Młodzi diecezji ełckiej chwytają za różaniec

Pod hasłem „Ślady Boga”, w sobotę odbył się tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Ełckiej, który jednocześnie był Stacją Młodzieżową
I Kongresu Różańcowego Diecezji Ełckiej. Gospodarzem spotkania był Ełk. To pierwsze od dwóch lat spotkanie w takiej skali, na które przybyło ponad tysiąc młodych ludzi. Spotkaniu towarzyszyły świadectwa, modlitwa, katecheza oraz Msza Święta, której przewodniczył ks. bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

 „Ślady Boga” – to hasło Stacji Młodzieżowej I Kongresu Różańcowego Diecezji Ełckiej. W tajemnicach różańcowych odnajdujemy konkretne sytuacje życia. Modlitwa różańcowa pomaga nam je odkryć i omadlać, zanosząc wszystkie sprawy Bogu, przez ręce Maryi.

Konferencję do młodych wygłosił ks. Michał Dziedzic, duszpasterz młodzieży diecezji warszawsko-praskiej. Podzielił się w niej własnym doświadczeniem przeżywania wiary. „Największe ślady Boga w moim życiu to Eucharystia i rodzina. To one są siłą napędową mojego życia – dał świadectwo ks. Dziedzic.  „W każdej Eucharystii Pan Bóg chce ci powiedzieć, jak bardzo ciebie kocha, że postawił swoją miłość na Ciebie, że jesteś dla Niego ważny” – dodał.

Młodzi mogli usłyszeć jak Jezus działa w życiu Magdy – młodej dziewczyny, która podzieliła się radością swojej wiary. „To On kształtuje moje serce. Mimo, że czasami jest trudno, to zawsze walczę o wiarę, o mojego Jezusa” – stwierdziła Magda.

W Ełku młodzi spotkali się najpierw w amfiteatrze Ełckiego Centrum Kultury. Tam mogli skorzystać z atrakcji towarzyszących Sacro Truckowi  – mobilnemu muzeum poświęconemu św. Janowi Pawłowi II. Nie zabrakło świadectw, misyjnych akcentów, radości i energii młodych.

Młodzi modlili się również o pokój na świecie. Modlitwie towarzyszyła młodzież z Ukrainy, przebywająca w Ełku, która również artystycznie uświetniła to spotkanie.

Patronką spotkania była bł. Paulina Jaricot – założycielka Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca oraz obrończyni praw robotników. M.in. Obrazek z jej wizerunkiem, różaniec oraz  materiały dotyczące założonych  przez nią dzieł trafiły do każdego uczestnika spotkania.

„Młodzieżowy kongres różańcowy? A czy młodzi mają coś wspólnego z różańcem? To właśnie w przygotowaniach do kongresu dowiedziałam się, że to właśnie młoda Paulina Jaricot rozpowszechniała modlitwę różańcowa, zbierając 15 osób tworząc róże różańcowe. Podczas naszego spotkania mogłam dowiedzieć się o niej więcej. Cieszę się, że my młodzi mogliśmy wspólnie się modlić. Uwielbiam radość towarzyszącą tym spotkaniom, którą pamiętam z pierwszego, na którym byłam. Dziś też jej nie zabrakło” – mówi Dorota, jedna z uczestniczek kongresu.

Msza św. na placu Jana Pawła II była centralnym punktem obchodów spotkania młodych. Na placu obecna była replika krzyża Światowych Dni Młodzieży, który towarzyszy diecezjalnym spotkaniom już od kilku lat.

W homilii Biskup ełcki wyjaśnił młodym sens relacji z Jezusem, który jest wiernym i miłującym przyjacielem. „Na Nim możesz polegać. Jemu możesz zaufać i wszystko możesz Mu powiedzieć. On ciebie wysłucha. Pamiętaj! Jesteś ważna dla Jezusa. Jesteś ważny dla Jezusa. On ciebie kocha – zaufaj Mu i obierz Go za swojego Pana i Zbawiciela” – mówił.

„Przybyliśmy z całej diecezji, by szukać śladów Boga uczestnicząc w I Kongresie Różańcowym Diecezji Ełckiej(…) Podczas modlitwy różańcowej wejdźmy w intymną relację przyjaźni z Tym, który nas kocha. Ta modlitwa nie jest tylko odmawianiem jak często niektórzy mówią tzw. zdrowasiek. Odmawiając różaniec spotykasz się z Jezusem w poszczególnych tajemnicach różańcowych. Spotykasz Żywego i Prawdziwego Boga” – stwierdził bp Mazur. „Weźmy Maryję do siebie i nie żałujmy czasu na bycie z Maryją. Ona nas prowadzi do Boga. Uczmy się od Maryi jak poznawać Boga, jak Go słuchać i jak być wiernym Bogu. Słuchajmy co Maryja mówi do nas – dodał.

Ks. Biskup zwrócił szczególną uwagę na moc i siłę działania Ducha Św. w życiu z każdego z nas. „Potrzebujemy Ducha Świętego, by uwolnił nas od strachu i lęku a napełnił nas radością odwagą, pokojem, nadzieją i miłością (…) Umocnieni Duchem Świętym z odwagą stańmy pod krzyżem Chrystusa razem z Maryją i umiłowanym uczniem Janem” – apelował do młodych bp Mazur. Nie bójcie się głosić Ewangelii na dachach! Nie bójcie się też głosić Ewangelii na cyfrowym kontynencie! – dodał.

Powołując się na przykład życia bł. Pauliny Jaricot, matce dwóch potężnych skrzydeł Kościoła, jakimi są: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Róże Żywego Różańca, kaznodzieja zachęcał zebranych do powstania z kanapy i głoszenia innym radości wiary, kierując się modlitwą, miłosierdziem, pokorą, zaufaniem Bogu i miłością dla Ojca świętego.

Podziękował również koordynatorom i wszystkim osobom zaangażowanym w etap diecezjalny Synodu nt. Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja. „Kościół ełcki pragnie iść drogą synodalną także po zakończeniu etapu diecezjalnego i po synodzie. Otwierajmy się na Ducha Świętego, by prowadził nas na tej drodze wzajemnego słuchania. Słuchajmy co Duch Święty mówi do mnie, do Kościoła ełckiego, by było więcej Kościoła w Kościele, więcej Kościoła w parafii na wszystkich jego poziomach” – mówił Ordynariusz ełcki.

Program Kongresu Różańcowego był realizowany w czterech stacjach: inauguracja miała miejsce 28 maja 2022 r. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Krasnymborze – Stacja Dorosłych; 29 maja 2022 r. – odbyła się Stacja we wszystkich parafiach diecezji ełckiej i dziś – 11 czerwca 2022 r. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ełku odbyła się Stacja Młodzieżowa.

ks. kz

Pozostałe artykuły