, przed Niedzielą Palmową, po przerwie związanej z obostrzeniami covidowymi, ulicami miast w diecezji ełckiej przeszli wierni w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Nabożeństwu pasyjnemu w Ełku przewodniczył bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki.

Rozpoczęcie nabożeństwa miało miejsce na Placu Jana Pawła II, skąd wierni wyruszyli rozważając stacje męki Pana Jezusa. Krzyż podczas poszczególnych stacji nieśli przedstawiciele z jedenastu ełckich parafii, delegacje wspólnot, seminarzyści, siostry zakonne oraz służby mundurowe i władze samorządowe.

Nabożeństwo zakończyło się w ełckim sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie bp Mazur wyraził wdzięczność uczestnikom za świadectwo wiary. „Idąc ulicami naszego miasta, rozważaliśmy stacje drogi krzyżowej. Spróbujmy więc popatrzeć na Jezusa i uczyć się od Niego, jak brać krzyż, jak go nieść, jak powstawać z upadków, jak pocieszać innych i jak iść do celu, do zwycięstwa. Każdy ma swój krzyż problemów. Bóg nie daje nam ciężaru większego niż możemy unieść. Ciężkie chwile nas umacniają”- wyjaśniał bp Jerzy Mazur. 

Zachęcał uczestników ełckiej Drogi Krzyżowej, by zgłębiali tajemnicę miłości Boga do człowieka, która najpełniej wyraża się w Krzyżu. „Nie uciekaj przed krzyżem, nie odrzucaj krzyża. Każdy ma swoją drogę krzyżową. Na tej drdze potrzebujemy siebie nawzjem” – mówił hierarcha.

Bp Mazur podkreślał, że „aby zrozumieć naukę krzyża, trzeba przejść wiele doświadczeń. Jesteśmy świadkami, jak wielu ludzi ochrzczonych jest daleko od Chrystusowego krzyża. Do najważniejszego zwycięstwa nad sobą dochodzi się przez drzewo krzyża i zaparcie się siebie”.

Rozważania były osadzone na problemach konkretnych osób pochodzących z różnych stanów i zawodów, a poprowadziła je młodzież. Straż honorową przy krzyżu podczas Drogi Krzyżowej pełnili Rycerze św. Jana Pawła II i harcerze z pochodniami. Nad bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej w Ełku.

Po zakończeniu nabożeństwa Drogi Krzyżowej kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zaprosił wszystkich do udziału w zbliżającej się Nowennie przed Świętem Bożego Miłosierdzia oraz na uroczystą Mszę św. odpustową, która odbędzie się 24 kwietnia o godz. 15.00 w Sanktuarium.

mr

fot. ks. Grzegorz Kunko

Pozostałe artykuły