Stacja Młodzieżowa Kongresu Różańcowego Diecezji Ełckiej – zaproszenie

W sobotę, 11 czerwca 2022 r. odbędzie się Diecezjalny Dzień Młodzieży. „Tym razem nasze doroczne spotkanie jest również przeżywaniem Stacji Młodzieżowej I Kongresu Różańcowego Diecezji Ełckiej. Do Ełku, który jest sercem diecezji bp Jerzy Mazur zaprasza wszystkich młodych ludzi. Temu spotkaniu patronuje bł. Paulina Jaricot. Chcemy, aby również nasza młodzież w swoim życiu doświadczyła siły modlitwy różańcowej. Do współtworzenia tego spotkania zostały włączone wspólnoty i ruchy młodzieżowe z diecezji. Będzie to również okazją do jedności w działaniu i modlitwie. Możemy być w różnych wspólnotach, ale tworzymy jeden Kościół” – wyjaśnia ks. dr Tomasz Bondzio, diecezjalny Duszpasterz Młodzieży.  

Monika Zubowicz, przedstawicielka młodzieży i współorganizatorka wydarzenia, zapraszając młodzież podkreśla, że Diecezjalny Dzień Młodzieży to jest święto wszystkich młodych. „W tym roku patronuje nam bł. Paulina Jaricot. Chcemy ją lepiej poznać. Jako młoda dziewczyna Paulina Jaricot utworzyła system modlitwy, który dziś znamy jako Róże Różańcowe. Mamy nadzieję, że będzie ona dla nas inspiracją do działania i wprowadzania dobrych zmian w naszych środowiskach. Spotkaniu towarzyszy hasło: „Ślady Boga”, ponieważ tajemnice różańca są właśnie takimi śladami Jego obecności w naszym życiu” – wyjaśnia. 

To wydarzenie wpisuje się w świętowanie jubileuszu 30-lecia istnienia Diecezji Ełckiej oraz jest wyrazem wdzięczności młodych diecezjan za dar beatyfikacji Pauliny Jaricot. „Parę dni temu przeżywaliśmy 23 rocznicę pielgrzymki Ojca świętego do Ełku i naszej diecezji. Pragniemy, aby pamięć o takich wydarzeniach była zaszczepiana w kolejnych pokoleniach. Dlatego program, który przygotowaliśmy dla młodzieży rozpocznie się o godzinie 9.00 w amfiteatrze Ełckiego Centrum Kultury, natomiast Msza św. o 12.15 będzie sprawowana w miejscu, gdzie przed laty z młodymi naszej diecezji i pielgrzymami spotkał się Ojciec Święty, czyli na Placu Jana Pawła II. Nikogo z młodych nie może zabraknąć” – zachęca ks. Adrian Sadowski, diecezjalny Duszpasterz Młodzieży. 

Uroczystej Mszy św. o godzinie 12.15 będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Na zakończenie młodzież otrzyma różaniec, jako zachętę do odkrywania tej modlitwy. Św. Jan Paweł II mówił, że różaniec jest skarbem, który trzeba nam na nowo odkrywać. 

WAŻNE: Sztab Organizacyjny informuje, że:

&Każda grupa zorganizowana, po przyjeździe udaje się do recepcji przy wejściu do Amfiteatru (wejście tylko od ul. Wojska Polskiego), gdzie opiekun grupy rejestruje uczestników (podając parafię i ilość osób, które przyjechały) i odbiera pakiety. W nim znajdą się m.in. woda, słodka przekąska, materiały misyjne, różaniec i opaska uczestnika.

&Kierowcy autobusów, wysadzają uczestników na parkingu przy Ełckim Centrum Kultury bądź innym miejscu w pobliżu(np. przystanek MZK), które umożliwi bezpieczne wyjście uczestników. Następnie autokary mogą zaparkować na parkingu przy Targowicy Miejskiej.

&O bezpieczeństwo uczestników podczas spotkania dbają wykwalifikowani pracownicy ochrony oraz służby medyczne.

&Po Mszy Świętej przygotowana jest agapa.

Program I Kongresu Różańcowego był realizowany w czterech stacjach: 28 maja 2022 r. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Krasnymborze – Stacja Dorosłych; 29 maja 2022 r. – we wszystkich parafiach diecezji ełckiej; 4 czerwca 2022 r. w Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej – Stacja Dziecięca; 11 czerwca 2022 r. w Ełku – Stacja Młodzieżowa.

W tym dniu również oficjalnie zostanie zakończona faza diecezjalna XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi Synodalnemu”. Osoby zaangażowane w parce Parafialnych Zespołów Synodalnych Diecezji Ełckiej otrzymają pamiątkowe dyplomy.  

Pozostałe artykuły